Britská banka, ktorá bola na kolenách dramatickým nájazdom na banku (výber vkladov), čo viedlo začiatkom roka 2008  k vládnej pomoci o hodnote 1,4 miliárd britských libier (2,2 miliárd amerických dolárov), vstala z mŕtvych.

Virgin Money, ktorá Northern Rock kúpila od vlády na začiatku roka 2012, sa teraz pripravuje na počiatočnú verejnú ponuku akcií (IPO) v najbližších niekoľkých rokoch.

Virgin Money na Sky News odmietla komentovať jeho plány na IPO. Ale zdroj blízky spoločnosti povedal, že Virgin Money by mohol začať rokovať s poradcami o skorej možnosti tohto IPO.

Northern Rock vo Veľkej Británii patrila medzi najväčších veriteľov, ale neskôr na konci roka 2007 čelila kríze dôvery a nájazdom na banku. Bol to v podstate prvý domino efekt z masívnej celosvetovej bankovej krízy, ktorý na konci roka 2008 viedol ku krachu americkej banky Lehman Brothers.

Virgin Money dňa 1. januára 2012 dokončila svoj nákup banky Northern Rock od britskej vlády o hodnote zhruba 1 miliardy britských libier (1,6 miliardy dolárov) a oznámil plány jej vrátenia na trhy s IPO do piatich rokov.

“Návrat Northern Rock do osobného vlastníctva je dôležitým krokom k obnoveniu bankového sektora vo Veľkej Británii,” ako poznamenal predseda Virgin Money – Sir David Clementi, v oznámení o dohode.

Podľa podmienok predaja banky Northern Rock, ak sa Virgin Money podarí docieliť ziskovú IPO v rokoch 2014 až 2016, vláda jej dá zľavu 50 miliónov libier (78 miliónov dolárov). Ak sa IPO vykoná v tomto roku, získajú od vlády zľavu 80 miliónov libier. Zdroj uviedol: Predpokladaný termín pre verejnú ponuku by mal trvať ešte nejaké tie roky. Ale Virgin Money to bude mať pravdepodobne ťažké s jej IPO na preplnenom trhu.

Iné zachránené banky vo Veľkej Británii, konkrétne Royal Bank of Scotland taktiež zvažuje plány na IPO po tom, čo bola zachránená vládou počas vrcholu finančnej krízy.

Predseda banky RBS – Philip Hampton minulý mesiac oznámil, že jeho banka bude spolupracovať s vládou, s cieľom pripraviť privatizačný prospekt v polovici roka 2014. Banka sa snaží vykrútiť z jej fungovania za účasti majoritného štátneho vlastníka, päť rokov potom, čo bola zachránená 4,5 miliardami britských libier vo forme peňazí od daňových poplatníkov.

Dvaja hlavný akcionári Virgin Money sú Virgin Group a spoločnosť privátneho kapitálu WL Ross & Company, ktorá je vedená investorom a miliardárom Wilbur-om Ross-om, ktorý si vybudovala povesť, že väčšinou investuje do problémových aktív. Každá firma vlastní 45% podiel v banke. Keď ho požiadali o komentár, Ross v jeho e-mailovej odpovedi uviedol: “Naša politika nie je komentovať fámy od nemenovaných jednotlivcov.”

Richard Branson v Londýne založil Virgin v roku 1970, pôvodne ako predajcu platní. Od tej doby sa spoločnosť rozrástla do Virgin Group, ktorá zastrešuje desiatky dcérskych spoločností, ktoré pôsobia v odvetviach vrátane bankovníctva, ako sú letecké spoločnosti, telekomunikácie, sektor vín, lety balónom a vesmírnej turistiky.

Zdroj: Yahoo News

Facebook komentár