Nedávno som predstavil koncept, ktorý pri oceňovaní zlata v rôznych obdobiach berie do úvahy nárast množstva zlata v obehu a zároveň expanziu dolárovej meny. Cieľom tohto článku je vysvetliť, prečo sa o takejto zrejmej modifikácii uvažuje tak zriedkavo, a prečo by mala byť aplikovaná.

Dôvod,  prečo nikto nemení hodnotu dolára je, že pri nákupe aktív a tovarov chceme o dolári uvažovať ako o mene so stabilnou hodnotou. Popisujeme ceny tovarov ako rastúce alebo klesajúce, ale nikdy nie menu ako rastúcu alebo klesajúcu. Keď vytvárame index cien nehnuteľností alebo akcií neberieme do úvahy znehodnotenie meny.

Mimo obdobia hyperinflácie si vo všeobecnosti nie sme vedomí úpadku ekonomickej kalkulácie z dôvodu zmien v množstve peňazí v obehu. Problém oceňovania zlata je však iný, pretože zlato zostáva hlavným rivalom fiat meny. Preto je logické pri porovnávaní cien v rôznych obdobiach upraviť kurz zlato/dolár nie len prostredníctvom vhodnej hodnoty dolára, ale aj prostredníctvom kumulácie množstva zlata v obehu.

Dolár, ako medzinárodne uznávaná fiat mena, je vhodným zástupcom všetkých ostatných mien a potreba zapracovať zmeny v množstve peňazí sa stala naliehavou od obdobia bankovej krízy, kedy sa množstvo dolára v obehu rýchlo zvýšilo.
Ak bude tento argument akceptovaný, musíme sa rozhodnúť, ktoré z menových kritérií je najvhodnejšie. Prístup, ktorý som zvolil ja je spočítať zložky peňažnej zásoby, ktoré by boli zameniteľné za zlato v prípade, ak by platila úplná konvertibilita. To predstavuje hotovosť, bežné účty a sporiace účty, a tiež prebytočné rezervy držané vo FEDe. Je to zrejmé aj z nižšie uvedeného grafu, že americký dolár podľa tohto kritéria už je v hyperinflácii, pretože jeho množstvo rastie podstatne rýchlejšie ako jeho exponenciálny trend, ktorý je zobrazený vybodkovanou čiarou.

 

Skutočnosť, že americký dolár podlieha hyperinflácii ešte zvyšuje potrebu prispôsobiť cenu zlata v dolároch, aby odzrkadľovala peňažnú infláciu. Tento fakt nás privádza k druhému grafu, kde je znázornená cena zlata prepočítaná k januáru 2000, keď bola cena $283.

Od roku 2000 sa množstvo zlata v obehu zvýšilo z približne 126,000 ton na dnešných 159,000 ton a komponent dolára z $2.92 bilióna na $11.3 bilióna. Preto cena zlata meraná v dolároch s hodnotou z januára 2000 je dnes menej ako $400 pričom v dnešnej hodnote dolára je táto cena $1,200. Takže namiesto výmenného kurzu zlato/dolár, ktorý nominálne rástol o 324% je reálny nárast za 13 rokov iba 39% .

Táto informácia je kľúčová pre každého, kto sa pokúša hodnotiť zlato ako ochranu proti bankovým a menovým rizikám. V skutočnosti je hodnota zlata na rovnakej úrovni ako v apríli 2006 a na hodnotách nižších ako počas bankovej krízy. Na základe nášho hodnotenia podlieha momentálne dolár hyperinflácii.

Napriek neustále sa zvyšujúcej nestabilite menových podmienok takmer nikto neberie do úvahy menovú infláciu, keď hodnotí cenu zlato/dolár. Túto chybu si väčšina ľudí uvedomí, až keď ceny začnú po čase reflektovať súčasnú menovú infláciu, avšak toto poznanie ponúka obrovskú príležitosť pre tých, ktorý chápu skutočný vzťah medzi zlatom a fiat menami.

Preložila: Martina Bimanova

Zdroj: GoldMoney

Facebook komentár