Keďže sa obchodná vojna medzi Spojenými štátmi a Čínou rozširuje, Peking sa môže pripraviť na nový boj: kontrolu minerálov vzácnych zemín.
Čínske štátne médiá v priebehu tohto týždňa vydali varovanie pre Spojené štáty, že držia kontrolu nad celosvetovým trhom dodávateľských reťazcov tohto sektora. To sa časovo zhodovalo s úzko zahalenou hrozbou o vzácnych zeminách, ktoré vydala vládna agentúra pre hospodárske plánovanie v krajine, ktoré predstavuje hlavného vývozcu týchto dôležitých surovín.
Tu je to, čo potrebujete vedieť o vzácnych zeminách a akú úlohu by mohli zohrať v tomto spore.
Čo sú to vzácne zeminy?
Vzácne zeminy charakterizuje 17 minerálov s magnetickými a vodivými vlastnosťami, ktoré pomáhajú napájať väčšinu elektronických zariadení. Sú nevyhnutné pre výrobu smartfónov, tabletov a inteligentných reproduktorov.
V skutočnosti nie sú „zriedkavými“ a možno ich nájsť v iných krajinách – vrátane Spojených štátov, avšak je náročne ich bezpečne ťažiť.
Súvisiaice: JP Morgan: “Spory medzi USA a Čínou začnú byť štandardom“
Približne tretina svetových nálezísk vzácnych zemín sa nachádza v Číne. Podľa Americkej geologickej prieskumnej agentúry, však krajina kontroluje viac ako 90% produkcie, čiastočne kvôli nižším pracovným nákladom a nižším úrovniam prísnych environmentálnych predpisov.
Okrem ich použitia v elektronike sú vzácne zeminy životne dôležité pre mnohé z hlavných zbraňových systémov, na ktoré sa Spojené štáty spoliehajú pri národnej bezpečnosti.
Podľa správy Pentagonu pripravenej pre prezidenta Donalda Trumpa v priebehu minulého roka vyplýva: “Zahŕňa lasery, radary, sonary, systémy nočného videnia, navádzania rakiet, prúdové motory a zliatin pre obrnené vozidlá.”
V správe sa ďalej uvádza: “Čína strategicky zaplavila svetový trh vzácnymi zeminami za dotované ceny, vyhnala konkurentov a odradila vstup nových účastníkov na trh.”
Čo Čína uviedla?
Vedúca Čínska agentúra pre hospodárske plánovanie, uprostred obchodnej vojny tento týždeň signalizovala ochotu Pekingu obmedziť vývoz vzácnych zemín.
Národná komisia pre rozvoj a reformu vo vyhlásení v priebehu tohto týždňa, citujúc nemenovaného úradníka, uviedla: “Ak niekto chce používať výrobky vyrobené zo vzácnych zemín vyvážaných Čínou a zároveň prispeli k obmedzovaniu a potláčaniu rozvoju Číny, budú podľa mňa jednoznačne prekvapení.”
Čínske štátne médiá tiež Washingtonu oznámili a zverejnili nový komentár so slovami opatrnosti: „Nehovorte, že sme vás nevarovali“.
Denník vládnej komunistickej strany v denníku The People’s Daily uviedol: „V súčasnosti Spojené štáty úplne preceňujú svoju schopnosť kontrolovať celosvetový dodávateľský reťazec a čelia naozaj nezamýšľaným dôsledkom.“
Čínsky prezident Xi Jinping sa tiež na nedávnej ceste do provincie Ťiang-si ukázal na návšteve spoločnosti vzácnych zemín.
Čína túto svoju výhodu už v minulosti využila. V roku 2010, po sporoch s Japonskom ohľadom napadnutých ostrovov, Čína do tejto krajiny prerušila vývoz vzácnych zemín.
Ako reagovali trhy?
Podiely v niekoľkých spoločnostiach, ktoré ťažia a spracúvajú vzácne zeminy, sa v posledných dňoch zvýšili.
Akcie spoločnosti JL Mag Rare-Earth na burze v Šen-čene vyskočili o 10%, čo bolo druhý deň za sebou kedy sa akcie tejto čínskej spoločnosti zvýšili o maximálny denný limit.
Austrálsky spracovateľ vzácnych zemín Lynas sa v Sydney dotkol päťročného maxima, ako deň predtým dosiahol zisk 15%.
Francis Lun, hlavný ekonóm spoločnosti GE Oriental Financial Group uviedol: “S ohľadom na prichádzajúcu rétoriku z Pekingu, ceny akcií spoločností vzácnych zemín budú pokračovať v prudkom vzostupe.”
Medzitým konflikt mal vplyv na celosvetové akciové trhy. Americký akciový index Dow Jones po týchto varovaniach klesol o 221 bodov, tj o 0,9%, čím dosiahol trojmesačné minimá.
Ako je to možné?
Podľa údajov US Geological Survey Čína v rokoch 2014 až 2017 predstavovala 80% všetkých nerastných surovín vzácnych zemín, dovezených Spojenými štátmi.
To znamená, že vzácne zeminy majú potenciál byť silným vyjednávacím prvkom v prebiehajúcich obchodných rokovaniach medzi USA a Čínou.
Súvisiace: Čína hrozí čiernou listinou zahraničných spoločností
Štátom vedený denník uviedol: “Ak sa Čína rozhodne zakázať vývoz vzácnych zemín do USA, bude to mať za následok komplexné účinky, vrátane vzniku určitých strát v samotnej Číne,” … “Čína si však tiež jasne uvedomuje, že by v tejto situácii utrpeli väčšie straty v USA.”
Čína však nemusí mať taký veľký vplyv, aký si myslí.
USA udržiavajú zásoby mnohých materiálov vzácnych zemín, ako aj v neposlednom rade tých, ktoré sa používajú v obrannom priemysle.
Vplyv Pekingu v tomto odvetví oslabuje, pretože vláda potláča ťažobné praktiky, ktoré sú nezákonné alebo nesú environmentálne riziko, čo v minulosti poskytovalo Číne cenovú výhodu.
Krajina je tiež pripravená stať sa do roku 2025 čistým dovozcom vzácnych zemín. To môže spôsobiť, že Peking bude váhať nad tým, či prispeje k navýšeniu celosvetových cien.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: BBC, Bloomberg
Facebook komentár