Znacky_Timberland_Vans_a_North_Face_prestanu_pouzivat_brazilsku_kozu

Keď požiare pustošia amazonský dažďový prales, hlavné americké spoločnosti vyrábajúce obuv sa rozhodli prestať kupovať brazílsku kožu.

Skupina VF Corp., ktorá vlastní značky vrátane spoločností Timberland, Vans a The North Face, vo vyhlásení pre agentúru Reuters uviedla (v jednej z prvých významných reakcií spoločností na požiare), že prestane používať kožu z juhoamerickej krajiny, kým nebude mať „dôveru a istotu“, že materiály použité v jej výrobkoch neprispievajú k poškodzovaniu životného prostredia v krajine.

Dopyt po hovädzom mäse a koži spôsobil, že rozsiahle objemy pôdy v dažďovom pralese boli zničené najmä z dôvodu rančov pre hovädzí dobytok, čo je pravdepodobne hlavný faktor za požiarov.

Vedci varovali, že požiare, ktoré dosiahli rekordné úrovne, by mohli negatívne ovplyvniť boj proti zmene klímy.

VF Corp. je významným hráčom v oblasti odevov a obuvi a vlastní tiež značky ako Eastpak a JanSport. Značky aktívneho a outdoorového oblečenia v rámci skupiny VF pomohli firme vygenerovať zisk za rok 2019 vo výške 13,8 miliárd dolárov.

Tento krok naznačuje, že celosvetové rozširovanie požiarov a reakcie populistického brazílskeho prezidenta Jaira Bolsonara ovplyvňuje aj globálne podnikanie.

Amazonský prales, ktorý pokrýva osem krajín a 40% plochy Južnej Ameriky, sa často označuje za „pľúca planéty“, pretože odhady ukazujú, že takmer 20% kyslíka produkovaného zemou pochádza priamo z dažďových pralesov. Amazónia do atmosféry taktiež dodáva obrovské množstvo vody a snaží sa regulovať globálne teploty.

Bolsonaro však čelil názorom celosvetových politických špičiek z dôvodu požiarov, ktorých je tento rok viac ako 80 000 – najmä počas stretnutia skupiny G7 vo Francúzsku v priebehu tohto týždňa.

Prezidentova špeciálna komunikačná kancelária v utorok ráno oznámila, že Brazília odmietne ponuku pomoci vo výške 20 miliónov dolárov, ktorá bola sľúbená Amazónií, na samite G7 vo Francúzsku (deň predtým).

Súvisiace: Leonardo DiCaprio a kto ďalší poskytol financie proti požiarom Amazonského pralesa

Prezident odvtedy svoj postoj k finančnej pomoci zmiernil a navrhol zváženie pomoci od krajín G7, ak by sa francúzsky prezident Emmanuel Macron ospravedlnil za to, že Bolsonara počas obchodných rokovaní obvinil z „klamania“ o klimatických záväzkoch.

Národ tiež odvtedy prijal pomoc od vlády Spojeného kráľovstva, ktorá je členom G7, vo výške 12 miliónov dolárov.

Bolsonaro opakovane trval na tom, aby Amazonský prales bol otvorený rozvoju, a obhajoval agentúry zodpovedné za potláčanie nezákonnej činnosti, ale odmietol obvinenia, že bol čiastočne zodpovedný za požiare.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC, Yahoo

Facebook komentár