V niektorých krajinách, ľudia pijú viac a v iných pomenej.
Vo svojej poslednej správe OECD ukázala zoznam krajín podľa konzumácie alkoholu pre rok 2013 a dokonca aj v porovnaní s množstvami roka 2000.
Podľa ich údajov, Litva dosiahla najvyššiu spotrebu alkoholu o ročnom rozsahu zhruba 14 litrov na osobu. Tesne je nasledovaná Rakúskom, Estónskom a Českou republikou, kde tieto krajiny spotrebujú okolo 11-12 litrov na obyvateľa.
Na druhú stranu, najnižšia spotreba alkoholu bola ohlásená v Indonézii, s objemom na úrovni takmer 0 litrov. Je tesne nasledovaná Tureckom, Indiou a Izraelom, kde sa ich objem pohybuje v rozmedzí 1 až 3 litrov na osobu. Pozoruhodné, že niektoré skupiny ľudí v uvedených krajinách obmedzujú ich spotrebu alkoholu, v dôsledku náboženských či kultúrnych dôvodov.
Súvisiace:
Tu sú krajiny, ktoré vypijú najviac tvrdého alkoholu – mapa
Mapy zobrazujúce najviac opijajúce (alkohol) krajiny sveta – 2014
Vo väčšine krajín ľudia v roku 2013 spotrebovali menej alkoholu ako v roku 2000. Avšak, spotreba v krajinách, ako je Litva, Poľsko a Rusko v priebehu tohto obdobia skutočne vzrástli.
Správa uvádza: “Analýza OECD na základe dát ohľadom individuálnych úrovní ukazujú, že nebezpečný objem konzumácie a pitie nadmerných dávok alkoholu je na vzostupe najmä obzvlášť u mladých ľudí a žien. Muži s nízkej socio-ekonomickej triedy pravdepodobnejšie pijú viac, ako tí z vyššej socio-ekonomickej triedy, zatiaľ čo opak je pozorovaný u žien.”
Zaujímavé je, že správa taktiež poznamenáva, že “konzumácia alkoholu je vysoko koncentrovaná, keďže veľká väčšina alkoholu spotrebuje 20% obyvateľov … 20% konzumentov alkoholu v Maďarsku spotrebuje zhruba 90% spotrebovaného alkoholu, zatiaľ čo vo Francúzsku je tento podiel na úrovni okolo 50%. “
Pozoruhodné je, že OECD definovala “konzumáciu alkoholu” ako ročné predaje čistého alkoholu v litroch na osobu vo veku 15 rokov a viac. To znamená, že ich dáta nezahŕňajú objemy podomácky vyrobeného a pašovaného alkoholu, čo v niektorých krajinách tvorí veľké percento celkového obsahu spotrebovaného alkoholu.
V každom prípade, obrázok toho pije najviac je tu:
Zdroj: OECD
Facebook komentár