Politický poradca a autor Jeremy Rifkin verí, že vytvorenie skvelej siete prinesie nový ekonomický systém, ktorý by mohol vyriešiť výzvy udržateľnosti spoločnosti.
Okamih konca kapitalizmu bude najvynikajúcejšou skúsenosťou úmrtia. Myslí si to politický poradca Jeremy Rifkin, ktorý tvrdí, že súčasný hospodársky systém sa stal tak úspešným v znižovaní výrobných nákladov, že vytvoril podmienky pre zničenie tradičnej vertikálne integrovanej spoločnosti.
Rifkin, ktorý bol poradcom Európskej komisie, parlamentu a hláv štátov, vrátane nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, hovorí:
„Nikto ani vo svojich najdivokejších predstavách, vrátane ekonómov a podnikateľov, nesníval o možnosti takej extrémne technologickej revolúcie produktivity, ktorá by mohla skutočne znížiť marginálne náklady takmer na nulu, a tým vyrábať skoro zadarmo bez podliehaniu trhovým silám.“
Spolu s mnohými výrobnými spoločnosťami, ktoré mali maržu akurát na prežitie, pripevnia konkurenciu z malých prevádzkovateľov prakticky so žiadnymi fixnými nákladmi.
Súvisiace: Pohľad do nastávajúceho kolapsu
„Sme svedkami konečného víťazstva kapitalizmu nasledovaný jeho skončením na svetovej scéne a následnú spoluprácu ľudu,“ predpovedá Rifkin.
Vytvorenie spolupráce
Domnieva sa, že z popola súčasného ekonomického systému vyjde radikálne nový model poháňaný mimoriadnou mierou inovácií v oblasti energetiky, komunikácií a dopravy.
„Jedná sa o prvý nový ekonomický systém od nástupu kapitalizmu a socializmu na začiatku 19. storočia, takže je to pozoruhodná historická udalosť, ktorá poriadne zmení náš spôsob života v najbližších rokoch,“ hovorí Rifkin. „To sa už aj deje, len sme to zatiaľ nezaznamenali.“
Niektoré odvetvia ako je hudba a médiá už boli narušené v dôsledku pripojenia na internet, aby jednotlivci a malé skupiny mohli súťažiť s hlavnými hráčmi. Presadzovanie 3D tlače a technologických pokrokov v oblasti logistiky – ako je inštalácia inteligentných senzorov prostredníctvom dodávateľských reťazcov – zatiaľ prináša to, že tento jav sa šíri z virtuálneho do fyzického sveta, hovorí Rifkin.
Klimatické zmeny
Vytvorenie nového ekonomického systému podľa Rifkina zmierni kľúčové udržateľné výzvy, ako sú klimatické zmeny a nedostatok prírodných zdrojov a vytvorí nátlak na prírodu, a to preto, lebo na to bude potrebovať len minimálne množstvo energie, materiálu, práce a kapitálu. Hovorí, že len málo ľudí si uvedomuje rozsah nebezpečenstva, ktorému ľudská rasa čelí, najmä rastúcu úroveň zrážok v atmosfére, ktorá vedie k extrémnemu počasiu.
„Ekosystémy nemôžu dohnať posun týkajúci sa vody na planéte a sme v šiestom kroku zániku,“ varuje. „Môžeme prísť o 70 % nášho druhu do konca tohto storočia, čo môže ohroziť našu schopnosť prežiť na tejto planéte.“
Konvergencia komunikácie, energetiky a dopravy
Každá ekonomika v histórii sa spoliehala na úspech, ktorý stál na troch pilieroch – komunikácie, energetiky a dopravy, ale čo robí toto obdobie unikátnym je to, že sme svedkami konvergencie k vytvoreniu supersiete.
Kým radikálne zmeny v komunikácii sú už dobre známe, revolúcia v doprave je hneď za rohom. Budete mať marginálne náklady elektrickej energie blízko nule s tým, že autá sa vytlačia počas nasledujúcich 10-15 rokov, – hovorí. S technikami ako je GPS navigácia a autá bez vodičov budú marginálne náklady na dopravu pomocou automatizovanej logistickej siete prudko padať.
Rifkin má predovšetkým záujem o prevrat v energetickom sektore a poukazuje na obrovské množstvo malých a stredných podnikov, majiteľov domov a mestských štvrtí, ktoré produkujú svoju vlastnú zelenú energiu.
