So slušnými výsledkami ziskov a rekordným zostatkom hotovosti na míňanie v priebehu posledných niekoľkých rokov, veľké firmy väčšinou hľadajú miesto, kde by ich mohli investovať. Agresívne si kupujú späť svoje vlastné akcie a zvyšujú dividendy, ale zdráhajú sa smelo investovať do nových projektov, prímať ďalších zamestnancov, alebo robiť akvizície.
Bude rok 2014 konečne rokom, kedy krízou potrestaní firemní manažéri sa otočia smerom k ich prioritám pre rast a budú svoje peniaze nasadzovať do kapitálových investícií, zvyšovania počtu zamestnancov a hľadať príležitosti ku kúpe?
Postupne sa to zdá pravdepodobné. Ale, ako poznamenáva Lauren Lyster existuje len málo dostatočne silných náznakov, že takýto zvýšenie podnikových investícii sa bude kvalifikovať ako skutočný boom výdavkov, ktorý zo sebou bude poháňať zrýchlenie hospodárstva alebo tempa rastu počtu pracovných miest.
( Súvisiace: Apple aktuálne hromadí až 10% hotovosti všetkých amerických spoločností )
Ako poznamenáva agentúra Bloomberg News: Kapitál na výdavky spoločnosti by mal dosiahnuť nový rekord nad minuloročnou úrovňou 2 biliónov amerických dolárov, spolu s poprednými spoločnosťami, ako Ford Motor a Microsoft, ktoré sa snažia nasmerovať ich hotovosť k zariadeniam a dátových centier, v snahe zachytiť väčší podiel na svetovom trhu.
Napriek tomu v súhrne, firemné výdavky naozaj len doháňajú úroveň ziskov, ktoré dosiahli rekordné úrovne po dobu troch rokov za sebou. Ako pripomína Bloomberg, firemné výdavky hmotného majetku by v roku 2014 mali predstavovať iba 12% hrubého domáceho produktu USA, z 13% v rokoch tesne pred finančnou krízou (v roku 2008). Očakáva sa, že veľa z týchto investícií jednoducho nahradí zastarané zariadenia, alebo ďalej budú zvyšovať produktivitu a budú chrániť veľkosť firemnej marže.
Faktom je, že súčasná generácia riaditeľov bola dobre odmenená za presmerovanie ich ziskov, cez spätný odkup akcií a dividendy, čo sú kľúčové podpory akciových indexov, ktoré sa všetky doťahovali na historické maximá. Rekordných 86% spoločností v americkom akciovom indexe Standard & Poor 500 vykonalo spätný odkup akcií za posledných 12 mesiacov do 30. septembra vo výške 448 miliárd amerických dolárov, čo je úroveň, ktorá bola prekročená len v roku 2007.
( Súvisiace: Pozrite sa na všetky tie firmy, ktoré Google kúpil v poslednej dobe )
Pomalý návrat k akceptácie rizika odráža neúplné globálne ekonomické oživenie od roku 2009, počas ktorého vždy nejaká kríza zvyšuje obavy z blížiaceho sa možného hroziaceho otrasu, alebo aspoň by mala ospravedlniť konzervatívny postoj.
Cez celý rok, v ktorom neboli vidno žiadne makro šoky, fiškálne rozhovory z Washingtonu pôsobili, ako jediná skromná brzda rastu spoločností, ktoré teda boli nezvyčajne rezervované pri hľadaní fúzií a akvizícií.
Agentúra Thomson Reuters uvádza, že celková hodnota celosvetových fúzií a akvizícií v minulom roku predstavovala len 3,3% globálneho HDP – najnižšia úroveň od roku 1995. Podobne je vidno kontrast medzi rastúcimi hodnotami akciových trhov a prostredie bez nejaká dohôd spoločností – veľmi nezvyčajné, pretože vysoké ceny akcií v minulosti obrátil pozornosť generálnych riaditeľov na zvýšenie ich „nákupov“ a rozšíreniu ich ríše.
Tento model sa v priebehu roka takmer určite vráti k dlhodobému trendu, kde fúzie a akvizície dostanú prednosť, ako kroky konkurenčných taktík. Má to veľký zmysel, z dôvodu kombináciu vyšších cien akcií, veľkorysej situácie na dlhových trhoch (kde sú obavy zo zvyšovania sadzieb veľmi nízke) a dopyte po novom zdroje rastu, čo by malo produkovať voľnejšie výdavky spoločností.
Čo nie je to isté je beh na efektivitu a obmedzené štruktúry nákladov. Americké podniky sú večnými “reštruktualizátormi” ako aj Macy’s v minulom mesiaci oznámila program prepúšťania vo výške 2 500 zamestnancov a päť jej obchodov bude zatvorených. Táto firma je všeobecné braná ako „štíhli vodca” vo svojom odbore, Macy’s však vidí viac “tuku, ktorý chce orezať”.
To nie je novým javom. V 90. rokoch, mnoho začínajúcich spoločností získalo obrovské množstvo kapitálu na budovanie webov a bezdrôtovej infraštruktúry, čím vyspelé spoločnosti museli byť v režime konštantného znižovania nákladov. To môže byť výhodné aj pre dlhodobé zdravie podnikov, ale nie nevyhnutne prínosom pre krátkodobý rast.
( Súvisiace: Spoločnosť Apple sa vyhýba plateniu niekoľkých miliárd (dolárov) na daniach )
Jedným z problémov je, že využitie kapacity priemyselných zariadení nie je príliš vysoké, čo znamená mierme nebezpečenstvo v systéme, ktorý umožňuje, že nové kapitálové výdavky sú menej naliehavými. A keď spoločnosti chcú v súčasnosti investovať do rastu, je to často spojené s tým, že kúpia relatívne lacné technológie, alebo šetria pracovné náklady, predtým než by mali vykonať veľké, drahé, investície do tovaroch dlhodobej spotreby a nehnuteľností.
Adam Parker, trhový analytik Morgan Stanley je skeptický k tomu, že podniky obzvlášť túžia ťažko zarobené peniaze investovať do nových investičných projektov. Ten očakáva, že uprednostnia nákup programového vybavenia cez hardware – aby mohli robiť viac, čo by malo viesť k menšej potrebe práce a kapitálu.
Zdroj: MSN
Facebook komentár