Tento článok je inšpirovaný otázkou, ktorú sme dostali od jedného z našich čitateľov. V decembri 2012 sme publikovali článok Zlato a prepad doláru, v ktorom sme upozornili, prečo by ste mohli profitovať zo zlata aj v prípade, že sa dolár neprepadne úplne. Dnes sa budeme zaoberať tým, prečo používame vrchol v 1980-tom v porovnávaniach.

Skutočnosť, že nikto vlastne s absolútnou istotou nevie, ako sa zlato bude naďalej vyvíjať, núti ľudí vytvárať si vlastné dohady o tom, čo sa stane so žltým kovom. Jednou z metód je pozrieť sa späť na minulé situácie a skúsiť odhadnúť, či sa dianie dnes podobá situáciám v minulosti.

V skutočnosti sa ale história neopakuje presne. Čo sa už raz stalo, nestane sa znova presne takým istým spôsobom. Práve preto budúcnosť nie je niečo, čo sa dá kompletne predpovedať. Avšak čo sa deje teraz môže byť podobné tomu čo sa dialo predtým, napísal J.R. Colombo. „História sa nikdy neopakuje, ale rýmuje sa´, povedal Mark Twain“. Je možné, že niektoré modely sa opakujú. To isté platí aj pre zlato. A dokonca ak nám aj minulé modely neposkytnú nejakú istotu, niekedy môžu zmenšiť neistotu.

Situácia na trhu so zlatom je odlišná  od tej v roku 1980 v niekoľkých dôležitých oblastiach. Nechajte nás podrobnejšie to analyzovať. Tabuľka uvedená nižšie uvádza stavy americkej inflácie.

Červená línia predstavuje oficiálne inflačné údaje publikované Bureau of Labour Statistics (Ekonomický štatistický úrad). Zlatá línia predstavuje údaje vypočítané na základe metodiky používanej v roku 1980. Po roku 1980 je medzi týmito dvoma líniami viditeľný rozdiel a to najmä po roku 1985.

Poďme sa sústrediť na periódu 1977-80. Ročná miera inflácie vzrástla z 5,2% v januári 1977 na 14,8% v marci 1980. Tento nárast bol čiastočne dôsledkom zhoršujúcej sa politickej situácii v Iráne, jednom z národov OPEC. Na začiatku 1979 Irán videl revolúciu, ktorá vyústila v politickú moc presunutú od Shah Iránu(dedičný monarcha) k náboženskému vodcovi Ruhollah Khomeini. V dôsledku revolúcie klesli vývozy ropy a došlo k obmedzeniu globálnych dodávok a nárastu cien ropy, čo viedlo k nárastu cien mnohých iných výrobkov.

Toto je však len jedna časť  príbehu. Krajiny OPEC zvýšili dodávky ropy, aby kompenzovali nedostatky, avšak ropná kríza sa zhoršila uvalením embarga na ropu z Iránu prezidentom Jimmym Carterom, čo bol následok incidentu na U.S. ambasáde v Teheráne, kde sa stalo viac než 60 amerických obyvateľov rukojemníkmi. S uvaleným embargom a verejnou panikou ohľadom dostupnosti ropy sa nákupcovia snažili získať ropu čo najrýchlejšie, kým ešte mohli. Nárast dopytu spôsobil ďalšie zvyšovanie cien a tak cyklus pokračoval. Tento fakt je celkom dôležitý, keďže ukazuje, že efekt nežiadúcich účinkov sa môže ešte zhoršiť vplyvom správania davu.

Od 4. januára do 21. januára 1980 ceny zlata vzrástli z $135.70 na $850 (526.4%), čiastočne poháňané stúpajúcou infláciou. Poďme sa bližšie pozrieť na tento býčí trh.

Za zmienku stojí, že aj keď  býčí trh začal dávno pred 1980, k najvýznamnejšiemu prírastku hodnoty (v dolárovom vyjadrení) došlo v decembri 1979 a januári 1980, kedy ceny vzrástli z $428.25 (3. december, 1979) na $850 (21. január, 1980). V percentuálnom vyjadrení je toto posledné obdobie o niečo menej efektné, ale podstatou je, že na úplnom konci býčí trh zažil najvýznamnejší prírastok hodnoty žltého kovu a tak cena zlata nasledovala cestu exponenciálneho rastu počas tejto periódy.

Toto obdobie exponenciálneho rastu bolo čiastočne vyvolané skutočnosťou, že 24. decembra 1979 sovietska armáda napadla Afganistan, čo sa vystupňovalo až do 10 ročnej vojny. Táto udalosť, spolu s vyššie uvedenou druhou ropnou krízou a rastúcou infláciou v USA, posunula ceny komodít do závratných výšin. Ale opäť, toto nie je celý príbeh. Menovite inflácia a sovietska vojna v Afganistane boli rozhodujúce pre začatie finálneho nárastu, avšak až emocionálne dôvody, ktoré prinútili investorov a špekulantov naháňať sa za zlatom, spôsobili zosilnené pohyby cien.

