Objavilo sa už  pár pokusov o film, mapujúcich finančnú krízu, ktorá v roku 2008 a 2009 udrela na Ameriku, ani jeden však neodviedol skvelú prácu vysvetlením, čo sa vlastne stalo a zároveň vyjadril aj strach, ktorý v tom čase obklopoval krajinu.

Konečne však máme víťaza: „Kráľovná Versailles.“

Film je dokumentom, režírovaný Laurenom Greenfieldom, ktorý začal film vyrozprávaním príbehu Davida Siegela a jeho mladšej ženy Jackie (bývalá Miss Florida), ktorí boli práve v strede výstavby najdrahšieho súkromného domu v Amerike: 90 miliónového palácu v Orlande na Floride, ktorému bol modelom Versailleský palác.

Mohol z toho byť zaujímavý film, avšak Greenfield mal počas natáčania neuveriteľné šťastie.

David Siegel je na Floride šéfom Westgate Resorts, ktorá predáva americkej strednej triede možnosť kúpy luxusného bývania na určitý čas (timesharing, pozn. prekl.) na miestach, ako sú Las Vegas, Park City Utah, Miami a Orlando.

Okrem budovania „Versailles“  Siegel tiež stavia kráľovský klenot ríše, PH Tower Westgate v Las Vegas, ktorá je navrhnutá ako prvá vo Vegas v duchu timesharingu.

Avšak udrela úverová  kríza, ktorá spôsobila vo Westgate zmätok. Ak spoločnosť predá timeshare, robí to ako každá iná realitná kancelária: kupujúci dostane to, čo je v podstate hypotéka alebo splátkový plán, pri ktorom v preddavku zaplatí povedzme 1/10 z ceny. Westgate nečakalo, kým jeho klienti vyplatia zvyšných 9/10. Okamžite odišli do banky s hypotékou, dostali vyplatené a začali vyplácať mzdy a investovať do nových nehnuteľností.

Život Davida Siegela je dôkazom pákového efektu. Celý jeho biznis je na tom založený. Dom, v ktorom žije so svojou ženou je v hypotéke, vzal dokonca hypotéku aj na svoj nedokončený palác aj napriek faktu, že najprv kúpil pôdu a spravil konštrukciu za „cash.“

Ako to povedal vo filme: neexistuje žiadny dôvod, aby ste pri biznise, kde používate peniaze na tvorbu peňazí, mali hypotekárne nezaložené aktívum.

Neschopnosť vrátiť  hypotéky späť bankám bola devastujúca.

V stotine bola Westgate nútená prepustiť 7000 zamestnancov a svoje vlastné financie zhoršila do takej miery, že David Siegel musel začať nakupovať vo Wal-Mart-e.

Skrz to všetko dostáva divák prístup k Davidovým myšlienkam o tom, ako ho banky počas dní boomu prinútili byť závislým na lacných peniazoch, ako aj ich neochota vysporiadať sa s problémami počas zlých dní. Je presvedčený, že projekt v Las Vegas je stále životaschopný biznis, ale po tom ,ako do neho jeho spoločnosť naliala 350 miliónov USD ho chcú banky zabaviť.

Film je lepší ako ktorýkoľvek iný film o dlhovej kríze, pretože ukazuje vzťah medzi dostupnosti úverov a skutočnou ekonomikou spôsobom, ktorý predtým nebol taký jasný. Zarážajúce je tiež sledovať jednu rodinu, ktorej majetok sa za taký krátky čas tak ohromne zmenšil.

Hviezdou filmu je Jackie, ktorá sa už podľa názvu, svojich blonďavých vlasov a odhaleného hrudníku môže zdať ako povrchná zlatokopka, v skutočnosti je opak pravdou. Je bývalá inžinierka, milujúca matka 8(!) detí a je v rodine tá, ktorá si cez to všetko drží zmysel pre humor. Pri konci hovorí, že by jej nevadilo, keby sa museli presťahovať do malého bytu, kde by jej deti spali na poschodových posteliach. Je to úžasný prejav charakteru v čase, kedy sa jej manžel rúti pod nátlakom biznisu.

Ak máte možnosť, určite si to pozrite. Greenfield z toho spravil vizuálne pôsobivý príbeh.

Trailer k filmu je nižšie.


Zdroj: WallStreetJobReport.com

Facebook komentár