- Odborníci z Wall Street vo zvýšenej miere spomínajú slovo „bublina“ vo vzťahu k viacerým triedam aktív.
- Najnovšie varovné signály prichádzajú od Alberta Edwardsa, ktorý je stratégom spoločnosti Societe Generale a Alana Greenspana, bývalého riaditeľa Federálneho rezervného systému.
Na Wall Street v poslednej dobe narastajú obavy z prehrievajúceho sa trhu v rámci viacerých tried aktív a opakovane sa na scéne objavuje pojem finančnej bubliny.
Albert Edwards, ktorý je stratégom finančnej spoločnosti Societe Generale a známym skeptikom trhu, nedávno uverejnil vyhlásenie s názvom „Problém dvojitej bubliny“. V správe znovu podčiarkuje svoju dlhodobú teóriu o tom, že akciový trh zažije v blízkej budúcnosti tvrdé zúčtovanie a rovnaký obrat nastane aj na trhu s dlhopismi, ktorý prekvital v priebehu posledných troch rokov.
Alan Greenspan, ktorý zastával funkciu riaditeľa Federálneho rezervného systému (Fed) v rokoch 1987 až 2006, došiel k rovnakému záveru počas rozhovoru 31. januára. Povedal, že obe triedy aktív v súčasnosti dosahujú povahu finančnej bubliny. Vznik takejto situácie na trhu s dlhopismi pripísal dlhu, ktorý podľa jeho slov „zásadne narástol“.
Je pravdou, že s diskusiou o neudržateľne nadhodnotených cenách akcií sa stretávame už niekoľko rokov. Stupňujúca sa situácia na trhu s dlhopismi je však relatívnou novinkou. Trhoví analytici sa znepokojujú najmä preto, že obe údajné bubliny vrcholia v zdanlivo rovnakom čase.
Súvisiace: Dlhopisoví investori sú pripravení tlačiť úrokové sadzby vyššie
Edwards je známy tým, že si nekladie servítku pred ústa. Na základe jeho vyjadrení je možné usudzovať, že porovnáva súčasnú situáciu s jednou z najväčších ekonomických katastrof v histórii Spojených štátov. Vo vyhlásení z 1. februára napísal: „Podobne ako v roku 2007, aj v súčasnosti sme svedkami rozkvetu ekonomiky, ktorý je postavený na neudržateľnej úverovej bubline. Pod dohľadom neskúsenej riaditeľky Fedu nevyhnutne dôjde k jej prasknutiu.“
Edwardsova analýza trhu s akciami je snáď ešte ponurejšia. V priebehu posledných mesiacov prirovnával súčasnú situáciu k pádu akciového trhu v roku 1987. Túto analógiu znovu vyzdvihol vo svojom najnovšom vyhlásení.
Zatiaľ čo Edwards podčiarkuje zhoršujúcu sa situáciu v oblasti akcií aj dlhopisov, pojmom „dvojitá bublina“ označuje vznik sesterských bublín v rámci podnikového dlhu a dlhu domácností.
Niet teda pochýb o tom, že čelíme príliš vysokému počtu trhových bublín. Najnovšie varovania zo strany popredných hráčov finančného sveta, medzi ktorých patria napríklad Edwards a Greenspan, vedú k rovnakému záveru. Predpovede jednotlivých analytikov sa môžu mierne líšiť, ale situácia na trhu s dlhopismi je jednoznačne neudržateľná.
Skúsme si analyzovať odlišnosti v uvedených predpovediach, pričom sa zameriame na varovania pred bublinami.
Albert Edwards, hlavný investičný stratég spoločnosti Societe Generale
Ako sme už spomenuli, Edwards vidí bublinu v rámci podnikového dlhu, ako aj dlhu domácností. Situáciu na akciovom trhu navyše prirovnáva k okolnostiam bezprostredne pred pádom trhu v roku 1987. Je preto prekvapením, že čo sa týka amerických štátnych dlhopisov s desaťročnou dobou splatnosti, jeho názory sú relatívne umiernené. Teda aspoň zatiaľ.
