Čína postupne uvoľňuje jej kontroly v mnohých oblastiach života, ale Peking si stále udržiava svoje pevné zovretie v sektore technológií a v oblasti médií. Týchto sedem vecí v Číne určite nehľadajte.

Zmena je však v Číne vidno. Jej predstavitelia prisľúbili rozhodujúce zmeny pre trhy v tejto obrovskej ekonomike, keďže aj v poslednej dobe zrušila 14-ročný zákaz pre herné konzoly. Ale v mnohých oblastiach bude ešte treba dlho čakať, kým sa prejaví sloboda.

 

Twitter

Skúste napríklad použiť Twitter. Škoda!

Túto platformu sociálnych médií v Číne cez jej “Veľký Firewall” nebudete môcť využiť. Tento Firewall slúži, ako projekt veľkej cenzúry prevádzkovanej už nejaké to desaťročie v réžií komunistickej strany.

Tisíce internetových stránok si v Číne nemôžu ľudia prehliadať, ale sociálne mediálne platformy si zaslúžili zvláštnu pozornosť od veľkých cenzorov tejto krajiny.

Súvisiace: LinkedIn je v Číne povolená!!! Začína jej ďalší rast?

Analytici tvrdia, že Peking bol obzvlášť zdrvený úlohou sociálnych médií počas arabskej jari a zelenej revolúcie v Iráne počas roka 2009, čo viedlo k pozastaveniu prístupu k tejto službe.


Facebook

Čína  v roku 2009 zhasla svetlo aj Facebooku a neexistujú žiadne známky toho, že Peking plánuje obnoviť prístup k tejto americkej platforme sociálnych médií.

Niektorí analytici uádzajú, že tento zákaz bol z dôvodu nepokojov, ktoré vypukli v júli toho istého roku medzi moslimskými Ujgurmi a Číňanmi v nepokojnej západnej oblasti Sin-ťiang.

Ale iní zasa spomínajú protekcionistické biznis motívy.

Súvisiace: Čo je potrebné na dosiahnutie úspechu v Číne: Podnikanie

Sociálne siete založené v Čína môžu pôsobiť v krajine, čo pomáha podporovať domáci priemysel technológií. Napriek tomu, tieto platformy sú silne cenzurované. Domáce spoločnosti to už prijali ako fakt ich podnikania, zatiaľ čo západné technologické firmy chcú omnoho väčšiu voľnosť.


Zahraničné filmy

Čínski regulátori dovoliť len 34. zahraničných filmov, ktoré môžu byť každým rokom uvedené v kinách tejto krajiny, čo vážne obmedzuje prístup k najnovším hollywoodskym trhákom.

Schválené filmy sa stále stretávajú s ťažkou rukou vládnych obmedzení, keďže ich komunistická strana považuje za urážlivé alebo skazené.

Čínski diváci milujú zoštíhlené zahraničné filmy a Hollywood stále túži potom, aby regulátory rozšírili svoje kvóty.

Súvisiace: Čína má $8 miliardový plán, ako konkurovať Hollywoodu

Cez obchodné výhody, filmáriz tejto krajiny  majú taktiež veľký problém z čínskymi úradmi a pravdepodobne by to malo aj pokračovať, keďže Peking si túto oblasť veľmi chráni. V Čína veľkú chválu získal aj Taiwanský režisér Ang Lee, ktorý vyhral Oskara za najlepšiu réžiu v roku 2005. Jeho film Skrotená hora v Číne nebol nikdy sprístupnený.


Kasína

Peking zakázal hazard v roku 1949 a prevádzka kasín v Číne nie je dovolená. Napriek tomu mnohí Číňania majú sklon k hazardným hrám, z dôvodu ich tradície, ktorá siaha až tisíce rokov do minulosti.

Tento zákaz v Číne však nevie zastaviť zakladanie podzemných herní a súkromných lotérií.

Súvisiace: Hazardný priemysel: Las Vegas je voči Macau trpaslíkom

Jej politika dala vzniknúť veľkej oblastí kasín, ktoré pôsobia len mimo dosahu Pekingu. Najpozoruhodnejšie z týchto území je Macao, ktoré sa môže pochváliť sektorom kasín, ktorý je sedemkrát väčší ako Las Vegas.


Webové stránky

Peking blokuje prístup k tisícom internetových stránok, vrátane sociálnych mediálnych platforiem a internetových stránok, ktoré sú hostiteľmi pornografie.

Cenzori používateľom internetu taktiež zakázali návštevu stránok, ktoré kritizujú komunistickú stranu, alebo riešenie citlivých otázok, ako sú ľudské práva.

Výsledky vyhľadávania a príspevky na sociálnych sieťach sú takisto cenzurované, čo núti užívateľov internetu, aby si dávali pozor na to, čo vyhľadávajú, alebo čo zverejňujú na svojich profiloch. Blokované boli aj správy o protestoch a tvrdom zákroku na námestí Nebeského pokoja.

Súvisiace: Práca v Číne … až na smrť

Projekt masívnej cenzúry bol nazvaný veľkým čínskym firewaloml, a na slobodnejší pohyb na internete slúžia virtuálne privátne siete alebo zabezpečené proxy servery – iba tak sa dá získať prístup na zakázané stránky.


Knihy

Generálna správa pre tlač a publikácie kníh Číny musí pred publikáciou kníh prejsť kontrolou cenzúry – toto už je považované za štandardný postup.

Kritická diskusia týkajúca sa ľudských práv, Tibetu alebo komunistickej strany je tabu. Zverejňovanie správ o bohatstve čínskych úradníkov je taktiež zakázaná.

Vydavatelia si musia zvyknúť a dať pozor na tieto pravidlá, takže autori by si mali rozmyslieť, či získajú súhlas k cenzúre alebo nezískaniu prístupu k 1,4 miliardy potenciálnych čitateľov.

Súvisiace: Čína otvorila Šanghajskú zónu voľného obchodu

Knihy sú často do Číny pašované z iných jurisdikcií, vrátane Hong Kongu, kde vydavatelia majú väčšiu voľnosť. Kníhkupectvo v centre prechádza obrovskou kontrolou na všetko, čo informovalo aj o ničivom čínskom hladomore prezidenta Xi Jinpinga, ktorý zabil viac ako 45 miliónov ľudí.


Snapchat

Facebook a Twitter nie sú jedinými sociálnymi mediálnymi platformami blokovanými v Číne. Čínski užívatelia nemajú prístup ani k Snapchat-u. Youtube je taktiež blokovaný.

Nedostatok prístupu západných firiem poskytuje tým čínskym technologickým spoločnostiam dostatok času na rozvoj vlastnej siete.

Niekoľko z domácich sociálnych platformy v súčasnosti zažívajú veľký rozkvet.

Súvisiace: Tencent: Najobľúbenejšia a najhodnotnejšia technologická spoločnosť Číny

Weibo a Wech sa môžu pochváliť stovkám miliónov užívateľov, zatiaľ čo weby video streamingu ako Youku, Sohu a iQiyi sú veľmi populárne.

Zdroj: MSN

Facebook komentár