Celá svetová ekonomika teraz neisto lipne na jednom zásadnom fenoméne. A to, že ako dlho ešte môžu centrálne banky rozvinutého sveta umelo stláčať úrokové sadzby blízko k nulovému percentu?

Silne negatívne reakcie trhu na komentáre Janet Yellenovej počas jej prvej tlačovej konferencie boli jasným dôkazom toho, ako zraniteľný je akciový trh v prípade rastúcich úrokových sadzieb. Všetko, čo p. Yellen urobila bolo, že pripomenula investorom, že sadzba Fed Fund Rate bude musieť byť presunutá až k nulovému percentu – pravdepodobne sa to začne diať v polovici budúceho roka. To stačilo, aby hlavné priemery padli dole rýchlejšie, než by sa to dalo povedať pri slovách „flash trading“.

V typickom modeli, disharmónia z Wall Street Cheerleadrs rýchlo zmietla negatívnu reakciu trhu tvrdením, že investori nepochopili, čo chcel nový predseda povedať; alebo že nováčik na čele Fed sa jednoducho nesprávne vyjadril. A čo je ešte dôležitejšie, že táto perlička obhajoby tiež bola pripravená pre prípad, že aj potom, čo sa Fed nakoniec dostane k zvyšovaniu úrokových sadzieb, čo bude znamením ekonomického zdravia – pohyb, ktorý by mal akciový trh plne prijať.

Súvisiace: Je FED jeden veľký experiment? Ako to všetko funguje?

Skutočnosťou je, že rastúce úrokové sadzby čoskoro dorazia a to buď s láskavým dovolením Fed alebo prostredníctvom síl voľného trhu. A rastúce náklady peňazí nikdy neboli dobrým znamením pre akciový trh alebo pre ekonomiku. Táto skutočnosť bude obzvlášť pravdivá v tomto čase kvôli rastu – alebo jeho nedostatku – nebude to najdôležitejší problém; ale skôr to bude pokus Fed o ukončenie masívnej manipulácie so sadzbami. Odstránenie plánovaných a bezvýznamných stanovovaní cien zo strany Fed bude pre dlh štátnej pokladnice vytvárať obrovský tlak na rast cien. A aj keď sa úrokové sadzby nezvyšujú, výsledok pre investorov bude rovnako zničujúci – vysvetlím vám to jednoduchým tvrdením za minútu.

Ale najprv poďme zistiť, či sú rastúce úrokové sadzby naozaj v každom smere dobré pre akcie, ako zúfalo to chcú premýšľajúci investori na Wall Street.

Poznámka z desaťročnej finančnej správy: Španielsko v priebehu októbra 2010 obchodovalo na úrovni 4 %, zatiaľ čo štandardný IBEX 35 obchodoval na 10 900. Výnosy potom vzrástli v auguste 2012 na 7,7 %. Nie preto, že ECB zvýšila úrokové sadzby, ale preto, že voľný trh považuje štátny dlh za svoj a chce ho udržať pod výrazným tlakom. IBEX spadol o 35 % na 7 040 za menej ako dva roky.

Bol to rovnaký príbeh ako v USA. Úrokové sadzby prešli sekulárnym rastúcim trendom v priebehu 70. rokov a na začiatku 80. rokov. Tentoraz to bolo vybuchnutím inflácie, ktorá spôsobila, že výnosy vzrástli. V marci 1971 desaťročné štátne dlhopisy mali výnos vo výške 5,5 %, zatiaľ čo hodnota indexu S&P 500 bola 100. V januári 1982 sa štandardný výnos vyšplhal na 14,8 % a S&P 500 bol obchodovaný iba na 115. Počas týchto 11 rokov vzrástol celkový trh iba o 15 %, aj keď tempo rastu inflácie vyletelo na 135 %. To znamená, že reálne investori v amerických akciách stratili viac ako 50 % svojej kúpnej sily.

Súvisiace: Návrat bubliny na trhu nehnuteľností?

Zostaňme v USA, rastúce ceny v roku 1987 neveštili nič dobrého pre trh. Desaťročné štátne dlhopisy začínali v januári na 7,01 % a vyskočili na 10,23 % a 19. októbra 1987, mesiac pred pádom Dow, na 22,6 %.

Je pravda, že sú tam krátke obdobia, kedy akcie vzrástli spočiatku vďaka rastúcim úrokovým sadzbám. Avšak dôvody, prečo úrokové sadzby vzrástli tak významne a spomalený spôsob reagovania sú dôsledkom rastúcej inflácie a/alebo narastajúcej miery zadlženia – a to nie je nikdy zdravé pre hodnotu kapitálu alebo hospodársky rast.

