Za menej ako mesiac tu máme škótske referendum o nezávislosti. S nárastom emócií, je tu ešte otázka, čo sa stane so zásobami ropy a zemného plynu v Severnom mori, ak by Škótsko zahlasovalo “áno”. Čiže je to dosť dôležitou kľúčovou súčasťou debaty.
Ropný a plynárenský priemysel vo Veľkej Británii zamestnáva približne 450 000 ľudí a v rokoch 2012/13 na daniach zaplatil 6,5 miliardy britských libier (10,8 miliárd amerických dolárov).
Viac ako 40 miliárd barelov ropy a zemného plynu je už vyťažených a podľa odhadov obchodné združenia offshore priemyslu by tam mohlo byť ďalších 24 miliárd barelov ropy a zemného plynu.
V kampani za nezávislosť by hodnota týchto rezerv podľa škótskej vlády mala potenciálnu hodnotu vo výške 1,5 bilióna libier, čo by malo pomôcť zabezpečiť ekonomickú stabilitu a bezpečnosť pre Škótsko. Tento údaj bol podľa vyhlásení druhej strany sporný.
Súvisiace: Nórsky ropný fond o veľkosti $ 815 miliárd čelí kľúčovým rozhodnutiam
Začiatkom tohto týždňa Alex Salmond, vodca škótskej národnej strany, zdôraznil význam ropy a zemného plynu k nezávislému Škótsku.
V televíznej debate povedal: “Realita je taká, že ropa a zemný plyn v Severnom mori bude zhruba do roku 2050,” … “Každá krajina v Európe by bola veľmi veľmi rada”, aby mala zásoby ropy a zemného plynu v Severnom mori. To nemožno považovať za nič iné ako, jedno podstatné aktívum pre Škótsko.”
Tí, ktorí sú súčasťou iného tábora tvrdia, že kladenie takéhoto dôrazu na tieto zásoby ropy a zemného plynu je potenciálne riskantná stratégia, ako kampaň “Better Together” uvádza: “Nielen, že zásoby ropy a zemného plynu v Severnom mori nakoniec dosiahnu dno, ich hodnota je notoricky volatilná … čiže nezávislosť navždy, nie je možná.”
Samir Brikho, generálny riaditeľ spoločnosti AMEC v správe o energetickej budúcnosti, je presvedčený, že nezávislosť by mohla mať významný vplyv na investorov. “Myslím, že všetci investori v tomto svete nemajú radi neistotu. A myslím, že nezávislosť môže spôsobiť … neistotu.”
A zatiaľ čo mnoho stúpencov tábora pre nezávislosť tvrdí, že desaťročia príjmov z ťažby ropy a zemného plynu boli nezodpovedne premrhané radom vlád v Británii, ale niektorí analytici nie sú si tak istí a tvrdia, že britská vláda nemala inú možnosť, ako míňať jej príjmy.
Glynn Williams, v správe energetickej budúcnosti v sektore ropy a zemného plynu povedal: “V tej dobe ako sme zahájili výrobu v Severnom mori sme čelili ďalším sociálnym problémom,” … “Čelili vysokej úrovni inflácie, veľkej nezamestnanosti a náš priemysel sa musel rýchlo vyvíjať,”
Poukázal na Nórsko, ktoré má jednu z najväčších svetových štátnych investičných fondov (800 miliárd dolárov) vďaka svojim obrovským zásobám ropy a zemného plynu. Pre Salmonda sú bohaté krajiny s bohatými zásobami ropy a zemného plynu modelovým príkladom pre nezávislé Škótsko, ktoré by neskôr mohlo mať svoj vlastný ropný fond pre správu týchto príjmov.
Salmond opísal Nórsko ako “menšie Škótsko, ale každá jednotlivá krajina, ako aj tá naša vie dostatočne manipulovať zo svojim zdrojmi financií sektora ropy a zemného plynu v Severnom mori podstatne lepšie, ako Veľká Británia.”
Súvisiace: Exxon Mobil začala vŕtanie v ruskej Arktíde aj cez sankcie
Avšak Alistair Darling, vodca kampane “Better Together” poznamenal, že kvôli deficitu Škótska vytvorenie ropného fondu by do značnej miery záviselo na vypožičaných peniazoch, čo zvyšuje riziko, najmä vzhľadom na zvyšujúce sa náklady v sektore ťažby a prieskumu.
Vzhľadom k tomu, debata zúri ďalej a len jedna vec o budúcnosti ropy a zemného plynu Severného mora je istá : “Nikto z nás nebude vedieť, čo je vo veci, kým Škótsko nerozhodne dňa 18. septembra.
Zdroj: TheGuardian
Facebook komentár