Akcie spoločnosti talianskeho návrhára luxusných zimných búnd za zhuba 1220 dolárov – Moncler počas včerajšieho prvého obchodného dňa na Borsa Italiana v Miláne razantne vzrástli.

Tento výrobca odevov, ktorý opustil svoje predošlé plány ísť na verejnosť v roku 2011, pretože trh zasiahli otrasy, z jeho akciový trh debut po stanovení cien svojich akcií za 10,20 eur, teda asi 14 dolárov, ocenenie spoločnosť vo výške 3,51 miliardy dolárov. Ponuka v stredu bola ocenená na hornom konci očakávaného rozsahu a prevaha záujmu o jej akcie bola vysoko nad ponúkaným množstom.

Akcie spoločnosti Moncler (symbol: MONC) včera uzavreli v zisku až 47 percent, na úrovni 14,97 eur. Bol to najlepší denný výkon v tomto roku medzi počiatočnými verejnými ponukami akcie v Európe, s hodnotou viac ako 1 miliardy dolárov. Investori mali dopyt po zhruba 27-násobnom množstve ponúkaných akcií.

Prevažná časť výnosov z počiatočnej verejnú ponuku by podľa očakáva mala ísť francúzskej investičnej spoločnosti – Eurazeo, ktorá vlastní 45 percent spoločnosti, a spoločnosti privátneho kapitálu Carlyle Group.

Remo Ruffini, ktorý v roku 2003 kúpil spoločnosť by i mal podľa očakávaní nechať jeho 32 percentný podiel v tejto firme. Čisté majetok Ruffini-ho v dôsledku dnešného zisku vzrástol na 1,6 miliardy dolárov (podľa agentúry Bloomberg).

Pod vedením pána Ruffini firma Moncler – skrátená verzia názvu horskej obce, Monestier-de-Clermont v Grenobli vo Francúzsku, kde spoločnosť bola založená pred 60 rokmi – vyrástla z konfekcií pre francúzsky olympijsky lyžiarsky tím, po celosvetovú módnu značku.

Spoločnosť, ktorá má 122 obchodov a predáva svoje výrobky prostredníctvom obchodných domov a on-line, v minulom roku vykázala tržby vo výške 489,2 miliónov eur.

Carlyle mala v pláne verejnosti ponúknuť akcie spoločnosti Moncler už v roku 2011, ale skončilo to predajom podielu firme Eurazeo, ktorej transakcia sa odhaduje zhruba na úrovni 1,2 miliardy eur.

Moncler je poslednou luxusnou značka, ktoré išla na verejnosť uprostred rastúcej dôvery spotrebiteľov a zlepšeniu ekonomického výhľadu v Európe. Michael Kors a talianske značky Prada a Brunello Cucinella patrí medzi tie ďalšie, ktoré sa zaviazali vykonať IPO už v blízkej budúcnosti.

Expanzia spoločnosti Moncler je zameraná na udržanie rastu, ktorým prekonáva aj konkurenčnú firmu Cucinella. Jej tržby v roku 2012 vzrástli o 35 percent na 489 miliónov eur, zatiaľ čo príjmy spoločnosti Cucinella vzrástli o 15 percent na 279 miliónov eur.

Spoliehanie firmy Moncler na zimné oblečenie – ktoré predstavuje zhruba tri štvrtiny predajov, je spoločnosťou považovanou za rizikovejšie investície. Stýmto vyjadrením prišiel Rahul Sharma, generálny riaditeľ firmy Neeva Capital v Londýne.

Táto ponuka taktiež prichádza v čase kedy vžrobcovia luxusu od Louis Vuitton k Gucci zaznamenávajú spomalenie rastu tržieb. Trhu luxusu by po celom svete v roku 2013 mal rásť najpomalším tempom od roku 2009, uprostred spomaľovaniu čínskej spotreby a oslabeniu japonského jenu – podľa prognózy spoločnosti Bain & Co vydanej v októbri.

Akcie firmy Moncler sa obchodujú na 18,2-násobku hodnoty podniku v pomere k odhadovanému zisku roka 2014 pred odpočítaním úrokov, daní, odpisov a amortizácie (Bloomberg). Spoločnosť Ferragamo sa obchoduje v porovnateľnom pomere na 15,4-násobku, zatiaľ čo Cucinella je drahšia, obchodovanie na 25,2-násobku.

Zdroj: Bloomberg, NYTimes

Facebook komentár