Vyhliadky_vlavnych_svetovych_ekonomik_sa_zlepsuju_OECD

Obrovský šok z pandémie koronavírusov pre najväčšie ekonomiky sveta nemusí byť taký zlý, ako sa ekonómovia pred pár mesiacmi obávali.

V správe zverejnenej v stredu Organizáciou pre hospodársku spoluprácu a rozvoj vydali aktualizáciu svojej prognózy globálneho ekonomického výkonu v tomto roku s tým, že hoci poklesy boli v „poslednom období stále„ bezprecedentné “, výhľad sa od júna mierne zlepšil.

Parížska agentúra uviedla, že v súčasnosti očakáva, že svetová ekonomika sa v roku 2020 zníži o 4,5% a následne sa v roku 2021 zvýši o 5%. Predtým OECD očakávala, že svetová ekonomika sa tento rok zníži o 6% a budúci rok porastie o 5,2%.

Agentúra, ktorá zastupuje najväčšie ekonomiky sveta, však varovala, že výsledné čísla maskujú rozsiahle nezrovnalosti. Aj keď významne podporili svoje predpovede do roku 2020 pre USA a Čínu, mierne zvýšila výhľad pre Európu, OECD znížila očakávania týkajúce sa rozvojových krajín, ako sú Mexiko, Argentína, India, Južná Afrika, Indonézia a Saudská Arábia.

Ekonómovia z OECD uviedli, že zníženie odhadu rastu odráža „dlhodobé šírenie vírusu, vysokú úroveň chudoby a neformálnosť a prísnejšie opatrenia na obmedzenie pobytu na dlhšie obdobie“.

Čína je jedinou krajinou G20, pre ktorú sa predpokladá rast produkcie v roku 2020, pričom jej ekonomika vzrastie o 1,8% v porovnaní s poklesom o 3,8% v USA a poklesom o 7,9% medzi 19 krajinami, ktoré používajú euro. Peking v utorok informoval, že maloobchodné tržby boli v auguste vyššie ako v predchádzajúcom roku – čo znamená prvé zvýšenie v roku 2020.

OECD poukázala na skoršie načasovanie vypuknutia pandémie v tejto krajine a jej schopnosť rýchlo ju dostať pod kontrolu, ako aj politiky, ktoré pripravili pôdu pre rýchly návrat aktivity, poukazujúc najmä na rozsiahle investície do infraštruktúry.

Medzitým by sa hospodárstvo Juhoafrickej republiky mohlo podľa OECD tento rok znížiť o 11,5%. Ekonomiky Mexika a Indie sú na ceste k poklesu o 10,2%. To je horšie ako predpovede pre rozvinuté ekonomiky s výnimkou Talianska, ktoré sa po tvrdom zasiahnutí vírusom prepadlo o 10,5%.

„Neistota zostáva vysoká“

OECD varovala, že jej výhľad nie je ani zďaleka istý a veľa závisí od trajektórie infekcií ochorenia Covid-19 a od neustálej podpory tvorcov politík. Dodala, že globálne oživenie „po počiatočných výbuchoch aktivity„ v letných mesiacoch určitý impulz stratilo.“

Agentúra vo svojej správe uviedla: „Oživenie v súčasnosti prebieha po zmiernení prísnych opatrení na obmedzenie pôžičky a po opätovnom otvorení podnikov, neistota však zostáva vysoká a dôvera je stále krehká.”

Niektoré z jej odhadov závisia aj od politických predpokladov, ktoré sa nemusia splniť.

OECD napríklad predpokladá, že Spojené kráľovstvo s Európskou úniou dosiahne „základnú“ dohodu o voľnom obchode s tovarom. Rozhovory by však mohol kompletne zasiahnuť kontroverzný návrh zákona, ktorý predstavila vláda premiéra Borisa Johnsona a ktorý by porušil podmienky predtým rokovanej dohody o rozdelení.

Súvisiace:
Vakcína globálnu ekonomiku nevylieči
Covid-19 spôsobil rozsiahle šoky popredným svetovým ekonomikám

Agentúra predpokladá, že britská ekonomika sa tento rok zníži o 10,1%, čo je mierne zlepšenie oproti jej poslednému odhadu.

OECD tiež ráta s americkými zákonodarcami, že na jeseň tohto roku schvália ďalší stimulačný balíček v hodnote až 1,5 bilióna dolárov, hoci rokovania sa dostali do slepej uličky. S blížiacim sa novembrovými voľbami môže byť dosiahnutie dohody náročnejšie.

Predpovede skupiny týkajúce sa globálneho oživenia v roku 2021 sú o niečo nižšie ako v júni. Ekonómovia krajín OECD dali jasne najavo, že ich čaká dlhá cesta.

V správe nakoniec uviedli: „Vo väčšine ekonomík sa predpokladá, že úroveň produkcie na konci roku 2021 zostane pod hodnotou na konci roku 2019 a bude podstatne slabšia, ako sa predpokladalo pred pandémiou, čo zdôrazňuje riziko dlhotrvajúcich nákladov z pandémie.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár