Aktivita okolo vecí pripojených k internetu vecí sa za posledných päť rokov neustále zvyšovala.
Podľa správy americkej výskumnej spoločnosti Gartner s názvom “Životný cyklus nových technológií z roku 2015” pre veci prihlásené na internet dosiahol svoj vrchol a to hlavne v oblastiach ako inteligentný dom, kde možno ovládať osvetlenie, termostat alebo televíziu jednoducho pomocou mobilného telefónu.
Ale Marc Andreessen, známy investor do technológií a internetový priekopník tvrdí, že vek senzorov sa ešte len začal. Zároveň predpokladá, že o desať rokov by telefóny ako také mohli zaniknúť.
Pre The Telegraph priznal: „Predstava vlastniť iba jeden jediný kúsok žiariacej obrazovky je príliš limitujúca. O pár rokov bude mať každý stôl, každá stena, každý povrch vlastný displej alebo bude schopný nejakej projekcie,“ … „Povedzme, že pristúpite k stene alebo si sadnete za stôl a na uskutočnenie hovoru použijete iba slúchadlo alebo okuliare. Správne pomenovanie je ambientná alebo všadeprítomná výpočtová technika.“
Súvisiace: Google: Ľudský mozog do roku 2030 spojíme s umelou inteligenciou
To je dôvod prečo investoval dvadsaťpäť miliónov dolárov do kalifornského startupu Samsara, ktorý je prvým zariadením z generácie internetových zariadení a ktorý rieši skôr veľké priemyslelné problémy než transformáciu chladničky alebo zubnej kefky na webový portál.
Andreessen ďalej hovorí: „Práve druhá vlna firiem nechce iba produkovať internetové zariadenia vecí,“ … „Tieto firmy sa objavia až o tri roky neskôr hovoriac Dobre, presne viem, ako sa toto dá využiť. Toto sú skutočné obchody v priemysle.“
Aj Gartner podporuje toto tvrdenie a do roku 2020 predpokladá zdvojnásobenie výdavkov obchodných spoločností na veci okolo internetu a jeho zariadenia z 767 miliárd na 1,4 biliónov dolárov.
Ďalší startup na scéne, tentokrát zo San Francisca, ktorý je založený na báze hélia, získal 16 miliónov dolárov od investorov ako je Khosla Ventures alebo aj Ayla a dokonca až 25 miliónov dolárov od investorov ako napríklad Cisco. Podľa analitickej firmy CB Insights, ktorá sa zaoberá sledovaním investícií, startupy zamerané na internetové veci zatiaľ získali investície za 7,4 biliónov dolárov, pričom za posledných päť rokov svoje financovanie viac ako zdvojnásobili.
Napríklad Samsara ponúka snímače a analýzu dát na úložisku Cloud priemyselným odvetviam ako farmaceutický priemysel, doprava, energia a vodárenstvo.
Farmaceutické spoločnosti pri preprave liekov a vakcín potrebujú neustále monitorovať teplotu; logistické alebo prepravné spoločnosti zasa sledujú svoje vozidlá na dlhé vzdialenosti; a podniky s rýchlo sa kaziacimi potravinami kontrolujú vnútornú teplotu a vlhkosť svojích nákladných vozidiel aby zistili, či sa potraviny nekazia.
V Samsare už začali spolupracovať s viacerými priemyselnými odvetviami, napríklad so známym americkým výrobcom jogurtov Chobani, s dvomi medzinárodnými farmaceutickými spoločnosťami a s mestskou vodárňou, ktorá chce okrem iného, sledovať spotrebu elektrickej energie vodných púmp.
„Problém spočíva v tom, že manuálne meranie je v nemocniciach, vo farmácií, a dokonca aj pri rozvoze mliečných a mäsových výrobkov bežnou praxou. Niekto príde do skladu a perom zaznamená potrebné údaje každé tri hodiny,“ vraví Sanjit Biswas, riaditeľ Samsary, ktorý svoj predchádzajúci startup Meraki predal spoločnosti Cisco za dve miliardy dolárov.
Súvisiace:
Japonská stavebná spoločnosť plánuje podmorskú Atlantídu za $ 25 miliárd
Ako budú vyzerať naše kuchyne v roku 2025 – podľa spoločnosti IKEA
Jeho skvelá myšlienka použiť lacné senzory a uploadovať a analyzovať dáta v Cloude, robí zo Samsary jedného z desiatich najlacnejších poskytovateľov priemyselných senzorov (celý systém vyrábajú spoločnosti ako Intel) zapojiteľných do desiatich minút.
„Ak chcete systém ušitý na mieru, niekto ako IBM vám navrhne obyčajné riešenie, ale to zvyčajne stojí päť miliónov dolárov, takže to nedáva zmysel, ak nepatríte k veľkým spoločnostiam,“ vysvetľuje.
Andreessen je horlivým obhajcom tejto vlny startupov zameraných na softvérové senzory. Podľa neho bude maťo dvadsať rokov každá vec implantovaný čip. „Výsledok je celkom zrejmý – každé svetlo a každá kľúčka bude pripojená k internetu. Ako pri samotnom webe, aj tu sa nájde tisíc rôznych možných spôsobov využitia – energetická účinnosť, potravinová bezpečnosť, a iné problémy, ktoré nie sú navonok viditeľné ako inteligentné hodinky a nositeľná elektronika,“ dodáva.
Správa spoločnosti Accenture stanovila, že by tento nový priemyselný internet vecí, ktorý sa tiež nazýva štvrtou priemyselnou revolúciou alebo Priemyslom 4.0, mohol nakopnúť britskú ekonomiku o 531 biliónov dolárov do roku 2030.
Preložila: Katarína Macejková
Zdroj: TheGuardian
Facebook komentár