Vzostup čínskeho jüanu ako medzinárodnej meny je nielen nezadržateľný, ale postupuje míľovými krokmi, v súlade so SWIFT. To prichádza na úkor iných mien, aj keď to nie je dlho očakávanou “smrťou dolára.” Práve naopak. Napriek tomu euru dochádza palebná línia.

SWIFT by mohol dokonca o tom niečo vedieť. Jedná sa o organizáciu so sídlom v Belgicku, ktorá okrem iného poskytuje sieť, ktorá finančným inštitúciám po celom svete umožňuje, aby odosielali a prijímali informácie o finančných transakcií v štandardizovanom prostredí. Taktiež spolupracuje s rôznymi spravodajskými organizáciami a orgánmi presadzovania práv po celom svete, vrátane amerického ministerstva financií, CIA a ďalšími. Je pravdepodobné, že NSA dostanete to, čo chce a to dokonca bez pýtania.

Súvisiace: 9 znakov toho, že Čína robí kroky proti americkému doláru

Vo svojom poslednom hodnotení čínskeho juanu, SWIFT neúnavne poukazovala na fakty súvisiace so vzostupom čínskych juanov. V auguste spoločnosť Global Payments uviedla, že táto čínska mena dosiahla ďalšiu dôležitú úroveň: vytlačila japonsky jen, aby sa stala štvrtou najpoužívanejšou menou devízových platieb s celosvetovým podielom na úrovni 2,8%, čo zároveň “odráža obrovský potenciál spomedzi hlavných mien sveta.”

Tento výsledok naozaj nieje veľkým, najmä ak sa pozrieme na ekonomickú moc Číny na celosvetových trhoch. Keď Čína kýchne, ako to práve urobila, svet dostane zápal pľúc. Ale aj tento výsledok predstavuje veľký nárast: V auguste roka 2012, čínsky juan sa nachádzal na 12. mieste, s nepatrným podielom na úrovni 0,8%.

V ázijsko-pacifickom regióne, čínsky juan je už veľmi aktívne využívanou menou v rámci regionálnych platieb Číny a Hongkongu, keďže aj tam v tomto roku vytlačila japonský jen.

Stáva sa tak hlavnou svetovou menou a jedným z predpokladov pre potvrdenie tejto funkcie rezervnej meny v držbe centrálnych bánk je jej súčasť v koši devízových rezerv. Ale čínsky juan zatiaľ tento status nezískal.

V 1. štvrťroku 2015, v rozložení oficiálnych devízových rezerv americký dolár dosiahol úroveň 64,1%, čo predstavuje nárast z jej nedávneho minima (61%) v roku 2013, ale pokles z (71%) 90. rokov pred tým, ako sa objavila mena euro. Podiel eura v 1. štvrťroku klesol na 20,7%, od svojho vrcholu v roku 2009, kde dosiahlo podiel vo výške 27,6%. Predpokladalo sa, že voči americkému doláru dosiahne paritu. Ale dlhová kríza odhalila, aká je jej skutočná sila. Medzitým podiel japonského jenu v oficiálnych devízových rezervách vzrástol na 4,2%, čo je najvyššia úroveň od roku 2002.

Ak by sa chcel dostať do týchto košov rezerv, musí čínsky juan vyrásť na jednu z najväčších platobných mien, takže kto by mohol byť ďalší na rade?

Avšak podiel juanu, pre devízové platby nebol dosiahnutý na úkor amerického dolára. Naopak. V auguste, podiel dolára na celosvetových platbách vzrástol na 44,8%, z 43,6% v júli a z 38,8% v januári roka 2014.

Prišlo to na úkor eura: jeho podiel v auguste klesol na 27,2% z 28,5% v júli, z 33,5% v januári 2014, a z 40,2% v januári roka 2013.

Britská libra taktiež stráca na sile keďže jej podiel v auguste dosahoval 8,5%, z 8,7% v júli a z 9,4% v januári 2014. Má stále pre sebou dlhú cestu, keďže čínsky juan dosahuje 2,79% podiel a jenu je na úrovni 2,76% podielu.

Veľký podiel z jeho pôsobenia zostáva v Hong Kongu, ktoré je považované za najväčšie svetové off-shore centrom pre čínsky juan, keďže spracováva 70,4% všetkých platieb tejto meny. Ale internacionalizácia stále pokračuje. Čínu je vidno po celom svete, keďže začína oficiálne určovať clearingové banky vo finančných centrách Ázie a Európy, Afrike (Johannesburg, od júla 2015), Austrálie, Čiel a Kanade (Toronto, november 2014). A ktorá z hlavných krajín nemá ani jednu?

Sú nimi Spojené štáty.

Ale v USA sú banky, ktoré vykonávajú proces platieb v čínskom juane. Ale nie sú oficiálnymi clearingovými bankami juanu. Napríklad vlani v novembri, China Industrial and Commercial Bank podpísala zmluvu s vedúcimi predstaviteľmi mesta Los Angeles, kde chcú zriadiť offshore centrum.

Celkovo 1700 bánk vo viac ako 100 krajinách pre platby používa čínsky juan. 1 134 bánk, čo je takmer polovica z nich je v Ázii a používa pre platbu Čínu a Hong Kong.

Z hľadiska odoslaných a prijatých transakcií podľa hodnoty, s výnimkou Číny a Hong Kongu, Veľká Británia vládne s podielom 53,1%. Je to vďaka podnikateľským schopnostiam Veľkej Británie, obrovskému trhu pre čínsky tovar, alebo rozsiahlemu vývozu do Číny? Nie. Je to mesto Londýn, ktoré je centrom pre celosvetové obchodovanie s menami.

Súvisiace: 
Zostane americký dolár svetovou rezervnou menou?
Je koniec amerického dolára, alebo o čom bola devalvácia v Číne?

USA je najväčším čínskym trhom a je na druhom mieste s podielom 11,9%. Malý Singapur je na treťom mieste s 7,7% podielom, čo poukazuje na jeho úlohu, ako finančné centrum Ázie. Francúzsko a Japonsko nasleduje s podielom 6,8% a 3,5%.

Juan si taktiež razí cestu v globálnom vydávaní ručení za odoslané a prijaté platby podľa hodnoty, keďže od začiatku roka dosahuje 9,1% podiel. Ale počkať … dolár má podiel vo výške 80,1%. Všetky ostatné meny v kombinácii, vrátane eura sa delia o 10,8%.

To môže byť určitou predzvesťou: Juan tak zatiaľ neohrozuje pozíciu amerického dolára. Ale je vidno, že sa stane jednou z troch najviac používaných platobných a rezervných mien. Jeho zisky pochádzajú od ostatných mien, najmä eura, ktoré posledných sedem rokov mrhalo celosvetovú dôveru jej stvoriteľov, keďže je vidno oslabujúci význam na svetovej scéne, ktorý sa stále zrýchľuje.

Zdroj: FinancialSense, ZeroHedge

Facebook komentár