V ktorej mene sú vaše aktíva určené?

Odpoveď na vyššie spomenutú otázku je: akákoľvek mena, ktorá sa vám páči. Aktíva sú to, čo sú a ich hodnota môže byť odmeraná v ktorejkoľvek mene alebo v iných aktívach. Pre pohodlie a pravdepodobne s daňových dôvodov, niekto kto žije v USA rád hovorí o hodnote aktív v americkom doláre a niekto kto žije vo Francúzsku skôr vyjadrí hodnotu aktív v eurách, no napriek tomu Američan môže vyrátať hodnotu aj v eurách a Francúz môže prepočítať hodnotu aktív v americkom doláre. Ide o to, že mena, v ktorej človek chce svoje aktíva pomenovať je výhradne len funkciou, ktorá záleží od zvoleného spôsobu vedenia účtovníctva. Samotné aktíva nie sú neodmysliteľne znejúce v konkrétnej mene.

Skúsime to vysvetliť pomocou príkladu týkajúceho sa zlata a spoločnosti zaoberajúcich sa jeho ťažbou.

Bez ohľadu na to, akú  menu použijete na kúpu zlata, po kúpe vlastníte unce zlata. Nevlastníte unce dolárom určeného zlata alebo eurom určené zlato. Zlato je zlato. Potom si síce môžete vybrať v čom budete merať výkon vášho zlata, či už v eurách, v dolároch, v jenoch, v bareloch ropy, v indexe S&P500 alebo hocičom inom. Voľba je na vás a táto voľba nezmení fakt, že vlastníte presné množstvo uncí zlata. 

Z rovnakého dôvodu, fakt, že použijete kanadské doláre na kúpu podielu v spoločnosti zaoberajúcej sa ťažbou zlata na Kanadskom akciovom trhu, neznamená, že skončíte s aktívami určenými v kanadskom doláre. S čím skončíte je vlastne vlastníctvo určitého percenta aktív nahŕňajúcich zlato v zemi a vyťažené zlato. Pomocou kanadského dolára ste len získali svoj podiel na majetku.

Meny zažili za posledných pár rokov veľké kolísanie, voči sebe navzájom a vzhľadom k majetku a ďalšie výkyvy ešte pravdepodobne prídu v najbližších rokoch. Taktiež môžeme očakávať významný riziko spojené s významnými menami, ktoré budú trpieť masívnym poklesom kúpnej sily v najbližšej dekáde, čo spôsobí, že bude ťažké zistiť ako sa vám naozaj vedie. Robíte pokrok, alebo je pokrok ilúziou vytvorenou znižujúcimi sa menami, ktoré ste použili pre svoje výpočty?

Žiaľ, nepoznáme ideálny spôsob na kvantifikovanie skutočného (infláciou vyregulovaného) návratu vašich investícii. Zlato ma tendenciu udržať svoju kúpnu silu počas veľmi dlhého obdobia a je teda konečným „účtovníckym štandardom“ ak riešime obdobie počas niekoľkých desiatok rokov alebo viac, v rámci súčasného monetárneho systému, kúpna sila zlata veľmi kolíše v priebehu jednej dekády. Napríklad, v roku 1970 dramaticky narástla a nemilosrdne klesla v priebehu osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch. Kúpna sila zlata značne rastie od začiatku nového milénia. Ak kúpna sila zlata bude v nadchádzajúcich rokoch stále rásť, potom meranie výkonnosti v zlate bude viesť k nerealistickým chabým výsledkom, zatiaľ čo meranie výkonnosti v menách, v opačnom prípade, bude prinášať nerealistické dobré výsledky.

Jedným s možných riešení by bolo použiť zdravý rozum. Hoci nemáme žiadne dostupné štatistiky, ktoré by spoľahlivo kvantifikovali zmenu kúpnej sily meny, racionálny a pozorný človek by mal byť schopný prísť rozumným „dobrým pocitom“ posúdením prísť na to, ako rýchlo sa mena (alebo meny), ktorá je používaná (ale sú používané) stráca (strácajú) kúpnu silu. Tento „dobrý pocit“ môže byť použitý k kvantifikovaniu reálneho pokroku.

Ďalším možným riešením by bolo domnievať sa, že ročná miera poklesu v akejkoľvek kúpnej sile mien vytvorí priemer, počas desiatich rokov, ktorý sa zhruba bude rovnať ročnej hodnote menovej inflácie mínus produkčná rezerva. Napríklad, celkový nárast v zásobách amerického dolára, za posledných 10 rokov, sa rovná ročnej hodnote rastu 9%, a ak predpokladáme, že počas tejto doby mali priemerný rast produktivity 2%, potom nám vychádza 7%-na strata kúpnej sily. Toto môže byť trocha na vyššej úrovni, ale pravdepodobne nie je to ďaleko od reality.

Zdroj: The Speculative Investor

Facebook komentár