Je tiež potrebné poznamenať, že akonáhle panika ohľadom inflácie a vojny v Afganistane skončila, zlato sa vrátilo späť na hodnotu $485.25 a to už 27. marca 1980. Kríza teda začala v decembri minulého roka a trvala len asi štyri mesiace. Vyzerá to tak, že táto krátka perióda definuje, ako dnes ľudia vnímajú býčí trh z roku 1980.

Spravme teraz rýchle porovnanie medzi rokom 1980 a aktuálnym býčím trhom. V roku 1980 boli oficiálne čísla inflácie dvojmiestne, zatiaľ čo dnes je to približne 0% (oficiálne údaje) alebo 4-10% (inflácia vypočítaná na základe metód, ktoré boli používané v roku 1980 alebo 1990). V 1980 bol strach zo sovietskej vojny dôležitým faktorom. Dnes je situácii v Iraku venované stále menej pozornosti, najmä po decembri 2011 kedy USA stiahlo z krajiny svojich vojakov.

Nezdá sa teda, že by v tomto porovnaní došlo k vojne a súčasné ekonomické prostredie je skôr deflačné ako inflačné (oficiálne stanoviská). Na druhej strane, alternatívne inflačné údaje odhadujú že prostredie nemusí byť tak deflačné, ako si môžeme myslieť. Avšak koniec koncov, situácia dnes je veľmi odlišná od tej v roku 1980. Tak prečo stále používame vrchol v 1980-om?

Za prvé, aj keď nevidíme infláciu ujedať z našich peňaženiek, nemusí to nutne znamenať, že neistota ohľadom ekonomiky je obmedzená. Práve teraz s nezamestnanosťou na úrovni 7,7% a s naakumulovaným dlhom väčším ako HDP, ktorý stále rastie, to nevyzerá tak, že by bola ekonomika USA zbavená neistoty. Na vyplatenie takého množstva dlhov musí buď ekonomika začať rásť alebo môže vláda dlh znížiť poklesom hodnoty meny. Takže aj keď tu dnes definitívne nie je taká inflácia, aká bola v roku 1980 je prinajmenšom možné (a podľa nášho názoru – pravdepodobné), že sa zhmotní v budúcnosti.

Po druhé, ak sa ekonomická  situácia náhle zhorší, mohli by sme zažiť účinky podobné  tým z roku 1980, ktoré boli spôsobené sovietskou vojnou v Afganistane (nepravdepodobné ale možné). Aj keď finančné zmätky priniesli dočasný pokles hodnoty zlata na úroveň z roku 2008, je možné, že po takej udalosti bude nasledovať silný prírastok hodnoty ako zlata tak aj striebra.

Po tretie a pravdepodobne aj najdôležitejšie, aj keď nevidíme významnú infláciu alebo úpadok doláru, stále sa zdá, že sa nachádzame v dlhodobom býčom trhu. Tento trh môže pokračovať vo vývoji v poslednej dekáde úplne inak ako tomu bolo s vývojom zlata v roku 1977-80, ale ľudské emócie sa od roku 1980 tak moc nezmenili. Takže v tretej fáze býčieho trhu, keď by každý chcel vlastniť zlato, mohlo by sa stať, že budeme vidieť podobný exponenciálny cenový model rastu. Vlastne, udalosti by sa mohli odohrať o dosť rýchlejšie ako tomu bolo v roku 1980.

Rok 1980 slúži ako referenčný  bod, avšak práve teraz je záujem publika o vzácne kovy omnoho širší ako tomu bolo v roku 1980. Ako sme už poukázali v článku Zlato a prepad doláru, teraz už neexistuje žiadna železná opona, aby zabránila ľudom zo strednej a východnej Európy podieľať sa na býčom trhu. Čína a India sa rozvíjajú a investori z týchto krajín by mohli mať taktiež záujem podieľať sa na býčom trhu. O tom si môžete prečítať viac v našom článku Zlato v Indii. Ba čo viac, dnes je oveľa jednoduchšie spravovať svoje peniaze, než v roku 1980. Získavanie alebo zrušenie pozícií v zlate záleží na sekundách alebo minútach, nie hodinách či dňoch. Práve preto je možné nech už ide o akýkoľvek nárast v konečnej fáze býčieho trhu bude výraznejší, ako tomu bolo v 1980-tom.

Pre zhrnutie, nepoužívame porovnávanie vrcholu v 1980-tom preto, že by bola ekonomická situácia podobná tej v roku 1979-80. V skutočnosti je veľmi odlišná v niektorých rozhodujúcich oblastiach, ale kľúčový bod je rovnaký – základná situácia bola pre zlato v roku 1970 pozitívna a to je aj dnešný prípad. Používame ho pretože sa zdá, že ľudská prirodzenosť a emocionalita sa moc od roku 1980 nezmenila. Stále môžeme vidieť na konci býčieho trhu obdobia šialených nákupov. Čo sa však zmenilo je počet ľudí, ktorí sa pridávajú k býčiemu trhu a technologickú infraštruktúru. Práve preto môže byť vrchol v 1980-tom použitý len ako akýsi všeobecný referenčný bod, nie ako presný cieľ. Zmeny na trhu môžu spôsobiť, že finálny nárast tohto býčieho trhu môže byť viac nestály ako v roku 1980.

Ďakujeme za prečítanie. 

Preložila: Lenka Lešová

Zdroj: SunshineProfits

Facebook komentár