Startup (tiež start up alebo start-up ) je pojem označujúci novo vznikajúci projekt, či začínajúcich firmu – často ešte vo fáze tvorby podnikateľského zámeru.]

Prvýkrát sa tento termín stal populárnym v dobe internetovej horúčky (1996-2001), kedy vzniklo mnoho spoločností tohto typu v zámorí, predovšetkým v oblasti internete a hlavne v Silicon Valley. Svoju renesanciu zažívajú opäť v súčasnosti, kedy sa týmto pojmom dá označiť akýkoľvek začínajúcich projekt.

Start-upový projekt sa môže objaviť v akomkoľvek sektore, najčastejšie sú to však technologické či internetovej firmy. Medzi ich vlastnosti patrí:

* nízke počiatočné náklady
* vyššie ( ako u “štandardných” firiem ) podnikateľské riziko
* potenciálne vyššia návratnosť v prípade, keď sa spoločnosť etabluje

Jednou z metód financovania projektov je použitie fondov rizikového kapitálu alebo pomoc tzv biznis anjelov (business angels). Okamih, kedy spoločnosť prestáva byť Startup, býva považovaný v období vykázania zisku, fúzie či akvizície.

Ako startup začínali napríklad gigantické firmy ako Facebook či Google.

Definícia pojmu Startup

1. Nápad

Nápad je niečo čo si vymyslím, že chcem robiť. Je to skutočne len nápad. Aj keď o tom nápade budem niekoľko rokov len hovoriť, tak to stále je nápad. Pokojne ten nápad môžem preberať s ďalšími spoločníkmi, ktorým sa taktiež páči a chceli by ho robiť. Ale kým sa neurobí poriadny kus práce, tak to skutočne navždy zostane len nápadom. Nápady však moc veľkú hodnotu nemajú. Hodnotu má kvalitná realizácia.

2. Projekt

Keď sa na tom nápade začne pracovať tak sa z toho stáva projekt. Projekt je nápad ku ktorému sa vytvoril web. Možno je už dohromady daný aj nejaký tím. Napríklad dvaja spoločníci. Spíšu business(biznis) plán alebo rovno vykonajú určité kroky k realizácii. Možno už pracujú na softvéri alebo sa zaatiaľ vymýšľa ako bude fungovať. Na rozdiel od nápadu projekt je oveľa ďalej v tom, že sa už niečo skutočne realizuje. Možno už funguje v beta verzií s prvými zákazníkmi, ktorí sú súčasťou testovania. Nie je to len už o rozprávanie a prezentovaní nápadov. Je to aj o realizácii. Projekt má o trochu väčšiu hodnotu ako nápad . Ale stále zatiaľ nemá moc veľkú hodnotu.

3. Startup

Startup už znamená určitú serióznosť. Oproti projektu už startup musí byť funkčný a musí mať zákazníkov. Nie len jedného alebo pár testujúcich zákazníkov, čo by sme skôr zaradilil k projektu. Startup je už normálnym podnikaním, Máte nejakú ponuku a už vidíte trend, či Vám počet zákazníkov rastie. Vidíte o koľko vám každý mesiac rastie ich počet a takisto je vidno aj rast príjmov. V Startupe nemusíte byť nutne ihneď ziskoví. Musia Vám však rásť príjmy. Vidíte, že nestagnuje a rastie. Samozrejme nie za cenu, že za reklamu méňate viac než ste schopní získať v príjmoch od zákazníka. To by bol veľmi nevhodný krok a taktiež sa nevypláca .

Startup má hotový web, má hotový business(biznis) model, ktorý nie je vytesané do kameňa a pokojne sa podľa potrieb každú chvíľu zmení. Jeho flexibilita nie je problémom. Startup je o viac ako jednej osobe. Buď je jeho súčasťou nejaký spoločník alebo zamestnanec. Nemôže to byť len jeden zakladateľ. Potom by sa to znova zaradil skôr do projektu. Pretože ak je startup aspoň trocha úspešný, tak nemôže zostať po niekoľkých rokoch iba tzv. “one man show”. One man show môže byť pár týždni. Potom sa z toho stane startup .

Aj keď na nejaký nápad alebo projekt získate investora tak sa to nemusí stať Startupom. Startup musí splniť podmienky, ktoré sme definovali vyššie. Investor, ktorý investuje do nápadov môže pomôcť s tým, aby sa z nápadov stali rýchlejšie startupy. Ale táto investícia z toho neurobí sama o sebe startup.

Slávny biznis anjel vysvetľuje štyri najväčšie chyby startup-ov

Google kupuje Startup, ktorý umožňuje používateľom prihlásiť sa pomocou “ultrazvukového signálu”

Boxbee je start-up, ktorý vyrieši hlavný problém každého, kto žije v meste – nedostatok priestoru

Zdroj: BusinessDictionary, Wikipedia

Facebook komentár