Novozélandská spoločnosť si za nedávny experiment, ktorý uskutočnila medzi svojimi zamestnancami získala pozornosť titulkov po celom svete.
V marci a apríli pracovalo 240 zamestnancov spoločnosti Perpetual Guardian v rámci 4-dňového pracovného týždňa (32 hodín namiesto 40) – a bolo im daný plat za 5-dňový pracovný týždeň.
V súčasnosti, podľa denníka The New York Times, spoločnosť Perpetual Guardian, ktorá spravuje trusty, testamenty a majetky dúfa, že nový pracovný plán bude trvalý.
Súvisiace: 5-hodinový pracovný čas robí zázraky
Počas skúšobnej štúdie výskum v spoločnosti Perpetual Guardian analyzoval vplyv na zamestnancov.
Jeden z vedcov pre denník The Times uviedol: “Vedúci predstavitelia spoločnosti uviedli, že ich zamestnanci sú kreatívnejší, ich miera zapojenia bola lepšia, boli aj presnejší a neopúšťali prácu ani skôr a takmer vôbec nemali dlhé prestávky,” … “Ich skutočná výkonnosť sa nezmenila a to aj cez to, keď pracovali štyri dni namiesto piatich.”
Perpetual Guardian na kanále YouTube uverejnil video, kde generálny riaditeľ Andrewa Barnesa oznamuje začiatok tohto testu. Spočiatku sa zamestnanci zhromaždili okolo Barnesa, čo sa zdalo byť typickým stretnutím zamestnancov – ale keď Barnes začal hovoriť o tomto experimente, oči niektorých zamestnancov poukázali na prekvapenie a vo videu je možné počuť aj chichotanie.
Pracovníci spoločnosti Perpetual Guardian, ktorí poskytovali denníku The Times rozhovor, uviedli, že stratégie prispejú k efektívnejšiemu pracovnému dňu. Napríklad dvojhodinové stretnutia boli zredukované na 30 minút.
Vedúci predstavitelia a výskumní pracovníci uviedli, že ľudia môžu vykonávať len sústredenú prácu vrámci obmedzeného počtu hodín
Príspevok v blogu na webových stránkach spoločnosti Perpetual Guardian považuje pokus za “prvý na svete” – ale my vieme, že iné spoločnosti podobné zmeny taktiež vykonali.
Predtým sa napríklad objavili správy o švédskej vládnej štúdie ohľadom kratších pracovných týždňov. Výsledky ukázali, že zamestnanci boli šťastnejší, boli menej vystresovaní a viac sa z práce tešili. Jediným problémom bolo, že tento program bol dosť nákladný, pretože vláda musela prijať ďalších zamestnancov.
Medzitým spoločnosť Amazon experimentovala s tým, že zamestnanci pracujú 30 hodín týždenne, zatiaľ čo zarábajú 75% svojho bežného platu a sú im zachované všetky ich výhody.
Technologická spoločnosť Treehouse už od roku 2006 má 32-hodinový pracovný týždeň.
Za týmito snahami sú vedecké poznatky. Výskum psychológov Andersa Ericsson, ktorý študuje vývoj odborných znalostí, naznačuje, že ľudia môžu vykonávať koncentrovanú prácu iba počas štyroch alebo piatich hodín za sebou.
Súvisiace: Milionári podporujú štvordňový pracovný týždeň
V minulosti poznamenal: “Ak chcete od zamestnancov výkon aj po týchto hodinách, efektivita ich pracovného času razantne klesá, takže je veľmi pravdepodobné, že namiesto toho získajú zlé návyky.“
Podľa údajov OECD, Novozélanďania v ich hlavnom zamestnaní v roku 2017 pracovali v priemere 37,6 hodín týždenne. V Spojených štátoch to bolo 38,6 hodín týždenne.
Barnes pre The Times poznamenal, že výsledky štúdie sú dôležitejšie ako 5-dňový pracovný týždeň.
Barnes nakoniec uviedol: “Zmluva by mala byť o dohodnutej úrovni produktivity,” … “Ak to zamestnanci splnia za kratší čas, prečo by im mal byť znížený plat?”
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných ale aj motivačných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: NYTimes, Yahoo
Facebook komentár