V jeseni, keď stromy začínajú meniť farbu, sa nás zmocňuje pocit prejsť sa v lese.

Ale čo ak, nemáte potrebu ísť mimo mesta a aj tak si užiť nádheru lesa? Viete si predstaviť, že by ste si mohli vysadiť les vo vašej záhrade, v meste alebo v práci?

Podnikateľ a inžinier Shubhendu Sharma sa venuje práve tomu. Začínal s miniatúrnym lesíkom na jeho dvore. Počas jedného roka pokryl les, ktorý si vysadil na svojom pozemku v Uttaraskhand v Indii, nevšedných 93 metrov štvorcových.

O dva roky neskôr mal les 300 stromov pozostávajúcich zo 42 druhov- z ktorých 18 plodí ovocie. Okrem toho prilákal les do jeho okolia 17 druhov vtákov, pričom predtým sa vyskytovali v jeho oblasti iba 2 druhy vtákov.

Shubhendu Sharma vysadil jeho prvý les na svojom dvore.

„Náš strom Guava mal takú veľkú úrodu, že sme pozbierali každý deň najmenej 5 kg ovocia. A keďže máme takú nadprodukciu ovocia, všetci naši susedia robia z týchto plodov nektár,“ povedal.

Ceny za iPhone

Lesy pôsobia ako pľúca planéty, ale veľmi rýchlo z nej miznú. Podľa pána Sharma, strácame každú minútu lesy o rozlohe 36 futbalových ihrísk.

Zvyčajne trvá najmenej 100 rokov, kým les dorastie do dospelosti. Pán Sharma pomáha vytvárať podmienky pre vývoj lesu, tak aby rástol 10krát rýchlejšie ako normálne. Vďaka jeho pomoci sú lesy taktiež 30 krát hustejšie a 100krát viac biologicky rozmanité.

Záujem pána Sharmu o zakladanie lesa začal, keď sa stretol s japonským lesníkom Akira Miyawaki, ktorý regeneruje stanoviská, a to výsadbou pôvodných druhov drevín, aby vytvoril ekosystém, ktorý sa môže rozvíjať počas 10 rokoch.

Pána Miyawaki-ho stretol v roku 2008, keď pracoval pre Toyotu. Lesník tam prišiel vysádzať les pre fabriku. Začal pozorovať, že rast/ výsadbu stromov možno vykonať rovnakým spôsobom ako výrobu áut- práca, ktorú dobre poznal ako priemyselný inžinier Toyoty.

„Uvedomil som si, že by som mohol poskytovať , koniec koncov, službu pre lesníkov,“ povedal. „Mohli by sme štandardizovať proces a urobiť tak za cenu iPhonu.“

„Metodika je tajomstvo, Miyawaki-ho metóda zosilňuje prirodzený proces rastu. To sa deje v dôsledku obohatenej pôdy, hustej výsadby a len za použitia pôvodných druhov,“ povedal.

Čoskoro po tom ako opustil pán Sharma, pohodlie svojho zamestnania, sa stal podnikateľom v lesníctve.

Mestské lesy

Do výsadby stromov sa môže zapojiť celá verejnosť.

Založil si neziskovú internetovú stránku Afforestt.com a teraz spolupracuje s partnermi z celého sveta. Vysádzajú lesy v priemyselných podnikoch, farmách a v mestách.

„Urobil som les pre spoločnosť zaoberajúcou sa finančnými technológiami, kde chcel generálny riaditeľ vytvoriť miesto, na zasadanie správnej rady pod šírim nebom,“ povedal pán Sharma. Tento les pozostával z 1500 stromov na ploche 500 m2. „Teraz môžu mať zasadnutie predstavenstva uprostred lesa, bez toho, aby opustili svoje kancelárske priestory.“

Podľa pána Sharmu môžu mestské lesy pomôcť vyriešiť niekoľko otázok- znečistenie ovzdušia, rovnako ako zníženie efektu “tepelného ostrova“ , čo znamená, že betón absorbuje slnečné žiarenie, a to robí mestá ešre teplejšie.

„Prírodný les navracia život, rastlín a zvierat, danej geografickej lokality, do mesta- priamo do prostred urbanizovanej krajiny,“ dodal.

Hovorca za Greenpeace Graham Thompson mal zmiešané pocity o tomto projekte.

„Nepochybujem o tom, že malé lesíky v mestách by mohli urobiť tieto mestá ešte lepšími miestami pre život- ale ako riešenie environmentálneho problému, som si nie istý, na ktorý problém to má byť riešenie.

Lesné praskanie

Na to, aby vyrástol les, ľudia potrebujú dodržať niekoľko krokov.

Najprv, je potrebné urobiť analýzu pôdy a určiť, či vybrané druhy stromov v pôde porastú. Jeho kolektív vytvoril pravidlo, že akákoľvek biomasa pridaná do pôdy dodáva drevinám potrebnú výživu. Táto biomasa musí pochádzať z okruhu max.50 km, od miesta, kde sa chystáme vytvoriť les.

Ako náhle sú vysadené sadenice vyrastené o cca 80 cm, znamená to, že pôda je v poriadku. Sadenice sú v spone veľmi husto- 3 až 5 mladých stromčekov na meter štvorcový.

Sadenice sú vysádzané veľmi husto.

Les sám o sebe musí mať rozlohu minimálne 100 m2. Po ôsmich mesiacoch les tak zhustne, že slnečné svetlo nemôže preniknúť na zem.

V tomto bode les začína byť sebestačný a každú kvapku dažďa ukladá. Každý list, ktorý odpadne sa premení na kompost.

Les musí byť v prvých dvoch až troch rokoch zalievaný a odburiňovaný, ale potom sa odporúča, čo najmenej zásahov, aby sa ustálil jeho ekosystém.

Doteraz bolo zasadených 43 000 stromov pre 33 klientov, všetky so sídlom v Indii. Pán Sharma bol vyhlásený za Muža Roka 2013 v súťaži TED (Technology, Entertainment a Disign), na začiatku tohto roka vystúpil na konferencii vo Vancouveri, kde prednášal o svojej práci.

Ďalšia fáza jeho projektu spočíva vo vytvorení internetovej stránky, ktorá bude zhromažďovať údaje o pôde a bude fungovať ako odrazový mostík pre každého, kto si chce vytvoriť les.

Pán Sharma vyvíja tiež GPS s podporou sondy, ktorá umožní ľuďom, aby dáta z testovanej pôdy nahrali na server, ktorý ich potom analyzuje. Databáza pôdnych typov bude zachovaná pre budúce použitie.

„Internetová stránka tak umožní ľuďom vytvoriť si ich vlastný les. Akúkoľvek zemepisnú polohu si ľudia zadajú a vyberú pre vytvorenie svojho projektu, my máme pre nich pripravený proces, ktorý krok za krokom navrhne les pre danú zemepisnú polohu. Tento proces sa chystáme zdielať na našej internetovej stráne,“ povedal pán Sharma.

„Ktokoľvek si môže urobiť les, a to len jednoduchým klnutím na tlačítko.“

Zdroj: BBC

Facebook komentár