Na konci minulého týždňa sa malo stať, že dodávky počítačových čipov a automobilová výroba sa vrátia k normálu. Namiesto toho nárast prípadov ochorenia Covid, najmä v juhovýchodnej Ázii, spôsobuje nové kolo nedostatku dielov a zatváranie závodov po celom svete. To by tak mohlo udržať astronomicky vysoké ceny automobilov.
Štvrtok to bola Toyota – najväčšia automobilka na svete podľa počtu predaja vozidiel, ktorá v septembri oznámila zatvorenie 14 japonských závodov, kvôli vplyvu Covidu na dodávateľov. Tým pádom sa výroba zníži zhruba o 40%. Toyota zároveň zatvára závody aj po celom svete, pričom severoamerická výroba pravdepodobne prepadne o 40% až 60%.
Automobilka Volkswagen (druhý najväčší producent automobilov) vo štvrtok uviedla, že bude pravdepodobne čoskoro prinútená vykonať podobné škrty vo výrobe.
Skupina Volkswagen uviedla: „Nové ohniská ochorenia Covid-19 v Ázii -napríklad v Malajzii – vedú k obnovenému obmedzovaniu kľúčových závodov na výrobu polovodičov,“ … „Za súčasného stavu preto očakávame, že ponuka čipov zostane v treťom štvrťroku 2021 vo veľmi veľkej miere volatilná a napätá. Nie je možné vylúčiť ďalšie úpravy výroby.“
Malajzia je hlavným dodávateľom počítačových čipov používaných v automobilovom priemysle.
Vyhlásenia spoločností Toyota a VW nadväzujú na podobné oznámenia ďalších výrobcov automobilov, vrátane spoločností General Motors, Ford a Stellantis – automobilky, ktorá vznikla začiatkom tohto roka zlúčením spoločností Fiat Chrysler a PSA Group. Nedostatky dielov spomínala aj spoločnosť Tesla a jej ďalší konkurent – Nikola, ktorá sa snaží do konca roka produkovať prvé elektrické nákladné autá.
Kristin Dziczek, vedúca viceprezidentka pre výskum Centra automobilového výskumu, poznamenala: „Nedostatok čipov je hlavnou témou, ale v dodávateľskom reťazci prebieha toľko narušení,“ … „Jedná sa o nedostatok ďalších dielov alebo súčiastok, ktoré sa hromadia v prístavoch.
V priebehu druhého štvrťroka celková automobilová výroba na celom svete a v celom odvetví v dôsledku nedostatku čipov bola kompletne zasiahnutou. Výrobcovia automobilov však očakávali, že nedostatok čipov sa v druhej polovici tohto roka zmierni, čo im umožní byť bližšie k normalizácií výroby.
Potom nastal variant Delta. Miera očkovania je v juhovýchodnej Ázii nízka, čo dodávateľom komplikuje situáciu.
Nedostatok čipov, ktorý prenasledoval priemysel na konci roka 2020 a väčšinu roku 2021, bol skôr dôsledkom chyby v plánovaní, než problémom, ktorý je priamo prisudzovaný pandémii.
Súvisiace:
Najväčší britský závod na čipy chce získať firma z Číny
Celosvetový nedostatok čipov by mohol trvať až do roku 2023
Keď odstávky a objednávky na domácich trhoch na začiatku roka 2020 prepukli, mali za následok veľkú stratu pracovných miest ako aj vplyv na predaj automobilov. Výrobcovia automobilov reagovali znižovaním objednávok na diely vrátane počítačových čipov v očakávaní, že hlboká recesia teda dopyt po nových automobiloch zabije na mesiace, ak nie roky.
Ale dopyt po automobiloch sa rýchlo vrátil, takže automobilky začali dodávky čipov opäť potrebovať. Ich dodávatelia však už predali svoju bežnú produkciu spoločnostiam, ktoré vyrábajú počítače, herné konzoly a inú elektroniku. Dopyt po týchto zariadeniach počas pandémie prudko stúpal.
Pre spotrebiteľov, ktorí čelia obmedzeným dodávkam vozidiel na predajných miestach a rekordne vysokým cenám nových aj ojazdených automobilov, bude pokračujúce prerušovanie výroby slúžiť iba na udržanie cien na rekordných úrovniach.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Bloomberg, WSJ
Facebook komentár