Tento rok nebol pre čínske akcie významným rokom. V skutočnosti sa jednalo o najhorší výsledok za desať rokov.
Hlavný akciový index Shanghai Composite skončil obchodovanie roka na hodnote 2 493,90 – čím sa jedná o približne 24,6 percent nižšiu úroveň ako z konca roku 2017.
Všetkých 10 odvetví indexu v roku čelili výrazným poklesom, pričom informačné technológie dopadli najhoršie, pretože poklesli o 34 percent – podľa čínskej finančnej spoločnosti Wind Information. Dokonca aj odvetvie s najlepšími výsledkami – firiem verejných služieb poklesli o 11 percent.
To znamená, že výsledok šanghajského kompozitného indexu je najhorší od roku 2008, čo je rokom globálnej finančnej krízy, kedy prepadol o viac ako 65 percent.
Tieto dramatické straty boli zaznamenané aj inde v Číne, pričom iný kompozitný index Shenzhen v roku 2018 klesol o 33,25 percenta. Výkon kompozitného indexu Shenzhen bol tiež najhorší od roku 2008, kedy prepadol o 63 percent.
Keďže akcie v Číne boli tvrdo zasiahnuté, akcie v Hong Kongu boli na tom o niečo lepšie. Index Hang Seng v roku 2018 zaznamenal pokles len o 13,61%.
Obchodná vojna s Washingtonom
Pretrvávajúca obchodná vojna medzi Pekingom a Washingtonom dominovala po väčšinu roka, avšak čínske trhy ju v začiatkoch prehliadali, keďže úrady prijali sériu opatrení, ako je napríklad zníženie objemu rezerv v držbe bánk, čo investorov upokojovalo.
Po sérii uvalených taríf, ktoré boli pridelené na tovar konkurenčnej krajiny, americký prezident Donald Trump a čínsky prezident Xi Jinping začiatkom decembra súhlasili s 90-dňovou pauzou v eskalácii napätia okolo taríf.
Čo sa týka budúcnosti do roku 2019, jeden investor uviedol, že tieto dve hospodárske mocnosti by pravdepodobne mohli dosiahnuť obchodnú dohodu.
Marc Franklin, ktorý je vedúcim portfólio manažérom v investičnej spoločnosti Conning Asia Pacific, uviedol, že takáto dohoda by mohla mať tri aspekty.
Po prvé, povedal, že by došlo k zníženiu dovozných ciel na niektoré tovary v USA. Po druhé, investori by mali očakávať prísľuby ku kúpe väčšieho množstva poľnohospodárskych a energetických produktov z USA. Po tretie poznamenal, že je pravdepodobné, že pravdepodobne budú odložené – ale nie zrušené – čo predstavuje určité aspekty tlaku Číny, aby sa stala svetovým lídrom vo výrobe špičkových technológií, vrámci tzv. politiky s označením “Made in China 2025”.
Franklin ďalej poznamenal: “Trh sa poteší … avšak tento vývoj, ale nebude riešiť dlhodobejšie problémy,” … “V USA existujú obavy týkajúce sa napríklad kyber, špionážneho a duševného vlastníctva vo forme krádeží, zo strany Číny ako aj (stále viac) agresívneho správania z vojenského hľadiska v oblasti Pacifiku.”
Súvisiace: Od Šanghaja po Frankfurt – 8 akciových indexov v strate 20%
Domáce ekonomické problémy
Okrem vlastného obchodného sporu s USA, vlastné hospodárstvo Číny prejavilo aj znaky spomaľovania, keďže jej výrobný sektor, podľa vládnych údajov v decembri zaznamenal kontrakciu, čo bolo po prvýkrát za viac ako dva roky.
Oficiálny index nákupných manažérov (PMI) v krajine podľa pondelkových výsledkov dosiahol hodnotu 49,4 – čo bolo menej ako očakávaných 49,9, od analytikov v prieskume agentúry Reuters. Výsledok nad úrovňou 50 znamená expanziu, zatiaľ čo nižšie uvedené údaje signalizujú kontrakciu.
Ešte pred nárastom obchodného napätia s USA v tomto roku sa Peking už pokúsil zvládnuť spomalenie svojho hospodárstva, ktoré nastalo po troch desaťročiach trvajúceho rastu.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: WSJ, Reuters
Facebook komentár