Vyznam_rozdielu_medzi_krachom_a_poklesom_trhu_nehnutelnosti_2017

Napriek tomu, že mnoho ľudí používa termíny „pokles“ (korekcia) a „krach“, málo kto vie čo konkrétne tieto termíny označujú. Zrejme sme na tom podobne viacerí, preto sme sa rozhodli vám poskytnúť stručného sprievodcu.

Čo je teda „pokles“ na trhu nehnuteľností?

Poklesom na trhu nehnuteľností sa rozumie nepatrné zníženie ceny na trhu. Ak tento cenový pokles nepresiahne hranicu 10% z najvyššej ceny v priebehu roka, hovoríme, že trh sa nachádza v „zóne poklesu“ alebo tzv. “korekcií“.

Trh prechádza takýmito „poklesmi“ častejšie ako si možno myslíte. Všeobecne to prispieva k zdravému rozloženiu trhového dopytu.

Súvisiace: Investoval už do 100 nehnuteľností. Radí, čo urobiť pred kúpou realít

Teraz sa pozrime na „krach“!

Krach je pojem, ktorý používajú média veľmi radi a často aj napriek tomu, že nie je taký bežný ako ho prezentujú. Ak zbadáte, že cena priemerného indexu cien nehnuteľností presiahne pokles o 10% zo svojho maxima počas celých 52 týždňov, vtedy zažívame krach. Takáto udalosť je však viacmenej vzácnosťou a často je sprevádzaná prudkým poklesom všetkých makroekonomických ukazovateľov, čo signalizuje recesiu.

Vyznam_rozdielu_medzi_krachom_a_poklesom_trhu_nehnutelnosti_2017_graf

Kapitulácia? Zriedkavá, ako padajúca hviezda

Vráťme sa opäť v čase. Tentokrát však trochu ďalej ako len do roku 2008. Presúvame sa do starovekého Ríma. Máme tu mladého politika s podnikavým duchom menom Marcus Licinius Crassus. Taktiež známy ako najbohatší muž starovekého Ríma, a „ten“ čo porazil Spartakusa. No ľud vedel, že väčšina jeho peňazí pochádzala z vlastníctva „hasičskej služby“.

Predstavte si, že ste v starovekom Ríme a vlastníte dom v ktorom vypukne požiar. Vtedy prichádza Crassus so svojou hasičskou armádou a mešcom peňazí, pripravený uzavrieť obchod. Vy ako vlastník domu máte na výber iba z dvoch možností. Bohužiaľ ani jedná z nich pre vás nie je priaznivá. Prvá možnosť je, že svoj dom necháte zhorieť do tla a ostanete bez domova, alebo si zvolíte druhú možnosť a svoj dom predáte Crassusovi, ktorý svoju novonadobudnutú nehnutelnosť uhasí a vám nechá pár drobných aby ste neumreli od hladu. Práve z týchto čias pochádza pojem „horúci predaj“ ktorý je prvým príkladom kapitulácie na trhu nehnuteľností.

Súvisiace: Toto sú najväčšie chyby, ktoré robia realitní investori

Kapitulácia, tiež známa ako panický predaj a na trhu nehnuteľností je skutočnou raritou. Niektoré trhy takúto situáciu nezažili za celú svoju existenciu. Stále je tu však hrozba ktorá môže postihnúť každý trh. Hlavným znakom kapitulácie je pokles trhovej ceny o viac ako 10% za veľmi krátke obdobie – často sa jedná o dobu kratšiu ako je jeden mesiac! Sprievodným javom je tiež pauza v poklese ceny. Dokonca, možno naopak, až mierne poskočenie ceny pred pokračujúcim klesaním. To všetko sa nezaobíde bez straty dôvery voči mene a miestnej vláde.

V každom prípade nech už vyzerá trh nehnuteľností akokoľvek, tak verte že nikdy sa nehýbe tak rýchlo ako tomu veľa ľudí verí. Ak sa predsa len hýbe rýchlo, zvyčajne to zasiahne jeden alebo dva segmenty. Podľa štatistík sa môžu trhovej kapitulácie najmenej obávať Kanaďania a Američania. Určite však uvidíte na trhu mnoho náprav (korekcií) a sem tam aj nejaký ten krach. Celkový cyklus tohto kolotoča na trhu nehnuteľností vám pomôže určiť či nakoniec dopadnete ako Crassus, alebo Nicolas Cage.

Preložil: Martin Pavolko

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, WSJ

Facebook komentár