Warren Buffett, ktorý je 90-ročným „Veštcom z Omahy“ aj naďalej pevne verí v americký sen a vo svojom ostro sledovanom výročnom liste pre akcionárov uviedol, že „nikdy nestaví proti Amerike“.
Predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Berkshire Hathaway v liste zverejnenom cez víkend poznamenal: “Vo svojom pohľade chcem upriamiť pozornosť na 232 ročnú existenciu … kde by som rád poukázal na jednoznačné rozpútaniu ľudského potenciálu, ktoré bolo zaznamenané v USA,” … “Napriek niekoľkým závažným prerušeniam bol ekonomický pokrok našej krajiny úchvatný. Čiže náš jednoznačný záver znie: Nikdy nestavte proti Amerike. “
Buffett v liste zdieľal skutočnosť, kde poukazuje na rozloženie jeho rozsiahleho investičného portfólia skupiny Berkshire. Uviedol, že konglomerát podľa hodnoty vlastní najväčšie množstvo amerických aktív (nehnuteľností, strojov a zariadení), ako ktorákoľvek iná spoločnosť v krajine.
Poznamenal: „Súhrnné množstvo kapitálu spoločnosti Berkshire na tieto domáce „fixné aktíva“ predstavuje hodnotu 154 miliárd dolárov. Ďalším v poradí na tomto zozname je AT&T s nehnuteľnosťami, technológiami a zariadeniami v objeme 127 miliárd dolárov.“
Súvisiace: Berkshire Hathaway Warrena Buffetta vykonala veľké stávky na Japonsko
Netreba prehliadať aj iné časti Ameriky
Miliardár vyzdvihol dva kompletne vlastnené americké podniky Berkshire – BNSF Railway a Berkshire Hathaway Energy – ktoré v roku 2020 aj napriek prudkému poklesu dopytu uprostred pandémie Covid-19 firme zarobili 8,3 miliárd dolárov.
Buffett poznamenal: “Naša železnica prepravuje zhruba 15% všetkých tzv. “tonových míľ“ (tona nákladu presúvajúca sa po jednej míli) tovaru, ktorý sa pohybuje v Spojených štátoch, či už železnicou, nákladným autom, potrubím, člnom alebo lietadlom,” … „História amerických železníc je fascinujúca. Po zhruba 150 rokoch zbesilej výstavby, prestavby, bankrotov, reorganizácií a fúzií sa železničný priemysel pred niekoľkými desaťročiami konečne ukázal ako zrelý a racionálny.“
Buffett verí, že Berkshire Hathaway Energy bude v budúcnosti lídrom v dodávaní čistej energie. Buffett ďalej uviedol, že spoločnosť BHE začala s úsilím o prepracovanie a rozšírenie podstatnej časti zastaranej rozvodnej siete, ktorá v súčasnosti prenáša elektrinu na Západ, v hodnote 18 miliárd dolárov.
Warren Buffett v liste uviedol: “Na rozdiel od železníc je potrebné, aby elektrická energia v našej krajine prešla značnou premenou, pri ktorej budú konečné náklady ohromujúce,” … “Toto úsilie pohltí všetky príjmy spoločnosti BHE na ďalšie desaťročia.” Vítame výzvu a veríme, že pridaná investícia bude primerane ocenená.“
Zároveň Buffett investorom pripomenul, že v strednej Amerike sa aj napriek veľkej pozornosti pobrežných oblastí dejú zázraky. Koniec koncov, legendu začal písať jeho konglomerát v Omahe v štáte Nebraska a jeho domáca kancelária zostáva práve v tomto štáte.
Investor poznamenal: „Úspešných príbehov je v celej Amerike neúrekom,“ … „Od narodenia našej krajiny uspeli jednotlivci s nápadom, ambíciami a často so ziskom nad rámec svojich snov tým, že vytvorili niečo nové alebo zlepšili skúsenosti zákazníka s niečím starým.“
Buffett nie je fanúšikom dlhopisov
Pokiaľ ide o tému investovania, Buffett uviedol, že veľmi nízke úrokové sadzby po celom svete znižujú príťažlivosť dlhopisového trhu.
Buffett uviedol: “Dlhopisy v súčasnosti momentálne nie sú zaujímavé,” … „Investori aktív s pevným výnosom po celom svete – či už dôchodkové fondy, poisťovacie spoločnosti alebo dôchodcovia – čelia neradostnej budúcnosti.“
Buffett poznamenal, že referenčný desaťročný výnos štátnych dlhopisov na konci roku 2020 drasticky poklesol k hodnote 0,93% z 15,8% v septembri roka 1981. Medzitým investori čelia negatívnym výnosom pri biliónoch dolárov štátneho dlhu z Nemecka a Japonska.
Spoločnosť tohto svetoznámeho investora tiež prekvapivo oznámila miesto konania pre svoje nadchádzajúce výročné stretnutie akcionárov, ktoré sa uskutoční v Los Angeles 1. mája. Po prvýkrát sa tak stane mimo Omahy. Podpredseda spoločnosti – Charlie Munger, ktorý má bydlisko v Los Angeles, každoročné stretnutie v roku 2020 zmeškal kvôli cestovným obmedzeniam, ktorým čelil z dôvodu pandémie.
Berkshire Hathaway vo štvrtom štvrťroku roka 2020 odkúpila vlastné akcie v objeme ďalších zhruba 9 miliárd dolárov, čím sa celkový spätný odkup spoločnosti v minulom roku dosiahol hodnotu 24,7 miliárd dolárov – čo je rekordný rok vo forme spätného odkupu akcií.
Súvisiace:
Buffett spätne odkúpil akcie Berkshire až za $25 miliard
Miliardár Warren Buffett predáva akcie JPMorgan Chase a kupuje Verizon
Buffett začal v rámci návratu na trh realizovať určité výhodné obchody. Nedávno zaujal významnú pozíciu v spoločnosti Chevron, kde vsádza na klasickú hodnotovú hru, a taktiež pridal do portfólia Verizon a hŕstku farmaceutických spoločností. Apple sa stále radí medzi najväčšiu investíciu do akcií v rámci konglomerátu, ktoré zohrali dôležitú úlohu pri kompenzácii pandemických škôd spôsobených v železničnej a poisťovacej činnosti skupiny Berkshire v priebehu roka 2020.
Aj keď sa zdá, že stratégia spätného odkúpenia sa oplatí, niektorí investori, ktorí sa snažia získať informácie o postupnosti alebo podrobnosti ohľadom ďalšej veľkej akvizícii Buffettovej spoločnosti môžu byť z listu tak trochu sklamaní. Konglomerát stále sedí na obrovskom objeme hotovosti, ktorá na konci roka 2020 dosiahla úroveň viac ako 138 miliárd dolárov.
Buffett poznamenal, že ďalší podpredsedovia skupiny Berkshire – Ajit Jain a Greg Abel, budú k dispozícii na výročnom stretnutí, aby taktiež zodpovedali ďalšie otázky.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: WSJ
Facebook komentár