Spoločnosť Apple čelí právnym konania po celom svete za zámerné spomalenie starších telefónov, typu iPhone.
Spotrebiteľské skupiny a vládne orgány na troch kontinentoch podali sťažnosti, kde žiadajú o začatie vyšetrovania alebo spoločnosť Apple priamo žalovali z dôvodu spomalenia iPhonov.
Apple poukázala najmä na svoje dobré úmysly: Uviedla, že nedávna aktualizácia softvéru pomohla zabrániť tomu, aby sa iPhony náhle vypli. Spoločnosť trvá na tom, že “nikdy – a nikdy nič nerobila, čím by úmyselne skrátila život akéhokoľvek produktu spoločnosti Apple.”
Spoločnosť Apple odvtedy prišla s ospravedlním a lacnejšími poplatkami za výmenu batérie. V reakcii na tieto problémy sa hovorí, že taktiež spustí novú aktualizáciu, ktorá “používateľom umožní lepšie vidieť zdravie batérie svojich iPhonov.”
Súvisiace: Apple za sekundu zarába peniaze najrýchlejšie zo všetkých firiem
To však pre uspokojenie niektorých spotrebiteľov a vládnych úradníkov nestačilo.
Tu je to, čo sa deje v niekoľkých významných krajinách po celom svete. Apple odmietla komentovať akýkoľvek z týchto prípadov.
Spojené štáty
V Spojených štátoch bolo podaných viac ako 30 súdnych sporov, na rôznych súdoch nachádzajúcich sa po celej krajine. Väčšina z nich sa sústreďuje na tvrdenie, že spoločnosť Apple spomalila používanie telefónov u používateľov bez ich vedomia alebo povolenia.
Pre príklad: “V Kalifornií počas tohto týždňa prišlo podanie, kde majiteľ iPhonu, obviňuje spoločnosť Apple z “nekalých obchodných praktík” a “porušenia implicitnej zmluvy”.
Navrhovateľ, Scott Grillo povedal, že jeho iPhone po aktualizácii softvéru “trpel nedostatočným materiálom a degradáciou”.
Spoločnosť Apple tiež čelí negatívnej pozornosti od významného amerického zákonodarcu, ktorý sa žalobami zaoberal.
V liste pre spoločnosti a generálneho riaditeľa (CEO) spoločnosti – Tima Cooka, senátor John Thune z Južnej Dakoty kritizoval Apple z nedostatku komunikácie spoločnosti Apple, voči jej zákazníkom.
Thune, ktorý je predsedom Senátneho výboru pre obchod, vedu a dopravu napísal: “Aj keď kroky spoločnosti Apple boli skutočne len zamýšľané, kvôli čomu sa zabránilo neočakávaným odstávkam starších telefónoch a mala byť vykonávaná lepšia transparentnosť vo vzťahu k týmto praktikám.”
Južná Kórea
Skupina advokátov v Južnej Kórei – Citizens United for Consumer Suverenity, žaluje spoločnosť Apple a jej dcérsku spoločnosť, nachádzajúcu sa v krajine.
Skupina uviedla, že vo štvrtok podala občiansko-právnu žalobu na juhokórejskom súde a teraz pripravuje trestné konanie týkajúce sa poškodeného majetku.
K tejto žalobe sa pripojilo viac ako 120 ľudí, kde sa podľa vedúceho predtaviteľa skupiny – Go Gye-Hyu snažia získať 2,2 milióna wonov (2 050 dolárov pre jednotlivca) vo forme náhrade škody. Priznal, že suma, ktorú požadujú, je smelá.
Francúzsko
Prokuratúra v Paríži začala vyšetrovanie okolo spomalenia iPhonov, keď skupina obhajcov spotrebiteľov, nazvaná Stop Planned Obsolescence podala sťažnosť.
Súvisiace: 11 vecí, ktoré ste možno nevedeli o spoločnosti Apple
Podľa francúzskeho práva je úmyselne skracovanie životnosti výrobkov zločinom, keďže spotrebitelia sú tak prinútení kupovať nové produkty. Vedúci pracovníci, ktorí sa dopustili porušenia zákona, môžu čeliť trestom odňatia slobody až na dva roky a ich spoločnosti môžu byť podľa skupiny pokutované až do výšky 5% ich ročného obratu.
Laetitia Vasseurová, ktorá je spoluzakladateľkouspotrebiteľskej skupiny dodala: “Viac ako 1 200 eur na telefón je vhodná suma. Tieto praktiky sú neprijateľné a nemôžu zostať nepotrestané. Našou úlohou je chrániť spotrebiteľov a životné prostredie.”
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: WSJ, CNN
Facebook komentár