Cena zlata dosiahla jej najhorší deň od decembra roka 2013, keďže boli oznámené lepšie, než očakávané výsledky z amerického trhu práce, čo navýšilo špekulácie, že sadzby Federálneho Rezervného systému sa zvýšia skôr, ako neskôr.
Podľa ministerstva práce, počas minulého mesiaca počet vytvorených pracovných miest vzrástol o 295 000, po zostupne revidovanom náraste o 239 000 v mesiaci január.
Cena zlata s dodaním v apríli uzatvorila posledný obchodný deň v strate 2,7 percenta, na 1 164.30 amerických dolárov za uncu, čo je najnižšia úroveň od decembra roka 2013. Kov tak tým pádom prišiel o všetky tohtoročné zisky.
Dolár voči košu hlavných mien dosiahol 11 a pol ročné maximá, keďže získal viac ako 1 percento, keďže zverejnené údaje pracovných miest v USA podporili rastúce výnosy amerických vládnych dlhopisov.
Silnejší americká mena, pre držiteľov iných mien spôsobuje nákladnejšiu kúpu zlata, zatiaľ čo rast výnosov z amerických dlhopisov je negatívny pre kov, keďže nieje schopný vyplácať žiadne výnosy.
Analytik banky Societe Generale, Robin Bhar poznamenal: “Výsledok bol silnejší, než sa odhadovalo a tento výsledok je silným argumentom pre zvýšenie sadzieb, čo má vplyv na silnejšiu hodnotu amerického dolára a výpredaj v sektore drahých kovov.”
Trhy sa domnievajú, že silná správa by mohla prinútiť Fed, aby zvýšil úrokové sadzby v USA omnoho skôr, čo bude ďalej podporovať zisky amerického dolára, čo zase zasiahne dopyt po neúročených aktívach, ako je zlato.
Deutsche Bank v poznámke pre klientov poznamenala: “Budeme aj naďalej predpovedať ďalšie posilňovanie amerického dolára, čo bude držať zlato pod tlakom.”
Ceny na trhu s fyzickými kovmi na Shanghai Gold Exchange zostávajú na zdravej úrovni, čím poukazujú na situáciu fyzického dopytu po zlate v Číne, ktorá je druhým najväčším spotrebiteľom zlatom.
Čínske ceny zlata sú zhruba o 4 až 5 dolárov za uncu vyššie, ako globálne mierky.
Trvalý záujem o fyzické prúty zvyčajne poskytuje podporu cien, čo stlmuje negatívny vývoja tlaku.
Facebook komentár