Stefan Homburg, jeden z najvýznamnejších ekonómov tvrdí, že záchrana Grécka je veľmi zlý nápad, ktorý ešte rýchlejšie dopomôže k bankrotu.
Avšak, Homburg investoval „značnú sumu“ do Gréckych dlhopisov vo viere, že „nekonečne hlúpa nemecká vláda to určite zaplatí.“
Posúďte sami v rozhovore so Stefanom Homburgom pre nemecké noviny Der Spiegel.
SPIEGEL: …dobrovoľnú účasť súkromných veriteľov na ktorej sa dohodli nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Nicolas Sarkozy, dosiahne len malé alebo dokonca žiadne úspechy?
HOMBURG: To bolo celé len jedna veľká show, ktorá mala za hlavnú úlohu uspokojiť nemeckú verejnosť. Merkelová chcela aby účasť bola povinná, Sarkozy presný opak. V podstate si Sarkozy presadil svoje.
SPIEGEL: Ako sa hovorí inštalatér nie je dosť veľký na to aby spadol – jeho bankrot nespôsobí kolaps celého bankového systému. Európska centrálna banka varovala pred masívnou krízou, pokiaľ by došlo k povinnej účasti súkromných veriteľov, alebo dokonca ku reštrukturalizácii gréckeho dlhu.
HOMBURG: Údajné riziko nákazy je mýtus, ktorý neobstojí bližšiemu skúmaniu. Keď máte rovnaký názor ako ja, že Grécko je veľmi veľké na to aby mohlo padnúť, je totálny nezmysel, tak potom nie je dôvod na záchranu.
SPIEGEL: … áno, ale iba pokiaľ máte pravdu.
HOMBURG: Nie, to platí aj v opačnej situácii. Ak by mal byť bankrot „malého“ Grécka spúšťač globálnej finančnej krízy, tak záchrana nevyrieši vôbec nič. Vlastne by to iba zhoršila. Keď štátom alebo bankám nie je viac dovolené zbankrotovať z dôvodu obavy pred krízou, tak potom sme hotoví. Potom sa bude problém stále zväčšovať a bude to viesť k oveľa závažnejšej kríze.
SPIEGEL: Európa chce záchranou získať čas. Účel je v tom, že počas tohto obdobia sa banky môžu ozdraviť a krajiny ako Portugalsko, Írsko a Španielsko sa môžu vrátiť k rovnováhe, takže riziko nákazy nebude také veľké, pokiaľ v budúcnosti prebehne nevyhnutná reštrukturalizácia. Takto znie plán.
HOMBURG: Ja by som to nenazval plánom. Po prvé, štáty zachraňovali vlastné banky, teraz musia byť samé štáty zachraňované. Ale už neexistuje ďalšia úroveň kam by sa to posunulo. Záchranné balíčky akurát tak prehĺbili krízu. Keby sme v minulom roku dodržali Lisabonskú zmluvu, ktorá zakazuje pomáhať so splácaním, Grécko by reštrukturalizovalo svoj dlh, presne tak ako Uruguaj, Argentína, Rusko a ostatné krajiny, ktoré tak urobili v priebehu posledných 15 rokov…
SPIEGEL: Nie je v menovej únii oveľa väčšie riziko, že sa kríza rozšíri z jednej slabej krajiny do druhej?
HOMBURG: Nie. Nákaza sa šíri presne opačným smerom, pretože banky a podielové fondy ťažia z nasledujúceho modelu. Prvý krok: Predajú dlhopisy danej krajiny. Druhý krok: Rozšíria negatívne povery o danej krajine. Tretí krok: Potom ako padnú ceny dlhopisov danej krajiny, kúpia ich späť za lacnejšie. A nakoniec sa zvezú s vládou s týmto nezmyslom, čo by malo mať katastrofálne následky. V hre kde je výsledok nulový, neexistujú len porazený – daňový poplatníci, ale aj víťazi.
SPIEGEL: Aké veľké je momentálne riziko nákazy?
HOMBURG: Potom čo boli grécke dlhopisy splatené v plnej výške, hráči sa obrátia k ďalšiemu kandidátovi, ako napríklad Portugalsko. Ak veritelia v Grécku utrpia porážku, tak by sa mohli vzdať tohto modelu. V tomto zmysle, záchranné kroky zhoršujú problém.
SPIEGEL: Keby tam fungoval takýto model, veľa ľudí by sa rozhodlo nakupovať akcie práve teraz.
HOMBURG: V posledných dňoch som sám investoval značnú sumu do dlhopisov. Boli to dlhopisy splatné do jedného roka, a pokiaľ pôjde všetko ako má, tak by mali predstavovať 25% zisk z investície. Spím veľmi pokojne, pretože verím v nekonečnú hlúposť nemeckého parlamentu. Oni to zaplatia.
SPIEGEL: A čo bude ďalej?
HOMBURG: Mnoho politikov prišlo k poznaniu, že táto cesta vedie v konečnom dôsledku ku menovým reformám. Tento proces je už neodvratný, ale nikto sa to neodváži povedať nahlas a zapísať sa do histórie ako ten čo spustil explóziu. Takže sme prenechali bankrot Grécka pre nasledujúce nemecké vlády, a vyhadzujeme dobré peniaze na zlé. S istotou môžem tvrdiť, že skôr alebo neskôr bude celý systém rozvrátený politickými alebo ekonomickými faktormi. A nanešťastie to znamená veľké nebezpečenstvo nielen pre Euro, ale pre celú Európsku úniu.
Homburg zhrnul, že záchrana je momentálne zlý nápad. Avšak, rovnako ako ja súhlasím s pojmom „nekonečná hlúposť“ vlády, kupovanie Gréckych dlhopisov nie je bez rizika. S najväčšou pravdepodobnosťou bude výnosové percento dlhodobých dlhopisov zredukované.
Zdroj: MISH’S Global Economic
Facebook komentár