Je to smutné, ale bojím se, že 90 až 95 procent všech individuálních obchodníků/investorů nebude schopných projet se na zlatém býku. Důvodem jsou samozřejmě vážné obavy z pádu. Je to zřetelně jasné, kdykoliv se zlato hne směrem dolů nebo projde nepatrnou korekcí. Okamžitě na to začne spousta obchodníků na blozích varovat před blížící se zkázou. „Zlato půjde na 600 USD“ (oživte si Elliotovy vlny). Někteří jsou ochotní (možná bych měl říct ‚dost hloupí na to’) prodat. Tady je jeden z dnes nejpoužívanějších argumentů „těžaři budou rozdrcení, jestliže akciové trhy přejdou do nové etapy dlouhotrvajícího medvědího trhu“.

Naprostá hloupost!

Na následujících obrázcích vám ukážu, co se stalo během medvědích trhů v letech 2000 – 2003.

GRAF1: Těžaři byli vysoko, přes 200 procent během toho samého období, kdy akciové trhy prožívaly nejhorší medvědí trhy v historii. Zlato bylo vysoko, nad 50 procenty 

Během jednoho z nejhorších medvědích období v historii vzrostlo zlato o 50 procent a těžaři o víc než 200 procent. To dokazuje, že názor říkající ‚sektor vzácných kovů musí být sražen dolů během medvědích období’ je prostě nesmysl.

A teď namítnete: „Se podívej, co se stalo v 08.“

Skutečnost je taková, že pád v roce 2008 způsobil velmi nezvyklý souběh okolností, jehož opakování není pravděpodobné. Až do září se medvědí trh vyvíjel způsobem běžným pro většinu medvědích trhů. Malé ostré poklesy byly následovány explozivními proti-trendovými nárůsty. Zlato se drželo úžasně dobře během téhle etapy, stejně jako těžaři. Obojí dokonce výrazně vzrostlo během tohoto pětiměsíčního medvědího období. Až do doby, kdy vstoupilo zlato do běžné korekce dle D-vlny v březnu 2008 neproběhla korekce ani u jednoho. 

V září se stala zřídkavá věc, která drasticky překreslila celou základní mapu medvědího trhu. V tu chvíli se stalo splatnými zhruba 700 miliard dluhů. Finanční systém potřebovat tyhle dluhy odložit, což ovšem díky zrovna splaskávající úvěrové bublině nebylo možné. To vedlo k jednomu z mála opravdových pádů trhu v historii.

Následná panika dala vzniknout klimaxu výprodejů v každé třídě aktiv, včetně, do určité míry, zlata. Samotná cena fyzického zlata se nikdy ani nepřiblížila pádům jako byla úroveň těch na papírového trhu. Chytří investoři využili neracionálního prodeje a skupovali každý nabízený gram fyzického zlata na trhu. V toto období se ážio fyzického zlata ku papírové ceně pohybovalo nad 100 USD.

To, co se snažím ukázat je, že to chce velmi specifický souběh okolností na vytvoření prodejního klimaxu dost silného na to, aby sundal sektor vzácných kovů. Tyhle okolnosti dnes neplatí. EU už dávno tiskne peníze, aby zadržela problémy s dluhy. USA odstranily poslední známky tržních pravidel a Ben je připraven tisknout na pokyn, takže se žádné blízké krize v budoucnu nemusíme obávat.

Vstoupíme li do období dalšího dlouhého medvědího trhu,je tu šance na další pomalou skřípající záležitost, velmi podobnou letem 2000 – 2003. Bude tu spousta ostrých proti-trendových nárůstů a můžete se spolehnout na to, že FED bude o daný problém po celou dobu pečovat pomocí miliard nově natištěných dolarů.

A to je, drazí přátelé, fundamentální základ zlatého býka.

Teď se můžeme podívat na graf zobrazující zatím poslední dlouhodobý býčí trh v perspektivě.

GRAF3: Jakmile ropa prolomila hranici 40USD, která byla neprolomená posledních 15 let, nezastavila se, dokud nedosáhla skoro 300 procentního nárůstu. 

Toto je učebnicový příklad velkého dlouhotrvajícího býčího trhu. Můžeme vidět velmi dlouhé období zpevňování pod klíčovou hranicí. Nakonec je tato hranice prolomena. Jakmile k tomu dojde, začne to být divoké, růst se stane nezastavitelným a dosáhne mnohem výš, než kam kdokoliv očekával při prvotním průlomu.

V případě ropy byl nárůst býčího trhu skoro 300 procent nad průlomovou úroveň čtyřiceti dolarů, vytvářejíc masivní pohyb tvaru paraboly trvající asi rok a půl (vzpomínáte, jak jsem říkal, že bublinám trvá asi od jednoho k jednomu a půl roku, než překonají vrchol?).

