Posledná zverejnená zápisnica zo zasadnutia Fedu, ktorá bola zverejnená v nočných hodinách ukázala, že predstavitelia Federálneho rezervného systému na svojom poslednom zasadnutí naznačili, že existujú náznaky znižovania inflácie, ale nie natoľko, aby to bolo proti potrebe ďalšieho zvyšovania úrokových sadzieb.
Hoci sa zasadnutie v dňoch 31. januára až 1. februára skončilo menším zvýšením sadzieb, ako väčšina zvýšení realizovaných od začiatku roka 2022, predstavitelia zdôraznili, že ich obavy z inflácie sú vysoké.
V zápisnici sa ďalej uvádza, že inflácia “zostala výrazne nad” dvojpercentným cieľom Fedu. Stalo sa tak pri situáciách na trhoch práce, ktoré “zostali veľmi napäté, čo prispelo k pokračujúcim tlakom na rast miezd a cien“.
Fed následne schválil zvýšenie sadzieb o 0,25 percentuálneho bodu, ktoré bolo najmenším zvýšením od prvého navýšenia z cyklu sprísňovania začatého v marci 2022. Týmto krokom sa sadzba federálnych fondov dostala do cieľového pásma 4,5 % – 4,75 %. V zápisnici sa však uvádza, že znížené tempo prišlo za účasti vysokej miery obáv, že inflácia je hrozbou aj naďalej.
V zápisnici sa ďalej uvádza: “Účastníci konštatovali, že údaje o inflácii získané za posledné tri mesiace ukázali vítané zníženie mesačného tempa rastu cien, ale zdôraznili, že na to, aby si boli istí, že inflácia je na ceste k trvalému poklesu, bude potrebné podstatne viac dôkazov, čo sa týka pokroku v širšom cenovom rozpätí.”
V zhrnutí sa zopakovalo, že členovia sú presvedčení, že “pokračujúce” zvyšovanie úrokových sadzieb bude potrebné.
Akcie po zverejnení zápisnice klesli, zatiaľ čo výnosy štátnych dlhopisov sa zbavili väčšiny svojich strát, ktoré dosiahli na začiatku obchodovania.
Hoci zvýšenie o štvrť percentuálneho bodu bolo schválené jednomyseľne, v zápisnici sa uvádza, že všetci členovia za neboli.
“Niekoľko” členov uviedlo, že chceli zvýšenie o pol bodu, teda o 50 bázických bodov, ktoré by ukázalo ešte väčšie odhodlanie pre zníženie inflácie. Bázický bod sa rovná 0,01 %.
V zasadnutí regionálni predsedovia – James Bullard zo St. Louis a Loretta Mesterová z Clevelandu uviedli, že patria do skupiny, ktorá chcela agresívnejší postup. V zápisnici sa však bližšie nešpecifikovalo, o koľko by to bolo, ani to, ktorí členovia Federálneho výboru pre operácie na voľnom trhu chceli zvýšenie až o pol bodu.
V zápisnici sa ďalej uvádza: “Účastníci, ktorí boli za zvýšenie o 50 bázických bodov, poznamenali, že väčšie zvýšenie by rýchlejšie priblížilo cieľové pásmo k úrovniam, ktorými by sa podľa nich dosiahla dostatočne reštriktívna pozícia, pričom by sa zohľadnil ich názor na riziká včasného dosiahnutia cenovej stability.”
Krishna Guha, vedúci oddelenia celosvetovej politiky a stratégií centrálnych bánk v spoločnosti Evercore ISI, napísal: Hoci v zhrnutí bola zaznamenaná diskusia o razantnejšom navýšení, v zápisnici “nebola snaha označiť možnosť návratu k tempu zvyšovania o 50 bázických bodov.”
Predstavitelia Fed-u od zasadnutia zdôrazňovali potrebu zostať ostražití, aj keď zároveň vyjadrovali optimizmus, keďže nedávne údaje o inflácii sa zdali byť povzbudivé.
V stredajšom rozhovore Bullard zopakoval svoje presvedčenie, že skoršie zvýšenie by bolo efektívnejšie. Ale aj napriek jeho tlaku na agresívnejšiu krátkodobú politiku povedal, že si myslí, že vrchná alebo konečná sadzba by sa mala pohybovať okolo hodnoty 5,375 %, čo je približne v súlade s trhovými priemermi.
Ekonomické údaje z januára ukázali, že inflácia dosahuje nižšie tempo ako jej vrchol v lete 2022, ale stále sa prehlbuje.
Index spotrebiteľských cien oproti decembru vzrástol o 0,5 % a v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka je vyšší o 6,4 %. Index cien výrobcov, ktorý meria vstupné náklady na veľkoobchodnej úrovni, vzrástol medzimesačne o 0,7 % a medziročne o 6 %. Oba údaje boli nad očakávaniami analytikov z Wall Street.
Horúci je aj trh práce, čo naznačuje, že zvyšovanie sadzieb zo strany Fedu síce zasiahlo trh s bývaním a niektoré ďalšie oblasti citlivé na pohyby úrokových sadzieb, ale do veľkej časti ekonomiky ešte nepreniklo.
Aj po komentároch Mesterovej a Bullarda trhové nastavenia stále naznačujú veľkú pravdepodobnosť ďalšieho štvrťbodového zvýšenia v mesiaci marec, po ktorom bude nasledovať ešte niekoľko ďalších, aby sa sadzba fondov dostala na maximálnu úroveň 5,25 % – 5,5 %. Ak by sadzba pristála približne v strede tohto cieľa, išlo by o najvyššiu sadzbu federálnych fondov od roku 2001.
Trhy sa obávajú, že ak by Fed postupoval príliš rýchlo alebo príliš ďaleko, mohlo by to ekonomiku uvrhnúť do recesie.
V zápisnici sa uvádza, že “niektorí” členovia považujú riziko recesie za “zvýšené”. Iní predstavitelia verejne vyhlásili, že si myslia, že Fed sa môže vyhnúť recesii a dosiahnuť “mäkké pristátie” pre ekonomiku, v rámci ktorého sa rast výrazne spomalí, ale nezníži.
V zápisnici sa nakoniec uvádza: “Účastníci konštatovali, že neistota spojená s ich výhľadmi hospodárskej aktivity, trhu práce a inflácie je vysoká.”
Medzi rizikovými faktormi uvádzali vojnu na Ukrajine, opätovné otvorenie hospodárskeho rastu v Číne a možnosť, že trh práce zostane napätejší dlhšie, ako sa očakávalo.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNBC, Bloomberg
Facebook komentár