Za posledné tri roky pohľad na každý cenový graf zlata odhaľuje medvedie bitky.
Viac alarmujúcim, a to aj pre odolných investorov do zlata, je to, že niektoré zo základných ovládačov, ktoré by za normálnych okolností tlačili do zvýšenia hodnoty zlata sa zvrátili, ako slabý dolár.
Ako príklad korekciami zmietajúci sa Wall Street a nikdy nekončiaci sa dážď opovrhnutiami zlatom z hlavného prúdu, preto sa môže zdať, že neexistuje žiaden dôvod, prečo kupovať zlato; a medveď je tu.
Ak áno, potom mám otázku. Vlastne celé kvantum otázok.
Súvisiace: Svetové zásoby zlata v 3D
Ak sme v medveďom trhu, tak potom…
Prečo Čína akumuluje rekordné množstvo zlata?
Reporty hlavného prúdu Vám povedia, že Čínsky dovoz zlata cez Honk Kong je dolu. Áno je.
Ale celkový import zlata je hore. Väčšina novinárov pokračuje v prehliadaní faktu, že Čínsky import zlata ide teraz priamo do Pekingu a Šhangaja. Je tam najmenej 12 importujúcich bánk o ktorých vieme.
Počítaním by týchto „nelegálnych“ zdrojov prudko vzrástlo. Ako to vieme? Z údajov o vývoze iných krajín. Vezmite si Švajčiarsko, napríklad:
Zatiaľ Švajčiarsko za rok 2014 poslalo 153 ton (4,9 milióna uncí) priamo do Číny. Predstavuje to cez 50% toho, čo je poslané cez Hong Kong (299 ton).
Veľká Británia za rok 2014 tiež exportovala zlato za 15 miliárd libier, vzhľadom k colný dátam. V skutočnosti Londýn dodal toľko zlata do Číny (a ďalších častí Ázie), že domáci trh „značne sprísnil“ pravidlá podľa bullion analytikov.
Súvisiace: Všetci v priemysle vedia, že Spojené štáty zlato nemajú
2) Prečo Čína pracuje, aby urýchlila akumuláciu?
Je to rastúci trend. Ľudová banka Číny vypustila plán práve minulú stredu spustiť dovoz zlata od kvalifikovaných baníkov, rovnako tak ako aj pre všetky banky, ktoré sú členmi Shangai Gold Exchange. Dokonca aj výrobca pamätných zlatých mincí China Gold Coin sa mohla kvalifikovať do dovozu. Nielen, že tento krok zvýši dovoz, ale bude to slúžiť aj k zníženiu poistného na čínskych kupcov, takže nákupy budú cenovo dostupnejšie.
Ako dôkaz narastajúceho dopytu je obchodovanie so zlatom na Čínskom trhu s najväčšou fyzikou výmenou, ktorý už prekročil rekordný minuloročný objem. Medziročne na Shanghai Gold Exchange v rátane voľnej mestskej zóny obchodu to bolo 12,077 ton od Októbra voči 11,614 ton za celý rok 2013.
Čínska vlna dosiahla obrovské rozmery a stále rastie.
3) Prečo iné krajiny hromadia zlato?
Svetová rada pre zlato (WGC) uvádza, že za 12 mesiacov končiacich sa v Septembri 2014, dopyt po zlate mimo Čínu a Indiu bol 1,566 ton (50,3 miliónov uncí). Problém je však taký, že dopyt Číny a Indie sa rovná celkovej produkcii!
India a Čína v súčasnosti tvorí približne 3100 ton dopytu po zlate a WGC hovorí, že celková ťažba bola 3,115 ton počas rovnakého obdobia.
Napriek všetkým vládam, čo sa snažia limitovať dovoz zlata, iba India zaznamenala najvyššiu úroveň dovozu zlata za 41 mesiacov: krajina doviezla cez 39 ton v samotnom Novembri, čo je najviac od mája 2011.
Nezabúdajme na Rusko. Nielenže Ruská centrálna banka aj naďalej agresívne nakupuje zlato na medzinárodných trhoch, navyše Moskva teraz kupuje priamo od ruských baníkov. To je do značnej miery preto, že banky a makléri sú blokovaní od používania medzinárodných trhov vďaka americkým sankciám. Napriek tomu, že Rusko nemá na kúpu zlata, stále však tak robí.
Celosvetový dopyt po zlate momentálne požiera viac ako baníci dokážu na celom svete vyprodukovať. Vidia všetky tieto krajiny niečo, čo my nevidíme?
Súvisiace: Zlato sa sťahuje zo Západu na Východ + Grafy
4) Prečo drobní investori nepredávajú striebro?
SPDR Gold ETF (GLD) pokračuje aj naďalej do značnej miery sledovať cenu zlata, ale nie iShares Silver ETF (SLV). Ten má viac drobných investorov ako GLD a oni však nepredávajú. V skutočnosti, keď držba GLD bude aj naďalej klesať, SLV vystrelí ešte vyššie.
Kým cena striebra v roku 2014 klesla o 16,5%, ETF striebra vzrástlo o 9,5%.
