Vrchol inflácie v eurozóne „je takmer na dosah“, podľa dnešného vyhlásenia člena Rady guvernérov Európskej centrálnej banky.
Eurozóna bojuje s prudkou infláciou už zhruba rok, pričom ruská invázia na Ukrajinu tieto inflačné tlaky ešte zvýraznila. V septembri roka 2021 bola celková inflácia v eurozóne na úrovni 3,4 %, čo predstavuje 13-ročné maximum. Tieto čísla sa však rapídne zvýšili, pričom celková inflácia minulý mesiac dosiahla historické maximum 10,7 %.
Jeden z členov ECB sa tak domnieva, že rast cien by mohol čoskoro nastúpiť na klesajúcu trajektóriu.
Vrchol inflácie „je takmer na dosah,“ ako poznamenal v exkluzívnom vyjadrení pre stanicu CNBC, ktorý je zároveň guvernérom Centrálnej banky Malty. Upozornil však, že existuje veľa neistôt a zároveň že centrálna banka zostáva v rozhodovaní závislá od údajov.
Európska centrálna banka zverejní nové ekonomické prognózy v polovici decembra, predtým než sa zíde k ďalšiemu rozhodnutiu o úrokových sadzbách. Ešte v septembri centrálna banka predpovedala ročnú mieru inflácie na hodnote 8,1 % v tomto roku a 5,5 % v roku 2023. Mandátom ECB je usilovať sa o dosiahnutie celkovej inflácie na úrovni 2 %.
„Skutočnosť, že USA a Nemecko spomínajú slovo „mier“, nie to, že sa to tak stane zajtra, ale skutočnosť, že investori počujú toto slovo, je samo osebe pozitívnou udalosťou,“ ako poznamenal vysoký predstaviteľ ECB s odvolaním sa na Rusko-Ukrajinskú vojna, ktorá by mohla byť možným dôvodom na ochladenie rastu cien.
Americkí predstavitelia údajne vyzvali Ukrajinu, aby ukázala, že je otvorená diplomatickému riešeniu konfliktu. Začiatkom tohto týždňa ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský načrtol päť podmienok mierových rokovaní s Ruskom.
Akékoľvek ukončenie konfliktu, ktorý sa začal ruskou inváziou 24. februára, by napríklad viedlo k navýšeniu dodávok potravín a tak aj zníženiu cien. Okrem toho ceny energií zostali v posledných mesiacoch do istej miery stabilné a ďaleko od svojich historických maxím zaznamenaných v auguste. Rastúce náklady na energiu boli hlavnou hnacou silou vyššej inflácie v celej eurozóne.
Vzhľadom na historické úrovne inflácie ECB v priebehu tohto roka ohlásila tri zvýšenia úrokových sadzieb, čím sa hlavná sadzba dostala zo záporného pásma na súčasných 1,5 %. Účastníci trhu nacenili ďalšie zvýšenie sadzieb na december.
Rada guvernérov zvýšila sadzby o 75 bázických bodov v septembri aj októbri, pričom trhy v decembri očakávajú zvýšenie o 0,5 %.
“K dnešnému dňu nevidím opakovanie predchádzajúceho rozsahu v rámci zvýšenia sadzieb,” povedal Scicluna, čím naznačil, že očakávania trhu sú v súčasnosti v súlade s niektorými myšlienkami v centrálnej banke eurozóny.
Začiatkom tohto mesiaca prezidentka ECB – Christine Lagardeová uviedla, že jej tím musí aj naďalej realizovať navyšovanie sadzieb napriek spomaleniu ekonomiky. Lagardeová v rozhovore pre lotyšské spravodajskú agentúru Delfi: “V budúcnosti budeme realizovať ďalšie zvýšenie úrokových sadzieb.”
Index spotrebiteľských cien podľa údajov zverejnených vo štvrtok vzrástol za mesiac október menej, ako sa očakávalo. Najnovšie údaje tak naznačujú, že hoci je inflácia stále vysoká, možno sa začala ochladzovať.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNBC
Facebook komentár