Zaplatili ste úplatok miestnemu politikovi, sudcovi, alebo policajtovi?
Ak áno, nie ste sami. Podľa celosvetového prieskumu Transparency International – viac ako jeden zo štyroch ľudí na celom svete v minulom roku poskytli úplatok.
Tento týždeň vydaný prieskum taktiež ukazuje, že v mnohých krajinách, ľudia strácajú dôveru v štátne inštitúcie.
Politické strany sú považované za najviac skorumpovanú triedu organizácií z 51. krajín. V tridsiatich šiestich krajín označili políciu ako nejzkorumpovanější orgán, zatiaľ čo v ďalších 20. krajín poznamenali, že súdnictvo je ich najväčším zdrojom problémov.
Viac ako 50% ľudí si myslí, že ich vláda je riadená malými skupinami, ktoré si hája svoje záujmy.
Na Cypre, v Grécku, Libanone, Rusku, Tanzánie a na Ukrajine toto číslo vyskočilo nad 80%.
Transparency International v správe sa ďalej uvádza: “Väčšina ľudí na celom svete verí, že ich vláda je neefektívna v boji proti korupcii a korupciu vo svojej krajine zhoršuje.” Táto správa bola vydaná na základe prieskumu 114 000 ľuďoch, v 107 krajinách
Niektoré krajiny majú oveľa väčšie problémy, než ostatní. Libéria a Sierra Leone sa dostali na dno zoznamu, s viac ako tromi zo štyroch opýtaných, ktorý uvádzajú, že v uplynulom roku dali úplatok.
Úroveň úplatkárstkov boli vyššie ako 50% v Kambodži, Senegale, Kamerune, Ghane, Indií, Tanzánií, Kene, Líbyí, Mozambiku, Ugande, Jemene a Zimbabwe.
Na druhom konci spektra sú: Austrália, Belgicko, Portugalsko, Malajzia, Fínsko, Dánsko a Chorvátsko boli medzi krajinami, ktoré vykázali nižšiu úroveň podplácania, ako 5%.
Niekde rozmedzí 5% a 9,9% respondentami sa pohybovali Spojené štáty a Veľká Británia, kde uviedli, že poskytli úplatok.
Prieskumy naznačujú, že korupcia ide naprieč celou spoločnosťou a demografickými vrstvami.
Niektoré veľké, sofistikované ekonomiky majú vlády, ktoré sú vnímané pod kontrolou vyvolených. Podľa výsledkov prieskumu sa jedná o krajiny – Taliansko, Španielsko, Belgicko a Izrael.
Takže to, čo je potrebné urobiť? Transparency International hovorí, že orgány by mali byť preverované a skorumpovaní úradníci by nemali unikať trestu.
Skupina uviedla: “Beztrestnosť je odpor k boju proti korupcii, a to najmä v oblasti súdnictva a odvetví činnými v trestnom konaní, čo je priamou výzvou právneho štátu.”
Zdroj: wtae.com
Facebook komentár