Najväčší svetoví výrobcovia vakcín proti ochoreniu Covid-19 už v piatok uviedli, že pracujú na rýchlom prešetrení a prispôsobení svojich injekcií voči novému a vysoko zmutovanému kmeňu vírusu.
Svetová zdravotnícka organizácia v piatok uviedla, že nový kmeň s názvom omikrón je „obávaným variantom“, ktorý môže predstavovať vyššie riziko reinfekcie ako predchádzajúce mutácie vírusu.
Spoločnosti Pfizer a BioNTech uviedli, že skúmajú omikrón, najprv označený ako B.1.1.529, a v prípade potreby môžu svoje vakcíny rýchlo prispôsobiť.
Firmy poznamenali: “Chápeme obavy odborníkov a okamžite sme začali analýzu variantu B.1.1.529.”
Pfizer a BioNTech uviedli, že ďalšie údaje z laboratórnych testov očakávajú najneskôr do dvoch týždňov.
Súvisiace: Čo sa vie o novom zmutovanom variante z Južnej Afriky?
„Tieto údaje poskytnú viac informácií o tom, či by B.1.1.529 mohol byť únikovou mutáciou, ktorá si môže vyžadovať úpravu našej vakcíny, ak sa variant rozšíri globálne.“
(úniková mutácia ochoreniu umožňuje dostať sa cez niektoré najefektívnejšie zbrane, ktoré proti nemu máme – vrátane prirodzených protilátok vytvorených v reakcii na minulé infekcie a vakcíny, ako aj niektoré liečby protilátkami vytvorenými v laboratóriu.)
Pfizer a BioNTech uviedli, že ak sa identifikuje únikový variant, môžu prispôsobiť svoju mRNA vakcínu do 6 týždňov a začať dodávať šarže do 100 dní.
Spoločnosť Johnson & Johnson v piatok uviedla, že už testuje svoju vakcínu proti omikrónu.
J&J uviedla: „Pozorne sledujeme novo vznikajúce kmene vírusu COVID-19 s variáciami v spike proteíne SARS-CoV-2 a už v súčasnosti testujeme účinnosť našej vakcíny proti novému a rýchlo sa šíriacemu variantu, ktorý bol prvýkrát zistený v južnej Afrike.“
AstraZeneca uviedla, že nový variant taktiež už skúma. Spoločnosť ďalej poznamenala, že jej očkovacia platforma vyvinutá s Oxfordskou univerzitou umožňuje rýchlu reakciu na nové mutácie, keď sa objavia.
Ďalej poznamenala: „AstraZeneca už tiež vykonáva výskum v lokalitách, kde bol tento variant identifikovaný, konkrétne v Botswane a Eswatini.“
Firma Moderna vo svojom piatkovom vyhlásení uviedla, že kombinácia mutácií vo variante „predstavuje významné potenciálne riziko urýchliť slabnutie prirodzenej a očkovaním vyvolanej imunity“.
“Posilňovacia dávka autorizovanej vakcíny predstavuje jedinú v súčasnosti dostupnú stratégiu na posilnenie slabnúcej imunity.”
Moderna uviedla, že bude testovať troch kandidátov na posilňovanie proti omikrónu, a to aj pri vyššej dávke. Spoločnosť taktiež vyvinie posilňovaciu dávku špecifickú pre daný variant.
Vo vyhlásení generálny riaditeľ spoločnosti Moderna – Stephane Bancel, poznamenal: „Od začiatku sme hovorili, že keď sa snažíme poraziť pandémiu, je nevyhnutné, aby sme boli pri vývoji vírusu proaktívni,“ … “Mutácie vo variante Omikron sú znepokojujúce a už niekoľko dní sme postupovali tak rýchlo, ako je to možné, aby sme vykonali našu stratégiu zameranú aj voči tomuto variant.”
Variant, ktorý sa objavil v Južnej Afrike, má okolo 50 mutácií, z ktorých je viac ako 30 na vrcholovom proteíne, ktorý umožňuje vírusu viazať sa na ľudské bunky. Šírenie nového variantu je stále v počiatočnom štádiu a zatiaľ nie je jasné, aká závažná by bola infekcia pre očkovaného človeka.
Niekoľko európskych a ázijských krajín v reakcii na tento variant pozastavili lety z južnej Afriky. Spojené kráľovstvo vo štvrtok pozastavilo lety zo šiestich krajín v regióne a Európska komisia (výkonný orgán Európskej únie) vyzvala všetkých 27 členských štátov, aby zastavili cestovanie z južnej Afriky.
Hlavný zdravotnícky poradca Bieleho domu Dr. Anthony Fauci v piatok uviedol, že USA spolupracujú s juhoafrickými vedcami na získaní molekulárneho zloženia variantu, aby bolo možné vykonať laboratórne testy. Tieto testy by pomohli určiť, či sa variant môže alebo nemôže vyhnúť protilátkovej ochrane, poskytovanej vakcínami.
Fauci povedal, že údaje pomôžu určiť, či by USA mali alebo nemali zaviesť podobné cestovné obmedzenia. Bidenova administratíva neskôr v piatok potvrdila, že USA obmedzia vstup pre osoby bez občianstva, cestujúcich z ôsmich juhoafrických krajín.
Súvisiace: Akciové trhy majú za sebou najhorší deň v roku
Sila vakcín Covid proti infekcii sa časom znížila, hoci sú stále vysoko účinné pri prevencii hospitalizácie a smrti. Štúdia publikovaná počas tohto mesiaca v časopise Science zistila, že účinnosť vakcíny Pfizer pri prevencii infekcie od februára do októbra klesla z 86 % na 43 %. V tej istej štúdii klesla účinnosť vakcíny Moderna z 89 % na 58 % a vakcíny J&J z 86 % na 13 %.
Americké centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb minulý piatok povolili preočkovanie vakcínami Pfizer-BioNTech a Moderna u všetkých dospelých. Posilňovacia dávka Pfizer bola podľa spoločnosti z 95 % účinná pri prevencii symptomatickej infekcie u ľudí, ktorí nemali žiadne dôkazy o predchádzajúcej infekcii, v klinickej štúdii s 10 000 účastníkmi vo veku 16 rokov a staršími. Moderna stále vykonáva klinickú skúšku ohľadom účinnosti posilňovacej dávky.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNBC
Facebook komentár