Impulzom bude moment, keď cena energie z obnoviteľných zdrojov klesne. Rifkin predpovedá, že náklady na energie budú jedného dňa také lacné ako nákup mobilu:
„Budete si môcť vyprodukovať svoju vlastnú zelenú elektrinu, potom vstúpiť do vznikajúcej energetickej siete a naprogramovať aplikácie, cez ktoré budete schopní posielať vaše prebytky energie. Budete môcť sledovať ako prúdi energia. To nie je iba v teoretickej rovine. Už sa s tým začína.“
Súvisiace: Celý systém fiat peňazí v úpadku: Zánik globálnej rezervnej meny – fiat dolára
Hovorí, že nemecká energetická spoločnosť E.ON uznala, že tradičný centralizovaný energetický model čoskoro zmizne, a príde poskytovateľ služieb, ktorý bude pomáhať riadiť energetické toky. Vyzýva veľké podniky vo všetkých odvetviach, aby sa nebránili zmenám, využívali impozantný rozsah organizačných nástrojov, aby pomáhali agregovať vznikajúce siete.
Neutralita siete: kľúč k úspechu
Kým Rifkin verí, že ekonomická revolúcia je pravdepodobne nezastaviteľná, varuje, že môžu byť skreslené, ak jednotlivé krajiny a spoločnosti uspejú v silnom boji o kontrolu sietí:
„Ak starý priemysel monopolizuje potrubia a štruktúru, zničí neutralitu siete, a tak globálne monopoly a Big Brother sú isté.
Ale ak ste schopní udržať neutralitu siete, tak by to znamenalo, že každý spotrebiteľ, ktorý sa stane „prosumerom“ (tí, ktorí nie sú čisto iba spotrebiteľmi produktov, ale stávajú sa hlasom produktov a značne ovplyvňujú úspech alebo neúspech spoločností, produktov a značiek predovšetkým cez sociálne siete – pozn.prekl.) môže cez svoje mobilné aplikácie zasahovať do tohto sieťového sveta.
Ľudia si myslia, že to nehrozí, ale keby som v roku 1989 povedal, predtým ako bol zavedený internet, že o 25 rokov neskôr budeme mať demokratickú komunikáciu a 40 % ľudstva bude posielať informácie všetkého druhu, každý by povedal, že sa to nestane.
Paradox nadspotreby
Nemá Rifkin obavy, že tak ako rastúca svetová populácia ide do nákupného šialenstva, aj schopnosť produkovať tovary lacno povedie k väčšiemu tlaku na obmedzené zdroje planéty?
Myslí si, že tu prevláda paradox – že nadmerná spotreba vychádza zo strachu z nedostatku, ktorá tu bude dovtedy, kým nedostaneme to, čo chceme.
Milénioví ľudia majú falošné predstavy, že čím viac si zhromaždia, tým autonómnejší a slobodnejší budú. Zdá sa, že majú väčší záujem o rozvoj sietí a pripojenie k ekonomike ako o samotnú spotrebu.
Neziskový sektor ako niečo výnimočné?
Existujú obavy, že koniec kapitalizmu by mohlo viesť k chaosu. Rifkin verí, že medzeru po zmiznutí veľkých spoločností vyplní neziskový sektor.
Pre tých, ktorí o tom pochybujú, Rifkin poukazuje na stovky miliónov ľudí, ktorí sa už podieľajú na rozsiahlej sieti spolupráce po celom svete:
„V našom živote existuje inštitúcia, na ktorú sa každý deň spoliehame, ktorá nám poskytuje všetky tovary a služby, ktoré nemajú nič spoločné so ziskom alebo nárokmi vlády, bez ktorej nemôžeme žiť – a to sú sociálne vzťahy. Existujú milióny organizácií, ktoré poskytujú zdravotnú starostlivosť, vzdelanie, služby pre chudobných, kultúru, umenie, šport, rekreáciu, a tak ďalej.
Ekonómovia toto neberú do úvahy, pretože to vytvára sociálny kapitál, ktorý je zásadný pre všetky tri siete, ale nevytvára kapitálový trh. Ale ako producent príjmu, je obrovský a čo je zaujímavé, rastie rýchlejšie ako HDP v súkromnom trhovom systéme.“
Súvisiace: 7 z 30 najväčších spoločností v USA zaplatilo viac svojim riaditeľom, než odviedli na daniach
Vo veku 69. rokov Rifkin priznáva, že nemusí žiť tak dlho, aby videl ako bude vyzerať lepšia budúcnosť, ale podľa neho spolupráca ponúka jedinú reálnu cestu vpred, aby sa dalo vysporiadať s problémami udržateľnosti, ktorým ľudstvo čelí.
„Máme novú potenciálnu platformu, aby sme sa dostali tam, kam sa potrebujeme dostať,“ – hovorí. „Neviem, či je na to vhodný čas. Čo ale viem, je to, že zostať vo vertikálne integrovanom systéme – ktorého základom sú veľké spoločnosti s fosílnymi palivami, jadrovou energiou a centralizovanými telekomunikáciami, popri rastúcej nezamestnanosti, zúženého HDP a technológiách, ktoré mali byť dávno vyradené – nie je riešením.“
Zdroj: The Guardian, BBC
Facebook komentár