Čo sa stane s našou dlhom zaťaženou ekonomikou, keď sa úrokové sadby znormalizujú? Mestské samosprávy sa ocitnú pod veľkým stresom ako sa budú snažiť zvládnuť stúpajúce platby  za dlhové služby zo základu dane, ktoré sa rýchlo prehlbujú. Nehnuteľnosti nadobudnuté za účelom investičného výnosu budú strácať svoju investičnú hodnotu, pretože ceny domov začnú opäť klesať. Investori na akciových trhoch budú predávať akcie, zatiaľ čo rekordná suma dlhovej marže je neprirodzene likvidovaná. Všetky formy nastavenia sadzieb spotrebiteľských úverov sa dostanú pod nátlak, čo vážne brzdí uvažovanie spotrebiteľov. Bankový kapitál bude veľmi nestabilný, pretože ich pôžičky, MBS a vlastniace štátne dlhopisy pôjdu pod vodu – výrazne potlačia množstvo nových úverov dostupných pre ekonomiku. Fed bude považovaná za insolventnú, pretože jej skromný kapitál rýchlo zmizne. Platby za úroky za federálny dlh budú stúpať, čo spôsobuje, že ročné deficity budú raketovo stúpať percentuálnym podielom na ekonomike. A  viac ako 100 triliónov USD na trhu s úrokovými derivátmi skrachuje. Výsledkom bude vytvorenia ekonomiky, ktorá je úplne závislá na dlhu, majetkových bublinách, ZIRP a 7-ročných QE.

V podstate sa celá ekonomika zrúti…. možno to je ten dôvod, prečo ich Fed založil úmyselne, na úplne odstránenie stanovených cieľov miery nezamestnanosti, ak by začali ceny rásť. Poďme si to vyjasniť; Fed končí s QE nie preto, že ekonomika dosahuje infláciu a stanovené ciele v miere nezamestnanosti sa dosahujú, ale skôr zo strachu z obrovského zostatku, ktorý je vytvorený.
Ale čo ak úrokové sadzby neporastú v dôsledku odchodu Fed z QE? Ak úrokové sadzby zostanú na tejto rekordne nízkej úrovni, bude to preto, že súkromný trh nahradí všetky nákupy Fed s týmito smiešne nízkymi výnosmi. Jediným dôvodom, prečo sa to môže nastať je, ak by obrovské deflačné sily vyvolané absenciou Fed na krytí rastúcej peňažnej zásobe spôsobili pád akciových a realitných cien, čím sa predĺži riadenie ekonomiky.

Súvisiace: “Kríza stála až 14 biliónov dolárov”: Federálna banka Dallasu

V oboch prípadoch bude výsledok pre investorov šokujúci. Účastníci trhu by mali byť pripravení na neúspešný únik z QE. Na druhej strane tohto bezprostredného odhalenia bude neprekonateľná volatilita medzi inflačnými a deflačnými silami, ktorá bude trpaslíkom v porovnaní s tým, čo zažili počas úverovej krízy. Vzhľadom k bezprecedentnej a neudržateľnej výške nesplateného dlhu budú centrálne banky čeliť len dvom možnostiam: prestanú tlačiť peniaze a umožnia zničujúci deflačný cyklus pre prasknutie bublín s aktívami, ktoré existujú pri akciách a nehnuteľnostiach; alebo budú pokračovať v rozširovaní ponuky peňazí dokiaľ hyperinflácia neodstráni strednú triedu a hospodárstvo.

Preto náš investičný výhľad zostáva veľmi opatrný. Je potrebné poznamenať, že S&P 500 vzrástol nahor iba o 2 % a to sme v apríli. Tento mizerný výnos nestojí za riziko, že sa nikde nedá naplno investovať. V skutočnosti verím, že pasca spočíva v čakaní na dlhodobých investorov. Anemická globálna ekonomika, rekordná suma dlhovej marže a znižovanie nákupov aktív prostredníctvom Fed spôsobí veľmi skoro prudký výpredaj. Konkrétne niekedy medzi súčasnosťou a letom sa to rozbehne. Využime túto príležitosť dostať sa späť na trh za oveľa nižšie ceny.

Preložila: Jana Fejková

Zdroj: Pento Portfolio Strategies

Facebook komentár