Aj keď chaos z Brexitu pomáha zasahovať londýnsku realitnú bublinu, oslabením štatútu mesta ako centrum finančného kapitálu, rekordne nízke úrokové sadzby tlačia ceny v iných európskych mestách na nebezpečne vysokú úroveň.
Podľa novej správy analytikov švajčiarskej banky UBS, aktuálne v južnom meste Nemecka – v Mníchove existuje najväčšie riziko bubliny nehnuteľností. Amsterdam nie je pozadu, zatiaľ čo Paríž a Frankfurt – domov Európskej centrálnej banky – sa dostali do „zóny s rizikom bublín“, čo znamená, že ceny by mohli po prudkom raste po celé roky prudko klesať.
Podľa správy v území bublín sa tiež nachádza aj Hongkong a kanadské Toronto a Vancouver.
Aktuálny piaty ročník UBS Global Real Estate Bubble Index-u analyzuje ceny nehnuteľností určené na bývanie v 24 veľkých mestách, skúmaním trendov vo vzťahoch medzi cenami, príjmami, nákladmi na nájom, hospodárskym rastom a stavebnou činnosťou.
Ceny nehnuteľností vo Frankfurte stúpajú
Brexit poškodil postavenie Londýna ako investičného magnetu a iné veľké mestá sa tým stali relatívne atraktívnejšie. Je to z dôvodu odchodu firiem a ich zamestnancov, keďže sa obávajú odchodu Británie z Európskej únie.
Matthias Holzhey – jeden z autorov správy uviedol, že nízke úrokové sadzby však zohrávajú ešte väčšiu úlohu pri zvyšovaní ocenenia nehnuteľností v krajinách, ktoré používajú menu euro.
Holzhey, ktorý je vedúcim divízie investícií do nehnuteľností v UBS uviedol: Zatiaľ čo sa zvýšenie sadzieb, ktoré je typickým spúšťačom korekcie na trhu s nehnuteľnosťami na bývanie sa neočakáva, avšak slabý ekonomický rast v regióne povedie ku „krehkosti“ trhov.
Európska centrálna banka v septembri zatlačila úrokové sadzby hlbšie do záporného pásma a oznámila nový stimulačný balík, ktorý má naštartovať príznaky hospodárskeho rastu. Voľná menová politika však urobila len málo pre to, aby podporila pôžičky a výdavky voči podnikom a spotrebiteľom. Majitelia finančných aktív namiesto toho ťažili z toho, že si vo veľkej miere požičiavali za veľmi nízke náklady, čím nalievali svoje financie do nehnuteľností alebo do akcií, v snahe dosiahnuť lepšie výnosy.
UBS zistila, že mestá v Európe s výnimkou Milána vykázali najsilnejší rast cien zo všetkých prieskumov za posledný rok.
Podľa správy, mesto Mníchov predstavuje najväčšie riziká bubliny na trhu s nehnuteľnosťami, zatiaľ čo Frankfurt bolo jediným mestom, ktoré zaznamenalo nárast cien o dvojciferné percento, ktoré bolo v predchádzajúcich rokoch po celom svete bežné. Holzhey ďalej poznamenal, že Frankfurt bol „v porovnaní s Londýnom a inými mestami veľmi lacný.”
Napriek tomu, že stavebná činnosť vo Frankfurte počas roku 2017 zaznamenala rekordné maximum, rast populácie predstihol objem nových dokončených stavieb, čo podľa správy viedlo v posledných desiatich rokoch k 80% nárastu cien.
Naopak, ceny v Sydney, Vancouveri a Dubaji v porovnaní s predchádzajúcim rokom klesli o viac ako 5%, čo bolo čiastočne ovplyvnené nariadeniami, ako je zdaňovanie zahraničných kupcov a poplatkov účtovaných majiteľom, ktorí v nehnuteľnosti nebývajú.
Súvisiace:
Dánska banka ponúka hypotéky so zápornou úrokovou sadzbou 0,5%
Riaditelia európskych bánk: “Nízke úrokové sadzby Európe nepomôžu”
Spoločnosť UBS tiež v Európe očakáva zvýšenie regulácie trhu s nehnuteľnosťami na bývanie. Holzhey ďalej uviedol: „Zvyčajne prichádzajú na vrchole.”
Sčasti to malo byť riešením nízkej cenovej dostupnosti, ktorá predstavuje jedno z najväčších rizík pre hodnoty nehnuteľností v mestských centrách.
Londýn je aj napriek Brexitu stále nedostupným
Holzhey poznamenal, že Brexit, ktorý vyvolal neistotu o budúcom postavení Londýnu v Európe, mal vplyv na ceny nehnuteľností tohto mesta.
V čase referenda o Brexite, ktoré sa uskutočnilo pred tromi rokmi, bol Londýn po „50% -nom náraste cien v rokoch 2012 až 2016“ najviac „nedostupným“ mestom Európy.
Aj keď ceny sú o 10% vyššie ako v roku 2016, trh s nehnuteľnosťami v meste zostáva nadhodnotený. V správe sa uvádza: „Napriek nedávnemu poklesu cien musí dokonca aj vysokokvalifikovaný zamestnanec pracovať 14 rokov aby si vedel dovoliť kúpu bytu s rozlohou 60 m2 v blízkosti centra mesta.“
Podľa spoločnosti Halifax majitelia domov v Londýne míňajú takmer polovicu svojho disponibilného príjmu na hypotéku.
UBS napriek tomu londýnsky trh neodpisuje, keďže by sa mohol stať príťažlivým pre zahraničných kupcov, najmä kvôli oslabovaniu britskej libry.
Holzhey nakoniec poznamenal: “Ak neistota okolo Brexitu zmizne, zahraničný dopyt sa vráti.”
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: UBS, BBC
Facebook komentár