Zlatu sa často darí v časoch krízy. Takže nie je žiadnym prekvapením, že cena žltého kovu sa v tomto roku nachádza v zisku až 13% a približuje sa k úrovni 1300 dolárov za uncu.
Katar. Najnovšie teroristické útoky v Londýne. Blížiace sa voľby v Británií. Ďalšia dráma v podaní Trumpa, keďže bývalý riaditeľ FBI – James Come sa vo štvrtok chystá vypovedať pred Kongresom.
Je to dostatočný zmätok?
Všetky tieto geopolitické obavy pomáhajú navyšovať ceny zlata. V utorok vzrástli o ďalšie 1%.
Niektorí si myslia, že zlato by sa mohlo vyšplhať na ešte vyššie úrovne a najmä v prípade, ak by Katar a iné národy na Blízkom východe mali aj naďalej medzi sebou nezhody. Saudská Arábia, Egypt a iné krajiny ukončili diplomatické vzťahy s Katarom, keďže ho obvinili z podpory terorizmu.
Ding Yao, ktorý je analytikom v londýnskej spoločnosti ThinkMarkets v správe ku klientom uviedol, že “konflikt medzi Saudskou Arábiou a Katarom by mohol zmeniť situáciu Stredného východu” a “v prípade ďalšej eskalácie napätia by zlato mohlo mať potenciál dosiahnuť úroveň 1 350 dolárov za uncu.”
Príčinou prudkého rastu zlata sa je aj ďalšie oslabovanie amerického dolára a pokles výnosov na amerických štátnych dlhopisoch.
Pokles hodnoty dolára býva dobrým znamením pre zlato.
Súvisiace: Buffett: “Pozor na Trumpov rozpočtový trik”
Fanúšikovia žltého kovu často poukazujú na to, že zlato v až tak veľkej miere nie ovplyvnené rozmarov politikov a centrálnych bankárov, pretože nie je papierovou menou. Zásoba zlata je daná tým, čo sa nachádza na povrchu, nie vládnym tlačiarenským lisom.
A čo viac, cena digitálnej meny Bitcoin príliš prudko stúpajú. Len počas minulého týždňa cena meny Bitcoin prvýkrát prekonala úroveň 2 000 dolárov a hneď sa približuje k úrovni 3 000 dolárov.
Ide o potenciálne známky toho, že investori taktiež začínajú byť nervózni z americkej ekonomiky, a to najmä potom, čo vláda minulý piatok oznámila, že v mesiaci máj bolo vytvorených menej pracovných miest, než sa očakávalo a nárast pracovných miest za predchádzajúce mesiace boli revidované v smere nadol.
Americký akciový trh je aj cez tieto obavy stále v blízkosti historických maxím. Avšak investori môžu prichádzať k záverom, že expozícia voči majetku, ako je zlato, by mohla dosahovať pozitívne výsledky, v prípade že by akciové trhy začali prepadať.
Lisa Kopp, ktorá je vedúcou tradičných investícií v Private Client Reserve US Bank poznamenala: “Investori sa do určitej miery snažia zabezpečiť svojej stávky. Na trhoch sa skrývajú niektoré potenciálne negatívne prekvapenia.”
A čo najväčšie obavy?
Hladiny spotrebiteľských dlhov opäť stúpajú a nachádza sa nad úrovniami v roku 2008.
Nemusí to však znamenať, že ďalší finančný kolaps (akému čelila globálna ekonomika pred deviatimi rokmi) sa blíži. Znamená to však, že americká ekonomika sa v dohľadnej dobe nemusí dostať späť k životu.
Analytici výskumnej spoločnosti – Incrementum v minulo-týždňové správe uviedli, že sa obávajú stagnujúcej ekonomiky, spolu s vysoko neistou a volatilnou politickou scénou vo Washingtone, čo by malo zatlačiť cenu zlata na vyššie úrovne.
“Rally v sektore drahých kovov pravdepodobne len začala,” poznamenali analytici Incrementum a dodali, že “čelíme pravdepodobne najviac nepredvídateľnému americkému prezidentovi všetkých čias”, čo je ďalší dôvod, prečo by to zlatá horúčka nemala skončiť.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Bloomberg, BBC
Facebook komentár