Americké banky sú aktuálne prešetrované v korupčnom škandálom FIFA, ktorá otriasa športovým svetom.
Citigroup v nedávnom podaní u Komisie cenných papierov uviedla, že čelí predvolaniam od amerických činiteľov, v rámci vyšetrovania údajného “podplácania, korupcii a praniu špinavých peňazí” v asociácií FIFA.
Zákony proti praniu finančných prostriedkov vyžadujú, aby banky upozornili orgány o pochybných transakcií, ako sú práve tie, ktoré boli realizované v rámci škandálu okolo FIFA. Počas minulého roka úrady uviedli: “Vysokí predstavitelia asociácie FIFA používali rôzne americké banky – vrátane Citi, JPMorgan Chase a Bank of America, vďaka čomu prevádzali a prijímali úplatky v hodnote 150 miliónov amerických dolárov.
Citi uviedla, že úradníci ju požiadali o informácie týkajúce sa “bankových vzťahov a transakcií”, ktoré boli viazané na jednotlivcov, ktorí mohli byť súčasťou údajného korupčného škandálu.
Súvisiace: Svetový pohár v Katare 2022: Horúčava celých 24 hodín denne
Inými slovami, úrady spochybňujú, či Citi tolerovala realizáciu podozrivých transakcií, zo strany predstaviteľov FIFA.
Citi uviedla, že “spolupracuje” s úradmi ohľadom informácií požadovaných od súdu, ktorý prišiel z USA pre východný obvod, v New Yorku.
Táto správa tak označuje Citi za prvú veľkú americká banku, ktorá musela poskytnúť informácie okolo škandálu FIFA.
“Citibank” uviedla, že v máji minulého roka od ministerstva spravodlivosti čelila požadovanému zverejneniu údajov v 15. prípadoch ohľadom obvinení v prípade FIFA. Napríklad, obžaloba spomínala nemenovaného člena, ktorí v roku 2011 presunul 1,2 milióna dolárov z Katarskej banky, na účet v Citibank. Peniaze boli pripísané na účet vedené pod menom Jack Warner, ktorý je bývalým vysokým predstaviteľov FIFA a zároveň čelí obvineniu z trestných činov v škandále a už mu bola v rámci organizácie FIFA zakázaná pôsobnosť.
V októbri minulého roka, švajčiarska banka Credit Suisse uviedla, že bola prešetrovaná orgánmi v USA a vo Švajčiarsku o to, či pomohla zrealizovať pochybné transakcie v rozpore, so zákonmi ohľadom prania špinavých peňazí.
Zdroj: Bloomberg
Facebook komentár