Zlato_stupa_na_najvyssiu_uroven_za_takmer_7_rokov

Celosvetoví investori sa vrhajú do aktív ktoré považujú za bezpečný prístav, pretože nastala nečakaná situácia, kedy USA (konkrétne Donald Trump) zavraždili najvyššieho iránskeho generála – Qasema Soleimaniho.

Irán cez víkend uviedol, že upustí od obmedzení obohacovania uránu v rámci dohody o jadrovej energii, ktorú dohodla Obamova vláda a iracký parlament zahlasoval o vylúčení amerických vojakov. Prezident Donald Trump uviedol, že jeho administratíva identifikovala 52 iránskych lokalít vrátane kultúrne významných miest, na ktoré sa zmerá, ak Irán príde s odplatou.

Situácia tlačí celosvetových investorov k odpredaju akcií, zatiaľ čo ropa Brent v pondelok dosiahla cenu 70 dolárov za barel. Anish Kapadia, ktorý je riaditeľom energetickej spoločnosti Palissy Advisors, uviedol: „Trh veľmi citlivo vníma, keď Irak zaznamenáva výrazné prerušenie dodávok“ a k tomu sa pridáva aj fakt kedy zahraničné spoločnosti z krajiny sťahujú svojich zamestnancov.

Tradičné bezpečné aktíva medzitým na popularite rástli: Japonský jen zaznamenal najsilnejšiu úroveň voči americkému doláru od októbra a zlato sa obchoduje blízko 1 577 dolárov za uncu, čo je najvyššia úroveň za takmer sedem rokov.

Graf: Cena zlata 2015-2020
Zlato_stupa_na_najvyssiu_uroven_za_takmer_7_rokov_graf

Goldman Sachs v pondelkovej poznámke pre klientov uviedla, že zachováva svoju trojmesačnú predpoveď, že zlato dosiahne 1 600 dolárov za uncu, ale ceny by sa mohli vyšplhať ešte vyššie, ak by sa geopolitické napätie zhoršilo. Investičná banka očakáva pokles cien ropy „bez výrazného prerušenia dodávok“.

Súvisiace: “Cena zlata by sa v roku 2020 mohla dostať na $2000”: Analytik

Slabšia dolár tak môže zatraktívniť zlato pre kupujúcich, ktorí používajú iné meny, a nižšie výnosy dlhopisov môžu tiež pomôcť zvýšiť porovnateľnú príťažlivosť zlata voči štátnemu dlhu.

Peter Boockvar, hlavný investičný riaditeľ spoločnosti Bleakley Advisory Group, v dnešnej správe ku klientom uviedol: „Zlato pokračuje vo svojom raste vyššie, keďže je teraz na najvyššej úrovni od apríla 2013.“

Ďalej poznamenal: „Zostávam v býčom (pozitívnom) naladení, ale z dôvodu opatrnosti ho z geopolitických dôvodov nekúpim, pretože, ako sa uvádza, sú tieto faktory považované zvyčajne za dočasné. Namiesto toho si ho investori môžu kúpiť, pretože dolár naďalej oslabuje a reálne výnosy naďalej klesajú.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Reuters

Facebook komentár