Rozsiahle tlačenie bankoviek (QE program) viedlo mnohých obchodníkov aby sa zásobili zlatom cez ETFs, ETNs, a prostredníctvom akcii ťažobných spoločností.
Prvé dva z týchto vyhlásení sa objavili nesporné. Je zlato naozaj zabezpečením inflačného stropu? To je otázka na zamyslenie.
Cena zlata v roku 1980 stúpla na 850 dolárov na uncu. V roku 2000 pokleslo na takmer 250 dolárov za uncu. Ročná inflácia v roku 1980 sa pohybovala v dvojciferných číslach. V roku 1990 sa ustálila, ale stále bolo cítiť významné zvyšovanie cien počas každého roka.
CPI – idex spotrebiteľksých cien (1980-2000) kumulatívne rastie na 137,24%.
Cena zlata sa znížila o 70,58% (z 850 dolárov na 250 dolárov).
Keď hodnota zlata dosiahla v roku 1980 svoj vrchol odborníci požadovali 2500- 3000 dolárov za uncu. 32 rokov neskôr sú stále v očakávaní. Ukážu sa tieto predpovede ako presné? Odpoveď na túto otázku nám dá len čas.
Nedávna história ukazuje na niektorých správcov uloženého zlata, ktorá sa ukázala „nespoľahlivá“. Komoditné maklérske firmy ako MF Global a Peregrine Financial zlyhali v ochrane záujmov spotrebiteľa, ktoré boli zaručené týmito prestížnymi firmami.
Ak správne vsadíte na rast hodnoty zlata, už nikdy neuvidíte svoju pôvodný vklad, nie to ešte nejaký peňažný zisk. Špekulanti sú ochotní riskovať cenové kolísanie. Neobávajú sa, že sú dôvodom na otvorenú krádež ich majetku.
Mnoho obchodníkov v dnešnej dobe využívajú na pohyb zlata ETNs (Electronically Traded Notes), bez toho aby vedeli že podstupujú väčšie riziko ako len cenové akcie z predaja iných kovov. Tieto ETNs sú nezabezpečené obligácie ich finančných sponzorov.
Prichádzajúce správy(TU a TU) potvrdzujú, že čínske spoločnosti aktívne podporujú predaj rozmanitých falzifikátov označených „len pre legálne účely“.
Falzifikáty sú v súčasnosti takej dobrej kvality, že dokonca aj odborníci boli oklamaní.
Čo je horšie, vyvoláva to otázku pravosti každej existujúcej mince v súkromných, či vládnych rezervách. Jediný spôsob ako potvrdiť pravosť a čistotu je otvoriť tento obrovský balík a prejsť až do jadra každej jednotlivej časti.
Tento spôsob je však veľmi nákladný a znižuje hodnotu zlata, dokonca aj keď všetko sedí. Kto si kúpi vaše osobné zásoby, bez toho aby vedel, či sú pravé?
Známe falšovanie zlatých mincí a barov navždy narušilo schopnosť predať zlato bez otestovania jeho pravosti.
Kedysi sme preferovali rozvoj medzinárodných zdrojov a ťažobných spoločností ako bezpečnejšie, likvidačné zadné vrátka proti inflácii. Svetové politické sily a veľký vládny dlh boli katalyzátory pre vypovedanie dlhodobých zmlúv a jednostranným znárodnením zahraničných aktív. To vyvíja tlak na silu zisku spoločností s významnými aktívami v menej rozvinutých krajinách.
Argentínska ropná spoločnosť (YPF) pred mesiacom stratila až polovicu zo svojej hodnoty počas jedinej noci, po tom čo jej miestne úrady zvýšili aktíva bez akejkoľvek náhrady. Indonézia pohrozila zrušením zmluvy s FCX (Freeport Mc-MoRan), pretože požaduje vyššie honoráre, na akých sa prvotne dohodli. Austrália takisto dramaticky zvyšuje dane.
Staré dobré časy platenia dopredu určených súm do menej rozvinutých krajín, zatiaľ čo ťažia ich prírodné zdroje sa zdajú byť u konca. To vysvetľuje niektoré výhodné ceny pre lídrov na priemyselnom trhu, ako napríklad, BHP Billiton Rio Tinto, Freeport Mc-MoRan, Newmont Mining, American Barrick a ďalšie.
Všetky odhady do budúcnosti môžu byť „zostrelené do pekiel“ v politickom prostredí, ktoré sa objavuje za horizontom. Pre ťažobné spoločnosti so zahraničnými operáciami už nemusí byť výkonnosť v minulosti dobrým príkladom pre profit v budúcnosti.
Pre individuálneho investora je zlato omnoho menej atraktívne, ako je prezentované.
Preložila: Sandra Stasinková
Zdroj: BeatingBuffett
Facebook komentár