Prečo si toľko investorov drží svoje ETF SLV akcie a nekupujú viac?
5) Prečo predaje mincí dosahujú nové rekordy?
Rok 2013 bol rekordný rok pre zlaté a strieborné nákupy z US mincovne. Pekne býčie, keď si uvedomíte ako cena narazila a titulky boli všeobecne negatívne.
A predsa rok 2014 je na dobrej ceste, aby predčil minuloročné rekordné tempo, a to najmä striebrom…
V Novembri predaje mince Siiver Eagel predaje z US mincovne vyšplhali na 3,426,00 unci, 49% viac ako predchádzajúci rok. Ak v Decembri predaje prekonajú 1,1 milióna mincí – takmer s istotou bude v tomto bode rok 2014 ďalším rekordným rokom.
Predaje striebra v Perth mincovni posledný mesiac tiež dosiahli najvyššej úrovne od Januára. Predaj strieborných mincí skočil na 851,836 uncí v Novembri. Bolo to tiež výrazne vyššie ako 655,881 uncí v Októbri.
Aj Indický dovoz striebra vzrástol o 14% za prvých 10 mesiacov roka a je rekordný pre toto obdobie. Celkový dovoz striebra je masívnych 169 miliónov uncí, vyprázdnilo to mnoho trezorov v UK, podobne ako aj tie zlaté spomenuté vyššie.
Aby sme boli spravodlivý, Kráľovská kanadská mincovňa hlási nižší zlatý a strieborný predaj za Q3, ale objemy sú stále historicky na najvyššej úrovni.
Súvisiace: Čína ďakuje za lacnú cenu zlata
6) Prečo niektorí mainstreamoví investori kupujú stále zlato?
Negatívne správy, čo všetci vidíme o zlate pochádzajú z mainstreamu. Napriek tomu niektorí ľudia v tejto skupine sú kupujúci…
Ray Dalio prevádzkuje najväčší hedge fond s približne 150 miliárd dolárov. Ako môj kolega Martin Katusa hovorí: „Keď Ray hovorí, počúvaj.“
A Ray v súčasnosti rozdeľuje 7,5% svojho portfólia do zlata.
Nie je sám. Joe Wickwire, portfólio manager Fidelity Investments, minulý týždeň povedal: „Myslím, že teraz je ten správny čas využiť negatívne krátkodobé obchodovanie so zlatom.“
Potom aj Japonské penzijné fondy, ktoré naposledy v 2011 nemohli investovať do zlata vôbec. Dnes niekoľko stoviek Japonských penzijných fondov aktívne investujú do kovu. Zoberme v úvahu, že Japonsko je druhým najväčším dôchodkovým trhom na svete. Dopyt tiež údajne rastie z definovaných pôžitkov a definovaných príspevkových plánov.
A práve minulý piatok, Credit Suisse predalo $24 miliónov USA štátnych pokladničných poukážok naviazaných na index zlata, najväčší predaj ponúkaný za 14 mesiacov. Je to stávka na to, že výrobcovia sa odrazia zo skoro 6 ročného minima.
Títo (a ďalší) mainstreamoví investori zjavne neočakávajú, že zlato a akciové trhy so zlatom budú aj naďalej klesať.
Súvisiace: Prečo americká vláda skonfiškovala v roku 1933 zlato. Môže sa to znova stať?
7) Prečo sa krajiny vracajú k zlatu?
Myslím, že to nie je ten prípad, že by bol New York-ský depozitár v nebezpečenstve. To a Ft. Knox patrí k najstráženejším skladovacím priestorom vo svete. To spôsobí, že nasledujúci vývoj je veľmi kuriózny:
- Holandsko repatriovalo 122 ton (3,9 milióna uncí) minulý mesiac.
- Líder francúzskeho Národného frontu vyzval francúzsku centrálnu banku minulý mesiac na repatriáciu zlata zo všetkých zahraničných trezorov spať do krajiny a zvýšiť bullion aktíva o 20%.
- Iniciatíva Swiss Gold, ktorá neprijala ľudové hlasovanie, by mala repatriovať všetko zlato uložené v zahraničí a rovnako aj zlato, čo obsahuje 20% švajčiarskych aktív.
- Nemecko vyhlásilo repatriačný program už v minulom roku, aj keď plán vyhasol.
- Existujú správy, že Belgická centrálna banka vyšetruje repatriáciu svoji zlatých rezerv.
Čo je práve teraz tak dôležité na zlate, že to vyvolalo nový trend, a to ho mať uložené bližšie k domovu a zvýšenie rezerv?
Tieto silné známky dopytu zvyčajne nekorelujú s aktívami medvedieho trhu. Poznáte nejaký medvedí trh s hocakým aktívom, kde by ste videli podobný dopyt?
Ja tiež nie..
Moji priatelia je tu jedno vysvetlenie: všetky tieto strany vidia ako sa medveď v zapätí zmení na býka. Ty a ja nie sme jediný, čo to vidia na obzore.
Preložil: Marek Kopriva
Zdroj: Casey Research
Facebook komentár