Minulé zasadnutie G20 nevyprodukovalo žiadnu rozšírenú finančnú výpomoc pre Eurozónu. Toto však môže byť dobrým znamením pre dlhodobú solventnosť členských štátov, okrem toho spustilo reakciu trhov, ktorá môže destabilizovať menu. Tento pohyb a vývoj na trhu môže byť dobrý pre dolár a zlý pre zlato. Poďme sa na to pozrieť bližšie.
Argument za dolár a proti zlatu je jednoduchý a bude znamenať 4 štádia kolapsu západných mien.
Môžeme povedať, že zlato je poistkou proti inflácii a ak si zoberieme do úvahy infláciu v menovitej hodnote, hlavný prúd analytikov sa zhodlo na tom, že zlato je nadhodnotené – čo vlastne môže znamenať, že je to len bublina. Títo analytici ale zabúdajú na fakt, prečo je zlato poistkou proti inflácii: kúpa zlata to v podstate poistná politika proti nekontrolovateľnému kolapsu mien. Inými slovami, je určené na dlhodobé uchovanie bohatstva. Niektorí obchodníci skúsia predávať zlato a nakupovať dolár, ale pre individuálnych investorov, môžu byť nasledujúce riadky dosť nepríjemné. To čo sa práve deje je rozbehnutá destabilizácia eura, ktorá bude viesť k možnému kolapsu Amerického dolára. Za týchto podmienok, aj dnešná volatilita ceny zlata a striebra vyzerá atraktívne.
Prvou fázou hroziacej katastrofy je dlhová kríza, ktorá efektívne kamufluje menovú krízu. Grécky default je celkom jednoznačný začiatok. Napriek tomu Grécko je relatívne malý problém. Väčšou hrozbou je Taliansko s 2,4 biliónmi dolárov v dlhu a 10 ročnými dlhopismi, ktorých úroková sadzba prekročila psychologickú hranicu 7 percent. Toto je medzník, pri ktorom náklady na nový dlh prekonajú úroveň ekonomického rastu plus infláciu. Taliansko čelí masívnemu dlhu, nízkemu záujmu investorov a skoro žiadnej nádeji na finančnú pomoc. Ak by sa Taliansko dostalo do defaultu, mohla by sa táto nákaza preniesť aj na Portugalsko, Írsko a Španielsko a taktiež aj na ostatné krajiny Eurozóny, ako napríklad Francúzsko. Ak by také niečo nastalo, potom by väčšina medzinárodných bánk a investičných inštitúcii, hlavne tie Americké, utrpela obrovské straty zo zahraničných štátnych dlhopisov. Predpokladá sa, že veľa Nemeckých a Amerických bánk, ktoré majú držbe swapy úverového zlyhania môžu utrpieť zdrvujúce straty.
Toto všetko bude viesť k druhej fáze kolapsu, ktorá bude znamenať obnovu oveľa väčšej bankovej krízy. V takejto postupnosti to ohrozí akciové trhy a následne hlavné investičné inštitúcie, čo zahŕňa aj politicky citlivé penzijne a poisťovacie spoločnosti. Okrem toho, by si banky s veľkými obavami požičiavali navzájom. Taktiež by zamrzol medzibankový trh, oveľa viac ako v roku 2008. Výsledkom čoho by sa zredukovali pôžičky a uplatnilo by sa krátkodobé financovanie a pôžičky s okamžitou splatnosťou. Toto spôsobí dramatický nárast v počte skrachovaných Americký bánk. Nepozorný vkladatelia, ktorí si nedávali pozor na svoje vklady by si mohli nájsť svoje poistené finančné prostriedky zmrazené na niekoho mesiacov. Tento tlak by len viedol k ešte väčšiemu poklesu ekonomického rastu.
Medzitým, kaskádová banková kríza povedie Európu do niekoľkých recesii a dokonca aj k ekonomickej kríze. Európske účty tvoria 22 percent svetového obchodu, teda Európska depresia by bezpochyby posunula Spojené štáty americké do depresie. Odpoveďou na to, by boli predajné tlaky na vzácne kovy, vzhľadom na to, že likvidita sa stane prvoradou.
Toto by mohlo znamenať príležitosť pre dlhodobých investorov do zlata a striebra.
Treťou fázou by bola reštrukturalizácia alebo rozpad Eura a hromadný útek k doláru, čím by sa zvýšila nie len jeho cena ale aj cena Amerických dlhopisov. So silným dolárov, ceny väčšiny komodít, drahých kovov by dočasne poklesli. Túto dynamiku môžeme vidieť aj dnes vďaka Taliansku.
Realokovanie portfólia ako reakcia na to, čo príde spôsobí, že sa investori dostanú do ťažkostí. To všetko kvôli štvrtej fáze, kedy si investori uvedomujú, že dolár stojí pred celosvetovou menovou krízou a neubráni sa jej. Tento boj spôsobí, že dolár narastie do výšin. Bezpochyby, rýchlosť a veľkosť úniku z papierových peňazí do vzácnych kovov prekvapí veľa investorov. Táto realizácia katastrofy spôsobí, že cena striebra porastie rýchlejšie ako samotné zlato.
Poznáte príslovie „čím vyššie vyletíš, tým tvrdší bude pád“? Podľa všetkého Americká vláda je najšťastnejšia vláda za stáročia. Posunula monetárne nadbytky do neuveriteľných výšin a ešte ju za to pochválili. Ako to všetko rastie, je len otázkou času ako rýchlo a tvrdo Amerika padne!
Moja rada je, aby ste radšej použili zlatý padák predtým ako je príliš neskoro.
Zdroj: Euro Pacific Capital
Facebook komentár