Je možné, že obdobie obrovského úspechu obchodníkov s kryptomenami sa končí.
Obchodovanie s digitálnymi menami zaznamenalo v priebehu decembra minulého roka niekoľko historických míľnikov. Cena Bitcoinu po prvýkrát v histórii prekročila $19 000 a denný objem obchodovania s kryptomenami vystúpil nad $50 miliónov. Zlatý vek zažilo aj arbitrážne obchodovanie.
Arbitráž predstavuje obchodnú stratégiu, v rámci ktorej obchodník kúpi aktíva na jednom trhu a následne ich predá na inom trhu za vyššiu cenu. Bezprostredne predtým, ako sa Bitcoin v decembri priblížil hodnote $20 000, sa obchodoval na rôznych hlavných burzách v Spojených štátoch za výrazne odlišné ceny.
Prieskumná agentúra CoinRoutes uvádza, že rozdiel v cene Bitcoinu medzi burzami GDAX a Kraken k 10. decembru predstavoval viac než $1 000. Kryptomena sa na burze GDAX obchodovala za vyššiu cenu v porovnaní s ostatnými americkými burzami v rámci veľkej časti mesiaca, pričom rozdiely väčšie než $500 boli bežnými aj na ďalších burzách.
Súvisiace: Buffett ku kryptomenám: “Môžem povedať takmer s istotou, že nastane zlý koniec”
Nový rok však priniesol éru omnoho užšieho rozptylu cien medzi hlavnými burzami v Spojených štátoch.
Dave Weisberger, ktorý je generálnym riaditeľom agentúry CoinRoutes, povedal: „GDAX sa správa viac-menej štandardne a neexistuje žiadna burza, ktorá by cielene zvyšovala cenu kryptomien.“
Otázkou však ostáva, či dôjde k opätovnému zväčšovaniu cenových rozptylov aj v prípade, že sa bude znovu zvyšovať volatilita digitálnych mien.
Garrett See je generálnym riaditeľom spoločnosti DV Chain, ktorá sa venuje obchodovaniu s kryptomenami. Vysvetlil: „Volatilita bola v poslednom období relatívne nízka. Arbitrážnemu obchodovaniu sa darí najmä v časoch výrazného zotavovania či masového predaja aktív.“
Graf – vývoj ceny Bitcoinu za posledný mesiac:
Obchodník John Spallanzani, ktorý sa má stať členom investičnej spoločnosti Miller Value Partners, však vyhlásil, decembrový zlatý vek arbitráží sa s najväčšou pravdepodobnosťou už nebude opakovať. Povedal: „Rozptyl cien medzi jednotlivými krajinami a burzami, ktorý sme zaznamenali v rokoch 2016 a 2017, už pravdepodobne nikdy nezažijeme. Táto loď už odplávala.“
Napriek tomu však netvrdíme, že na všetkých trhoch s kryptomenami vládnu v súčasnosti rovnaké podmienky. Situácia je však omnoho viac vyrovnaná. Weisberger potvrdil, že najčastejšie sa aktuálne môžeme stretnúť s maximálnym rozptylom cien o hodnote $100.
Súvisiace: Faucette: “Skutočná cena Bitcoinu môže byť nulová”
Bobby Cho, ktorý je zodpovedný za obchodovanie mimo burzy v spoločnosti Cumberland, opísal súčasný stav nasledovne: „Keď sa v súčasnosti opýtate desiatich ľudí na hodnotu najlikvidnejších kryptomien ako Bitcoin alebo Ethereum, ešte stále dostanete rôzne odpovede.“
Je potrebné poznamenať, že kryptomeny sú známe svojou nezrelou trhovou infraštruktúrou. Profitovanie z arbitrážneho obchodovania je preto často omnoho jednoduchšie v teoretickej rovine ako v praxi. Ak sa na dvoch burzách vyskytujú rôzne cenové ponuky, jedná sa väčšinou o obmedzený objem aktív. Všetko tiež závisí od toho, či má obchodník prístup k danej burze a či dokáže vykonať obchod v súlade s určenými podmienkami. Rýchlosť výmeny informácií medzi burzami a obchodnými spoločnosťami je na trhu s kryptomenami totiž omnoho nižšia ako v ostatných sektoroch na Wall Street.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: WSJ, BBC
Facebook komentár