Společnou chybu, kterou dělají průměrní investoři je, že sledují jejich investice v cizích měnách a zároveň si zapomínají vypočítat aktuální ceny těchto investic ve své vlastní měně. To je ale obrovská chyba, jelikož kolísání domácí měny investora má výrazný dopad na návratnost investice.
Někteří investoři vědí, že cena zlata se v několika posledních letech vyvíjela dobře, ale pojďme se podívat na grafy, jak dobře vydělávalo zlato investorům z celého světa.
Výše uvedený graf nám říká následující:
1.Zhruba od roku 2001 cena zlata relativně roste k většině měn, a tedy hodnota nebo kupní síla většiny měn ztratily na významu.
2.V závislosti na tom, kde investor žije, se cena zlata zhodnocovala jinak v různých měnách.
Podle našeho názoru může být velmi užitečné podívat se na cenu investičního zlata v různých měnách, bez ohledu na to, kde investor žije. Prohlédněte si prosím následující grafy s tímto na paměti a my vám toto tvrzení vysvětlíme jasněji níže:
Grafy (odshora dolů): americký dolar, britská libra, švédská koruna, indická rupie, kanadský dolar, japonský jen.
Ve výše uvedených grafech si všimnete:
1. Opět, cena zlata roste ve všech měnách. To jasně ukazuje, že býčí trh na zlatě je velmi silný, jak měny po celém světě ztrácejí závislost své hodnotu na zlato.
2. Hodnota zlata v dané měně se měří v: nová maxima (new highs), breakouty (proražení), velké propady (big drops) nebo strmé růsty (big advances). Jak tedy může zkoumání ceny zlata v cizí měně pomoci všem investorům, včetně americkým investorům?
Dle našeho názoru, pohled na cenu zlata v jiných měnách, nám může poskytnout náhled do budoucnosti, co se může stát s cenou zlata v naší měně. Například, pokud zlato proráží nová maxima ve většině měn po celém světě v různou chvíli, ale jedna země stále na zlatý break čeká, jeho občané tak mohou mít stále možnost nakoupit za nižší (než rekordní) ceny. Například, japonští investoři již viděli cenu zlata vystoupat na nové rekordy v jiných měnách, avšak zatím ne v jejich měně (jenu) a to může japonským investorům dát přehled o tom, co se může stát s jejich investicemi ve zlatě v blízké budoucnosti.
Navíc růst cen zlato ve více měnách přidává trhu (býčímu) na důvěryhodnosti. Pokud by zlato rostlo jen v amerických dolarech, člověk by mohl namítat, že tento růst je spíše odrazem oslabujícího dolaru, namísto zlata skutečně posilujícího. Vlastně bychom mohli tvrdit, že každý růst akciových trhů v USA je jen odrazem oslabujícího amerického dolaru místo akciových trhu získávajících na hodnotě. To by byl pouze příklad pohledu na trhy skrze různé “měřící hole”, jako jsou jiné měny, za cílem získat lepší pohled na skutečnou změnu hodnoty. Budou tam výkyvy nahoru i dolů, ale jsme přesvědčeni, že stříbro, zlato a dalších komodity se nacházejí v silném, dlouhodobém býčím trhu, který odstartoval na počátku roku 2000.
Zdroj: Investment Score
Facebook komentár