Zisky spoločnosti Huawei v minulom roku vzrástli na takmer 9 miliárd dolárov, poháňané prudkým rastom v oblasti smartfónov, ale kampaň pod vedením USA proti spoločnosti mala vplyv na predaj telekomunikačných zariadení.
Čínsky technologický gigant v dnešnom dni zverejnil, že zisk v roku 2018 vyskočil o 25% na 59,3 miliardy juanov (8,7 miliardy dolárov). Príjmy nedosiahli skoršiu prognózu spoločnosti, ale stále sa nachádzajú v raste o 19,5% na 721 miliárd juanov (105 miliárd dolárov).
Huawei predáva viac telekomunikačných zariadení ako ktorákoľvek iná spoločnosť na svete a jej divízia smartfónov rastie rýchlejšie ako u firiem Samsung alebo Apple.
Existujú však náznaky, že snahy USA o zastavenie používania iných zariadení zo strany Huawei vo svojich telekomunikačných sieťach môžu mať účinok. Spoločnosť uviedla, že predaj telekomunikačných zariadení operátorom v roku 2018 klesol o 1,3%.
Na dnešnej tlačovej konferencii predseda Guo Ping poznamenal, že pokles bol spôsobený najmä investičnými cyklami v celosvetovom telekomunikačnom priemysle.
Charlie Dai, ktorý je analytik vo výskumnej spoločnosti Forrester súhlasil, ale taktiež poznamenal, že americká kampaň “mala ďalší krátkodobý vplyv na telekomunikačný biznis spoločnosti Huawei počas roka 2018, vrámci USA ako aj celého sveta.”
Spojené štáty viedli úsilie o obmedzenie ambícií spoločnosti Huawei stať sa celosvetovým lídrom bezdrôtovej technológie novej generácie – 5G.
Washington naliehal na spojencov, aby obmedzili alebo zakázali používanie zariadení Huawei vo svojich 5G sieťach, tvrdiac, že Peking by tieto zariadenia mohol použiť na špehovanie iných národov. Spoločnosť Huawei popiera, že ktorékoľvek z jej zariadení by predstavovalo národnú bezpečnosť.
USA majú „stratenú mentalitu“
V rozsiahlej obhajobe spoločnosti, Guo obvinil Washington, že čo sa týka technológie 5G, správa sa ako porazený.
Guo novinárom povedal: “Spojené štáty sú silné, ale keď sa snažia s Huawei konkurovať, stále v určitých oblastiach zaostávajú. A to nemôžu akceptovať,” … “Myslím, že sa jedná o stratu mentality a americká vláda by túto mentalitu mala zmeniť.”
Kampaň USA má zmiešané výsledky. Európska komisia oznámila svoj prístup v stredu a uviedla, že členské štáty EÚ do júna vykonajú prehodnotenie rizika v oblasti 5G a do decembra by mali vykonať rozsiahlejšiu revíziu bezpečnosti. Takže o všeobecnom zákaze zariadení Huawei sa nezmienili.
Spojené kráľovstvo by sa však mohlo priblížiť k postoju USA voči tejto čínskej technologickej spoločnosti. Britskí predstavitelia bezpečnosti vo štvrtok predniesli tvrdú výčitku spoločnosti Huawei, pričom vzniesli nové obavy týkajúce sa inžinierskych prác a spochybnili záväzok spoločnosti voči bezpečnosti.
Guo v piatok uznal geopolitické protivetre, ale poukázal aj na silné výsledky spoločnosti v oblasti kybernetickej bezpečnosti.
Venoval sa aj obavám z dodávateľského reťazca spoločnosti.
Trestné obvinenia USA voči spoločnosti Huawei a jej finančnej riaditeľke Meng Wanzhou zvýšili možnosť, že by Washington mohol americkým spoločnostiam zakázať vykonávať obchody s čínskou technologickou spoločnosťou. Americkí prokurátori obviňujú spoločnosť Huawei a finančnú riaditeľku z porušovania amerických sankcií voči Iránu. Huawei a Meng Wanzhou obvinenia popierajú.
Súvisiace: Huawei v Číne “zabíja“ Apple
V minulom roku Washington americkým spoločnostiam zablokoval predaj voči ďalšej čínskej technologickej firmy ZTE a jej životne dôležitých komponentov. Zákaz, ktorý priniesol spoločnosť na kolená, bol viazaný na aktivity ZTE voči sankciám Iránu.
Rovnako ako ZTE, aj Huawei kupuje kľúčové časti pre svoje telekomunikačné zariadenia od amerických spoločností.
V odpovedi na otázku, ako by spoločnosť mohla takýto zákaz prežiť, Guo naznačil, že americké spoločnosti by mohli byť viac zasiahnuté ako Huawei.
Guo poznamenal: “Huawei zabezpečí celosvetovú kontinuitu dodávok,” … “Všetci naši partneri, vrátane partnerov z USA, budú z verejného obstarávania spoločnosti Huawei a spolupráce s nami taktiež profitovať.”
Tržby z predaja smartfónov a spotrebnej elektroniky spoločnosti Huawei prvýkrát prekonali tržby zo segmentu telekomunikačných zariadení spoločnosti. Spotrebiteľské aktivity v súčasnosti predstavujú takmer polovicu celkového predaja spoločnosti.
Huawei v roku 2018 predala viac ako 200 miliónov smartfónov, čím zvýšila príjmy v spotrebiteľskom podnikaní na približne 349 miliárd juanov (52 miliárd dolárov) – čo predstavuje nárast o viac ako 45%.
Richard Yu, generálny riaditeľ spotrebiteľskej divízie spoločnosti Huawei, na začiatku tohto roka uviedol, že spoločnosť Huawei do roku 2020 predbehne spoločnosť Samsung ako najväčšieho predajcu smartfónov na svete.
Huawei v minulom roku predala menej telefónov ako Samsung a Apple, ale na rozdiel od svojich väčších konkurentov, vzoprela sa globálnemu trendu a pokračoval v raste (podľa údajov prieskumnej spoločnosti – IDC). Dodania smartfónov značky Huawei v roku 2018 vzrástli o 33% v porovnaní s 8% poklesom v prípade spoločnosti Samsung a 3% poklesom v prípade spoločnosti Apple.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Reuters, Bloomberg
Facebook komentár