Vývoz Británie do Európy za mesiac január zaznamenal rozsiahly prepad, pretože firmy čelia rozsiahlym nepríjemnostiam ohľadom nových obchodných podmienok nasledujúcich po Brexite.
Británia v prvom mesiaci vyviezla do Európskej únie tovar v hodnote 8,1 miliárd libier (11,3 miliárd dolárov), čo podľa Štatistického úradu (ONS) v porovnaní s decembrom predstavuje pokles o 41%. Údaje ONS ukazujú, že pokles obchodu je podobným v porovnaní s januárom 2020.
Dovoz z bloku sa v januári znížil o 29% na 16,2 miliárd libier (22,6 miliárd dolárov) v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom, keď britské spoločnosti skladovali tovar pred koncom prechodného obdobia brexitu. Údaje o dovoze a vývoze nezahŕňajú obchod so zlatom a inými drahými kovmi.
Pokles aktivity s jej najväčším obchodným partnerom podľa ONS viedol k najväčšiemu mesačnému poklesu celkového britského dovozu a vývozu tovaru od roku 1997.
Kallum Pickering, hlavný ekonóm spoločnosti Berenberg uviedol: „Januárové údaje o obchode vo Veľkej Británii poskytujú jasný obraz: zatiaľ čo dohoda o voľnom obchode s tovarom, ktorú Británia podpísala spoločne s EÚ na konci minulého roka, mala za následok ukončenie štyri a pol roka trvajúcej neistoty, nepredstavuje pozitívny vplyv pre uvoľnenie obchodu bez papierovania a ďalších necolných prekážok, ktorému Británia kedysi ako súčasť jednotného trhu nečelila.“
Odkedy Británia dokončila svoj odchod z Európskej únie 31. decembra, britskí vývozcovia museli zápasiť s novými hraničnými kontrolami a colnými postupmi, ktoré spôsobili oneskorenie prepravy do Európy. Opis ťažkostí premiérom Borisom Johnsonom ako „problémy cez zaťaté zuby“ spôsobil, že podnikateľské združenia tak čelili rozsiahlym prekážkam.
V piatkovom vyhlásení ONS sa uvádza: „Externé dôkazy naznačujú, že časť zo slabých hodnôt obchodu s tovarom začiatkom januára 2021 možno pripísať narušeniu spôsobenému koncom prechodného obdobia.“ Dodala, že dovoz a vývoz sa koncom mesiaca začali zvyšovať.
Úrad ONS uviedol, že objem obchodu “v posledných mesiacoch nebol typický“, a vyzval k opatrnosti pri porovnaní správy s nedávnymi údajmi. Británia taktiež začiatkom januára pristúpila na nové celoštátne obmedzenia z dôvodu koronavírusu, čo malo negatívny dopad na hospodársku činnosť.
HDP Británie v januári klesol o 2,9% v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom, kedy podľa ONS dosiahol rast. Výsledok HDP sa nachádza 9% pod úrovňami zaznamenanými vo februári minulého roka, čo je obdobie spred koronavírusom. Sektor služieb pôsobil ako hlavný brzdiaci faktor rastu, zatiaľ čo priemyselná výroba podľa ONS zaznamenala prvý pokles od apríla 2020.
Brexit má vplyv od oblasti rýb po automobily
Jedným z jasných príkladov toho, čo brexit znamená pre britské spoločnosti, predstavuje škótsky rybársky priemysel, ktorý bol po brexite uvrhnutý do krízy rozsiahlou byrokraciou, ktorá znamenala, že čerstvé ryby sa nemohli dostať k zákazníkom včas a v niektorých prípadoch ich bolo treba vyhodiť.
Paul Dales, hlavný ekonóm spoločnosti Capital Economics vo Veľkej Británii, uviedol: „Aj keď prepad vývozu a dovozu nebolo tak celkom dôsledkom brexitu, je vidno narastajúcu pravdepodobnosť, že brexit bude mať dlhodobejší vplyv na toky obchodu.“
Podľa ONS sa vývoz potravín a živých zvierat vrátane morských plodov do Európskej únie v januári medziročne prepadol o takmer 64%.
Prudko poklesol aj obchod s automobilmi, ktorý súvisel s poklesom dopytu, obmedzením výroby a problémami ohľadom celosvetového dodávateľského reťazca. Výrobcov automobilov zasiahol kritický nedostatok počítačových čipov, čo spôsobilo dočasné zastavenie výroby a zatvorenie tovární.
ONS dodala, že farmaceutické produkty obchodované s krajinami EÚ zaznamenali najväčší celkový pokles dovozu a vývozu, čo bol pravdepodobne dôsledok hromadenia zásob v rámci prípravy na brexit.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNBC
Facebook komentár