Chci poukázat na to, že tohle se stalo u ropy, komodity, do které bylo investování pro obyčejného smrtelníka téměř nemožné. Bublina byla nafouknutá čistě jen investorskou komunitou. Toto si zapamatujte, je to důležité.

Teď se podívejme na další dlouhodobý býčí trh, ten který je stále ještě v plenkách. 

GRAF: Ceny Zlata zrovna začali růst, jeho cena se ještě ani nezdvojnásobila. 

Zlato zrovna nedávno pokořilo hranici z roku 1980 na úrovni 850USD. Jeho cena se ještě ani nezdvojnásobila, natož aby vzrostla o 300 procent. Jestli si myslíte, že vzrůst zlata na hranici 3500 USD je absurdní, máte naprostou pravdu. Není šance, že zlato přestane růst na pouhých 300 procentech.

Oproti ropě je zlato snadno přístupné veřejnosti a to je rozhodující element , který ovlivňuje konečné fáze růstového býčího trhu/bubliny. Když veřejnost vstoupí na trh, její nákupy v panice ženou pohyb růstu po parabole do neuvěřitelných výšek. Perfektní příklad je vidět v případě technologické a bytové (housing) bubliny. Veřejnost silně zastoupená v obou.

A teď, třešnička na dortu. Trh vzácných kovů je nezměrně menší oproti akciovému trhu, trhu s bydlením nebo energií. To znamená, že v tomto případě nebude potřeba takového množství peněz na výstup do neuvěřitelných výšek.

Mrkněte na ten graf s ropou ještě jednou. 300 procentní nárůst na velmi rozsáhlém likvidním trhu bez účasti měřitelného množství prostředků od širší veřejnosti.

Teď se zaměřte znovu na graf zlata, tentokrát bez předsudků. Ty možnosti jsou zkrátka neuvěřitelné. Nedělal jsem si legraci, když jsem říkal, že tohle bude největší býčí trh, který kdokoliv z nás za život uvidí.

Překážkou, a velkou, je dokázat ignorovat ty nesmysly od Nervózních Panímám, nebo zlatých Medvědů (živočišný druh odsouzený k záhubě) a prostě držet pozice. Na konci budete odměněni neuvěřitelnou sklizní sledujíc postupujícího býka.

Teď je na čase říct „Ano“, existuje ten správný čas, kdy sebrat výdělky z býčího trhu. Profit zrealizujete, když zlato a těžaři dosahují vysoko nad svůj 200 denní klouzavý průměr. Všechno jednou klesne zpět k průměru. Takže až uvidíte HUI okolo 40-55 procent nad 200 DKP pak ano, měli byste začít přemýšlet o prodeji aspoň části vašich pozic. Ale opouštět pozice, když jsou těžaři na 3 procentech nad 200 DKP je… prostě hloupé. Tohle není čas prodávat, je čas kupovat, kupovat a kupovat.

Řeknu to tak jasně, jak to jen jde. Pokud na tomhle chcete zbohatnout, největší býčí trh který kdy budete mít možnost vidět, nebudete poslouchat obchodníky a určitě nebudete postupovat dle jejich chybné strategie. Takhle prostě nejde přemýšlet, jestli chcete osedlat tohoto býka. Je nutné přemýšlet jako spekulant. Jakmile uvidíte dobrou příležitost, jdete bez zaváhání do toho. A pokud je trh dost hloupý na to, aby vám nabídl následně ještě lepší obchod, koupíte víc.

Naneštěstí je tu jedna podstatná věc. Individuální investor není připravený spekulovat. Pro průměrného investora je nutnou podmínkou k nákupu emocionální jistota. Vidím to na každém rohu. „Počkej na průlom, budeš mít jistotu, pak nakupuj .“ Problém s tímto přístupem je v tom, že většina průlomů brzo zklame. Pokud by člověk s nákupy čekal na nedávný průlom nad 1225 USD , musel by strpět okamžitý propad.

Viděl jsem to, bez debat, během vrcholu v prosinci. V těch chvílích individuální investoři vstupovali na trh v houfech. Byli si emocionálně jistí. Když pak prošlo zlato korekcí, vypadli ven díky ztrátám anebo se jim podařilo udržet se tak dlouho, aby odešli stejně jako přišli. Většina z nich prostě nemá dostatek trpělivosti na jízdu na býkovy dle jeho vlastních pravidel. Oni by chtěli, aby býk dělal, co mu řeknou a kdy mu to řeknou. Mám podezření, že nuda má na svědomí odchod více investorů než ztráty.

Nejlepší strategií právě teď je klidně sedět. Pamatujte, že tohle je ještě tele, než se stane býkem, má před sebou dlouhou cestu.

Zdroj: Gold Scents

Facebook komentár