Edwardsove predpovede o smerovaní trhu nikdy nie sú prehnane pozitívne. Tentokrát však tvrdí, že ani napriek výraznému predaju dlhopisov zatiaľ nevstupujeme do medvedieho (klesajúceho) štádia vývoja trhu. To údajne nastane až vtedy, keď výnosy štátnych dlhopisov dosiahnu hodnotu viac než 3%. Týmto vyjadrením sa odkazuje na výskum Stephanie Aymesovej, ktorá je technickou analytičkou spoločnosti Societe Generale.
Keď však výnosy dlhopisov nakoniec stúpnu na túto hranicu, nič už nezabráni obratu trhu a môžeme si byť istí, že Edwards okomentuje vzniknutú situáciu charakteristickou svojskou poznámkou.
Graf: Výnosy amerických štátnych dlhopisov s desaťročnou dobou splatnosti zatiaľ stále naznačujú býčí (stúpajúci) trh, pričom hraničnú hodnotu predstavujú 3% namiesto 2,6%.
Alan Greenspan, ekonóm a bývalý riaditeľ Fedu
Greenspan je fanúšikom slova „bublina“ už od prepuknutia technologickej krízy na prelome tisícročí. Nešetril jeho používaním ani v rozhovore 31. januára. Povedal: „V súčasnosti pozorujeme dve bubliny. Prvou je bublina na akciovom trhu, druhou je bublina na trhu s dlhopismi. Kritickou záležitosťou sa v konečnom dôsledku stane bublina na trhu s dlhopismi, no z krátkodobého hľadiska situácia nie je taká vážna.“
Greenspan pred prasknutím technologickej bubliny varoval odbornú verejnosť ohľadom „neracionálneho nadšenia z rastu trhu“. Investori by sa preto mali riadiť jeho varovaním aj v súčasnej dobe.
Michael Hartnett, hlavný investičný stratég banky Bank of America Merrill Lynch
Hartnett prirovnal súčasný akciový trh k mýtickému Ikarovi, ktorý sa vznášal príliš blízko slnku a keď sa mu roztopili krídla, spadol na samé dno. Za takéto „ikarovské obchodovanie“ na akciovom trhu označuje situáciu, ktorú zaznamenávame už od začiatku roka 2016. Jediným rozdielom oproti legende je skutočnosť, že v súčasnosti sú to práve investori, ktorí lietajú príliš blízko horúcemu slnku.
Súvisiace: Davos: “Stratégie, ktoré korporácie viedli k svetovej dominancii, už nefungujú”
Hartnett predpovedal, že sa staneme svedkami trhového kolapsu ešte pred koncom roka 2017. To sa síce nepotvrdilo, ale investičný stratég aj naďalej zdôrazňuje riziko očividnej bubliny na trhu s aktívami. Súčasné neprimerané nadšenie investorov dokonca označil za „neustály euforický kabaret“.
Barry Bannister, riaditeľ investičnej stratégie v rámci inštitucionálneho kapitálu v spoločnosti Stifel
Bannister je ďalším z odborníkov, ktorí zastávajú názor, že trh s akciami sa nachádza v teritóriu finančných bublín. Túto skutočnosť zvaľuje na nekonečné prispôsobovanie sa svetových centrálnych bánk. Predpovedal, že americký akciový trh by sa mohol v prvom kvartáli roku 2018 prepadnúť o 5%, čo by bolo spôsobené sprísňovaním obchodovania zo strany spomenutých centrálnych bánk. Zároveň však poznamenal, že aj mnohé ďalšie triedy aktív sú v súčasnosti výrazne nadhodnotené.
Bannister povedal: „Súčasná bublina vznikla v dôsledku neuváženej činnosti centrálnych bánk. Keď teraz jednotne pristúpia k sprísňovaniu svojich politík, trh zaznamená klesajúcu tendenciu.“
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: WSJ, Bloomberg
Facebook komentár