Zamestnanci Google prezrádzajú, čo sa im najviac na práci v Google nepáči

Práca v Google. Vrchol kariéry, že? Ako by mohla práca v najväčšej, najambicióznejšej technologickej firme byť vôbec zlá?

Nuž, prečítajte si niečo z reakcií z webu Quora, ktoré pridali tak súčasní ako aj bývalí zamestnanci Google, pričom na prácu u Veľkého G celkom slušne nakydali.

My sme pre vás vybrali a upravili zopár výstižných komentárov do nasledujúceho výňatku.

Každý z nich je “úžasný”, takže môžu zamestnať najlepších ľudí aj na tie najbanálnejšie roboty.

“Pre mnohých je na práci v Google najhoršie, že sú pre svoju pozíciu príliš kvalifikovaný. Google si môže dovoliť veľmi vysokú latku pri príjmaní nových uchádzačov vďaka sile značky, platovým podmienkam a výhodám, a nakoniec kvôli pozitívnej pracovnej kultúre. Výsledkom je, že si vyberajú z vysoko kvalifikovaných kandidátov aj na väčšine pohovorov hoc aj pre nízke pozície.”

( Súvisiace: Google dával tieto otázky na prijímacích pohovoroch, avšak sú také náročné, že už boli zakázané )

“Študenti z desiatich najprestížnejších škôl pracujú  ako technická podpora pre produkty Google ads, alebo manuálne sťahujú nevhodný obsah z YouTube, píšu kód na A|B test farby gombíka na stránke.

Zamestnanci Google sú tak prekvalifikovaní že o tom koluje interný vtip.

“… Zvykli sme s kolegom žartovať že Larry a Sergey si vyrazia na svojich jachtách – spoja ich spolu, sedia na rovnakých kreslách aké majú vo svojich lietadlách, každý na svojej jachte/jachtách, fajčia cigary, a predstavujú si obrazy Googlákov so sarkastickými opismi ako “bol generálny riaditeľ v multi-národnej telekomunikačnej firme, má červený diplom z Harwardu a teraz pomáha riešiť problémy používateľov Orkut.” a potom sa zasmejú a štrngnú si s pohármi škótskej whisky a potiahnu z cigár. A viete prečo je to vtip? Pretože sa takmer s istotou dá vylúčiť že Larry a Sergey fajčia cigary a pijú škótsku.

Zvyšok príbehu je naopak veľmi hodnoverný.

Google už nie je žiaden startup projekt. Je to veľká, veľká korporácia.

“V čase keď som odchádzal už Google zďaleka nebol žiadny startup projekt. Všade bola kancelárska politika. Bolo ľahké ísť hore ak ste pracovali na správnych projektoch a prezentovali ste svoju prácu tou správnou cestou.”

Mnohí z technikov sú arogantní.

“Nanešťastie, napriek všeobecnému názoru, si myslím  že technici v Google v podstate spadajú iba do priemeru. A navyše s veľkou dávkou arogancie k tomu. Každý si myslí (dominujú muži), že je lepší ako jeho sused. Ťažko je teda prediskutovať čokoľvek, ak náhodou teda nejde o diskusiu s priateľom. Objektívne diskusie sú raritou, pretože každý si bráni svoj piesoček a nikoho nezaujíma názor toho druhého. Ak náhodou tí druhí nie sú Dôležití Bohovia.”

( Súvisiace: 10 ohromujúcich produktov, na ktorých Google aktuálne pracuje )

Google je tak veľký, že ho nijako nemôžete ovplyvniť.

“Pracoval som v Google tri roky a bolo veľmi ťažké odísť, ale jeden faktor mi zvlášť pomohol rozhodnúť sa – dopad aký by som kedykoľvek mohol mať na biznis ako jednotlivec bol minimálny. Ako v mnohých odpovediach predo mnou, Google je neuveriteľný stroj, ktorý takpovediac tlačí peniaze vďaka AdWords. Takže ak náhodou nie ste neuveriteľne nadaný inžinier ktorý vytvorí niečo nové, je pravdepodobné že ste len chlapec/dievča, ktorý maže kolieska onej obrovskej mašiny.”

Stredný manažment je podpriemerný.

“Ja by som povedal že neoblomné každodenné rozmýšľanie stredného manažmentu, ktoré sa úplne sústredí na merateľné faktory až po bod ignorovania iných. Skrátka nechcú meniť zabehané, nevedia inšpirovať svojich ľudí a v podstate sa iba spoliehajú na meno Google a ich reputáciu, akoby to za nich malo robiť ich prácu.”

Google rozumie inžinieringu ale nie dizajnu.

“Myslím že Google chyba dostatočný záujem o produkt a vizuálny dizajn. Toto je dôvodom mnohých nedokončených/polo-úspešných produktov ako Wave, Google Video, Buzz, Dodgeball, Orkut, Knol, Friend Connect. Pravdepodobne sa príliš veľa úsilia dáva na čistý inžiniering.”

Váš pracovný priestor môže byť malý.

“… Ak musíte pracovať v jednej zo štyroch hlavných budov sídla, je vysoko pravdepodobné že sa tam budete cítiť stlačený. Nie je nezvyčajné vidieť 3-4 zamestnancov zdieľať jednu pracovnú bunku, alebo niekoľko manažérov v jednej kancelárii. So všetkými otvorenými areami pre jedenie, hry, televíziu, rozhovory, a podobne, vás môže prekvapiť aké ťažké je nájsť tiché miesto, kde by ste naozaj mohli rozmýšľať.”

Nechajte si veci potvrdiť písomne.

“Ak ste v procese uchádzania sa o zamestnania v Google, vyjednávajte, dožadujte sa a nakoniec si VŠETKO nechajte potvrdiť písomne. Google dáva veľké množstvo sľubov, ktoré sa ale často neplnia.”

( Súvisiace: Akým spôsobom Google prišiel na to, ako bude zarábať )

Googláci sa môžu seriózne zaoberať aj absolútnymi banalitami.

“V Zürichu je tichá miestnosť, kam chodia ľudia relaxovať, prípadne si zdriemnuť. Majú tam veľmi krásne akváriá  a môžete tam byť koľko len chcete, pozerať sa ako ryby žijú svoj život. Tak na túto miestnosť prišlo viac ako 100 emailov, že sa v nej nedá spať pretože masážne kreslá sú príliš hlučné a preto si sťažovatelia želali ich odstránenie.”

Kultúra je príliš detská.

“Je to ako Krajina Nekrajina z Petra Pana – ľudia tam nedospievajú. Pijú hocikedy, nonstop sa bavia, hrajú hry, a robia málo práce.”

Nemôžete pracovať z domu.

“Pre mňa to zabila nemožnosť pracovať z domu, niečo, čo som úspešne robil posledných 5-6 rokov.”

Googláci sa k zamestnancom na iný ako plný úväzok správajú bez rešpektu.

“Ako niekto kto v Google pracoval ako brigádnik, môžem povedať že najhoršie na tom bolo práve to ako sa ku mne akože OZAJSTNÍ Googláci stavali. Zdalo sa, že si myslia že každý kto nepracuje priamo pre Google ako oni, je nejako mentálne a morálne menejcenný.”

Preložil: Peter Tóth

Zdroj: TheTelegraph

Facebook komentár