To je všetko, priatelia. Jeden pohľad na titulok vám povie, že trh zlatého býka je oficiálne na konci: akciový trh je na vzostupe, mierne oživenie americkej ekonomiky je v plnom prúde a dolár je dominantou forexu. Je čas predať svoje zlaté prúty a vrátiť sa späť k americkým akciám!
Naozaj niekto verí tomuto príbehu v tomto bode? Vari sme si tým neprešli teraz a znova od roku 2008? Pamätáte si na “zelené výhonky”?
Smutnou pravdou je, že americkí investori zvyknutí na svet rastúcich cien akcií a nehnuteľností počas niekoľkých generácií, zažívajú stratu krátkodobej pamäti. Je to ako keby ich túžba po “starých dobrých časoch” im podvedome potlačila všetky nepríjemné spomienky.
Návrat iracionálnej hojnosti
Ale nebolo to tak dávno, keď sa iracionálna hojnosť na trhu s nehnuteľnosťami zmocnila logiky investorov a to isté sa deje americkým akciám práve teraz. Polojasní investori opúšťajú akcie zlata a preskakujú na americký trh v nádeji, že zarobia ľahko peniaze tak, ako keď ľudia kupovali nehnuteľnosti pred vrcholom obchodu s domami dúfajúc, že to zvrátia, kým sa tie pohyblivé úrokové sadzby hypoték nastavia na novú hodnotu. Toto je hra na kurča, ktoré robí veľké banky bohatými, zatiaľ čo ničí úspory priemerných investorov.
Takzvaní odborníci upozorňujú na rast amerických akcií a oslabenie drahých kovov ako dôkaz ich pohľadu – ale základy ekonomiky sú stále žalostné. Nezamestnanosť zostáva stále vysoká a výroba pokračuje v boji. V apríli Fed oznámil, že priemyselná výroba klesla o 0,5%.
Jedinou rastúcou súčasťou ekonomiky je spotreba a služby. Naozaj, spotrebiteľská dôvera v USA vystúpila na 5-ročné maximum! Ale tento týždeň revízia HDP za prvý štvrťrok ukázala, že miera úspor domácností klesla na priepastných 2,3% a reálny disponibilný dôchodok prudko klesol pri ročnom tempe o 8,4%. Zdá sa, že aj rastúce ceny aktív, aj dôvera spotrebiteľov sú založené výhradne na očakávaniach zlepšujúcej sa ekonomiky, ktorá však stále nie je podporovaná samotnými údajmi.
Vojna mien sa zahrieva
Možnože si ľudia myslia, že veci sú tento raz iné vďaka správam z frontov medzinárodnej menovej vojny. Kamkoľvek sa pozriete, kedysi silné ekonomiky začali súperiť o exporty pomocou devalvácie svojich mien.
Švajčiarsko malo jednu z najsilnejších európskych ekonomík predtým, ako jeho centrálna banka obmedzila hodnotu franku voči euru v roku 2011, čím výrazne znížila kúpnu silu svojich občanov. Japonský jen, predtým jedna z najstabilnejších mien v Ázii, sa stáva obeťou ešte väčších groteskných devalvačných politík. Z iracionálneho strachu, že ich vývoz nebude môcť konkurovať jenu, Austrália a Nový Zéland sú poslední, ktorí skočia do boja znížením úrokových sadzieb.
Dolár východiskom?
Mnohí skúmajú tieto podmienky a prichádzajú k záveru, že americký dolár je teraz posledná možnosť pre globálny kapitál.
Avšak, toto je obmedzený a chybný názor. Devízový trh je zvyčajne spomínaný na základe relatívnych ohodnocovaní, skúma jednu menu s núteným obehom cez objektív inej meny. To nehovorí nič o základnej hodnote meny, pokiaľ ide o tovar a služby. Je úplne možné pre všetky meny s núteným obehom, že tam dôjde k zrúteniu súčasne, aj keď niektoré meny “rastú” vo vzťahu k ostatným. V skutočnosti, to je pravdepodobný výsledok týchto pretekov znehodnotením, čo je nesmierne optimistické pre zlato.
Jediný spôsob, ako sa vyhnúť vedľajším škodám z menovej vojny je odmietnuť účasť. To znamená predaj nekrytých bankoviek a kupovaním drahých kovov, komodít a akcií. To je presne to, čo ľudia robia v tých krajinách, kde je devalvácia meny v plnom prúde – od Japonska po Švajčiarsko, bežní občania kupujú zlato a striebro v rekordnom množstve.
Veľký paradox
Ako je možné, že ľudia sa ponáhľajú na nákup hmotných drahých kovov po celom svete a napriek tomu cena stále klesá?
Táto regulácia je ťahaná inštitucionálnymi investormi na trhu papierového zlata. V stávke sú veľké peniaze proti zlatu a na Fed. Verím, že týmto si zavarili drsné prebudenie.
Táto regulácia bola spustená šepkaním, že Fed mohol začať robiť QE3 (3. kvantitatívne uvoľňovanie menovej politiky) v septembri. To by bolo naozaj dôvodom k prehodnoteniu držania drahých kovov. Ale, ako sa dalo predpokladať, Fed okamžite vycúval trvajúc na tom, že by to viedlo, ak vôbec, len k “zašpiceniu” QE v určitom okamihu v budúcnosti. John Williams, riaditeľ Fedu v San Franciscu, potom vyšiel von a povedal: “Dalo by sa dokonca predstaviť si scenár, kedy sme to prispôsobili smerom nadol na základe dobrých dát a potom upravili to naspäť.”
Znovu, koľkokrát naletia hlavné finančné inštitúcie tejto piesni-a-tancu? Je to, ako keby títo investori boli rodičmi narkomana mu opäť dávajúci peniaze na prísľub, že tentoraz si chlapec za sebou uprace. To sa nestane, kým nenarazí na tvrdé dno! V prípade Fedu, “tvrdé dno” znamená krízu dolára s americkými spotrebiteľskými cenami vymykajúcimi sa kontrole.
Ostať v kurze
Vzhľadom k tomu všetkému, každý, kto zvažuje zanechať zlato a dávať americkým trhom ďalšiu dôveru, by to mal premyslieť dvakrát. Veľa ľudí zarába a stráca krátkodobé bohatstvá, ale vždy som povzbudil investorov k zvyšovaniu ich bohatstva pri základných dlhodobých trendoch. Nerešpektovanie tohto odporúčania znamená hazardnú hru s vašimi úsporami v nádeji, že ten bude väčší hlupák, kto príde a kúpi si nafúknuté aktíva za ešte vyššie ceny.
Moja základná stratégia môže znamenať podstúpenie trvalých hlbokých regulácií alebo vynechanie maniackych súťaží, ale slúži mi dobre, z hľadiska dlhodobej výnosnosti. Dnes, princípy stále smerujú k nekonečnému tlačeniu peňazí na podporu zombíkovskej americkej ekonomiky. Medzitým, zlato a striebro sú ponúkané za zvýhodnené ceny.
Preložil: Mária Ištočková
Zdroj: EuroPac Metals
Facebook komentár