Warren Buffett sa nestal štvrtým najbohatším človekom na svete tým, že preplácal ponuky na obchody.
Tento investor údajne nedávno ponúkol dohodu o prevzatí distribútora softvéru a hardvéru Tech Data, len aby ju zavŕšila spoločnosť Apollo Global Management.
Spoločnosť Tech Data v stredu oznámila, že spoločnosť súhlasila s podmienkami akvizície spoločnosťou Apollo, ktorá oceňuje spoločnosť na približne 6 miliárd dolárov alebo 145 dolárov na akciu. Apollo predtým ponúkla spoločnosti 130 dolárov za akciu.
Apollo v tlačovej správe v stredu uviedla, že spoločnosť Tech Data dostala 23. novembra od nemenovaného konkurenčného uchádzača „vynikajúci návrh“. To spoločnosti Apollo prinútilo zvýšiť ponuku.
Agentúra CNBC v piatok informovala, že záhadným záujemcom bola práve skupina Berkshire Hathaway a že firma ovládaná Buffettom podala ponuku na akcie spoločnosti Tech Data vo výške 140 dolárov. Tech Data nemala žiadne pripomienky k špekuláciám. Berkshire Hathaway a Apollo neboli okamžite k dispozícii na vyjadrenie.
Napriek tomu by nemalo byť veľkým prekvapením, že Buffett sa snaží nájsť vhodné investičné ciele.
Berkshire Hathaway začiatkom tohto mesiaca uviedla, že spoločnosť má aktuálne v hotovosti 128 miliárd dolárov. A Buffett vo februárovom výročnom liste akcionárov spoločnosti napísal, že dúfa, že urobí akvizíciu o veľkosti slona (veľkej spoločnosti).
V tomto roku došlo k občasným špekuláciám, že Berkshire by mohla mať záujem o boj s kalifornskou spoločnosťou PG&E a existujú špekulácie, že Buffett možno bude chcieť kúpiť hlavnú leteckú spoločnosť, akou je napríklad Southwest.
Berkshire už vlastní akcie v spoločnosti Southwest, ako aj v Delta, American a United.
Buffett bol nešťastný zo skutočnosti, že ocenenia mnohých spoločností sú neúmerne drahé, keďže akciový trh je takmer pri historických maximách. A neustále zdôrazňoval, že obchody nebude preplácať.
Problémy s potravinovým gigantom Kraft Heinz, ktorý predstavuje jeden z hlavný podielov v Berkshire, by mohli brániť Buffettovi v nadmerných výdavkoch na akvizície. Berkshire sa v roku 2013 spojil s firmou privátneho kapitálu 3G Capital, aby kúpil Heinz, a následne nadviazal na fúziu v spoločnosti Kraft z roku 2015.
Súvisiace: 7 investičných rád Warrena Buffetta
Táto investícia bola veľkou záťažou, pretože Kraft Heinz v posledných rokoch zaznamenala slabé predaje v mnohých zo svojich hlavných značkách a museli vykonať odpisy u niekoľkých z nich. Kraft Heinz tiež agresívne znížila náklady v čase, keď mnohí zo svojich konkurentov míňajú financie na nákup trendových spoločností v oblasti ekologických potravín.
Poslednou významnou akvizíciou spoločnosti Berkshire bola v roku 2016 dohoda pre výrobcu komponentov so zameraním na kozmický priemysel – Precision Castparts v hodnote 37 miliárd dolárov.
Buffett nedávno vložil 10 miliárd dolárov z hotovosti Berkshire do spolupráce s ropnou spoločnosťou Occidental, aby mu pomohla prekonať Chevron a získať konkurenta Anadarko Petroleum.
Konkurent a miliardár Carl Icahn, ktorý je investorom v spoločnosti Occidental, túto dohodu skritizoval a začiatkom tohto roka povedal, že dohodu s firmou Anadarko považoval za „paródiu “ kvôli sladkým podmienkam, ktoré spoločnosť Occidental poskytla Buffettovi, aby zabezpečila spoluprácu na financovaní s firmou Berkshire.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNBC
Facebook komentár