Nezvycajny_trend_ktory_sposobil_financnu_krizu_je_spat_2018

Hovorí sa, že v celej zvieracej ríši majú najkratšiu pamäť zlaté rybky… zhruba tri sekundy. Ukázalo sa však, že v skutočnosti to nie je pravda.

Výskumníci z Izraelského technologického inštitútu -Technion v roku 2009 urobili experiment, ktorý dokazuje, že aj tie najmenšie rybky môžu byť vytrénované aby si pamätali isté zvuky aj 5 mesiacov.

Podľa inej štúdie, z Chicagskej univerzity, delfíny majú údajne najlepšiu pamäť v zvieracej ríši a na základe experimentu si dokázali pamätať rôzne pískania až 20 rokov.

No a potom sú tu bankári… “financius hlupákus”, zvedavý druh, ktorý nepatrí do zvieracej ríše tak úplne. Je to trochu nižšia forma života, potomok prvokov a vykazuje naozaj bizarné správanie čo sa týka pamäťových funkcií.

Prípad: začiatkom 21. storočia sa bankári zapojili do žalostne krátkozrakého, sebazničujúceho správania požičiavaním peňazí vkladateľov rizikovým dlžníkom, ktorí nezložili žiadne peniaze na kúpu predražených nehnuteľností. Nazvali ich ‘rizikové hypotéky’ a onedlho, niektorí ešte sebadeštruktívnejší bankári, začali vkladať tisíce týchto ‘rizikových hypoték’ do obrovských dlhopisov, ktoré obchodovali medzi sebou. V tomto bol zainteresovaný celý finančný sektor. Sprostredkovatelia hypotekárnych úverov zarobili na vysokých poplatkoch za uzatvorenie jednotlivých úverov.

Investiční bankári vkladali úvery do rizikových dlhopisov a ratingové agentúry (ako S&P a Moody’s) nahodili na tieto dlhopisy “AAA” ratingy, v podstate sľubujúc svetu, že sú úplne bez rizika.

Banky poskytovali rizikové úvery dlžníkom, ktorí v minulosti nesplácali svoje dlhy na základe predpokladu, že nehnuteľnosti len získavajú na hodnote. Ale keď ceny nehnuteľností začali klesať, celý systém sa koncom roka 2008 zrútil.

Mohli by ste si myslieť, že každý “financius hlupákus” sa z tejto skúsenosti poučil. To ste teda na omyle! Pretože, taký “financius hlupákus” má neuveriteľne krátku pamäť. Ani nie desať rokov po tom, čo tieto úvery takmer zložili celosvetovú ekonomiku, SA TOTO RIZIKO VRÁTILO. V skutočnosti je to jedna z najrýchlejšie rastúcich investícií medzi bankami v Spojených Štátoch.

Za posledných dvanásť mesiacov sa objem rizikových úverov medzi americkými bankami zdvojnásobil a tie, ktoré už boli poskytnuté, sa tento rok opäť dvojnásobne navýšili.

Podčiarknuté, zrátané: “financius hlupákus” je späť aj so svojími spôsobmi… poskytuje rizikové úvery dlžníkom s biednym kreditom.

Čo by sa tu mohlo pokaziť? Nechať “financiusa hlupákusa” skúšať robiť to isté a očakávať iný výsledok – to je úplné učebnicové šialenstvo. Samozrejme, že toto už nevolajú ‘rizikové’. Teraz to nazývajú ‘non-QM’, čo v preklade znamená ´bezúčelová hypotéka´ (Americká hypotéka).

No je to úplne rovnaké – dlžníci, ktorí nemajú nárok na účelový hypotekárny úver pre svoj žalostný kredit a neschopnosť zložiť časť peňazí. Je to to isté, ako keby si mysleli, že sa dokážu vyhnúť rovnakým následkom iba zmenou názvu. To je úplne geniálne!

Len priateľská pripomienka – “financius hlupákus” neposkytuje rizikové/bezúčelové hypotéky z vlastných peňazí. Kdeže. Sú to peniaze vkladateľov – VAŠE peniaze.

Preložila: Patrícia Hruzova

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, MarketWatch

Facebook komentár