Je úplne intuitívne, že vlády budú v budúcnosti chcieť – a POTREBOVAŤ – oveľa, oveľa vyššie ceny zlata a striebra, nakoľko už vynaložili všetky svoje sily na spomalenie a udržanie cien zlata. Dovoľte mi vysvetliť prečo.
Hoci sme 11 rokov po sebe mohli sledovať rast cien zlata, tento nárast bol postupný a meraný na úrovniach, ktoré robia zvyšok komoditných trhov a trhov s cennými papiermi mizivým. Vlády použili svoje obľúbené investičné banky ako agentov na aukčných trhoch a centrálne banky v konjunkcii s patričnou finančnou byrokraciou na limitovanie neúprosného rastu cien drahých kovov v čo najvyššej miere, aby zabránili tomu, že zlato-jediné reálne peniaze vrhne nechcenú pozornosť na ich bezcennú, nekrytú menu a nekontrolovaný štátny dlh.
V poslednom období sa z centrálnych bánk stali nákupcovia zlata pričom mnoho rokov späť boli iba jeho predajcami. V roku 2011 centrálne banky nakúpili 430 ton zlata, čo je 5x viac ako v roku 2010 a taktiež to predstavuje najväčší kúpený objem od roku 1964. Najväčší dopyt bol z „rozvíjajúcich sa trhov“ centrálnych bank napr. v Mexiku, Rusku, Turecku, Južnej Kórei a samozrejme Číny a Indie.
To prináša špekulácie o tom, prečo vlády okamžite a v tichosti prešli z predaja zlata k jeho nákupu.
- Môže to byť tým, že zlato prestavuje jediné „reálne peniaze“ vo svete zloženom z bankoviek, ktoré sú kryté iba vierou a dôverou alebo ide o jeho nedostatok?
- Strácajú papierové peniaze svoju dôveru?
- Pripravujú sa vlády na obdobie, keď papierové peniaze stratia svoju hodnotu skôr, ako sa vytvorí ich ďalšia digitálna verzia?
Krajiny chcú zlacniť svoje meny
Majitelia príslušných svetových mien, hlavne dôležitých a voľne obchodovateľných mien nepretržite, zámerne a konkurenčne devalvujú svoju menu proti menám iných krajín. Samozrejme, že si nechcú pripustiť, že to robia a aj robiť chcú lebo voliči by to považovali za politickú nechutnosť a výsledkom ich konania je, že zvýhodnia svoje služby a tovary na medzinárodných trhoch. V budúcnosti bude pre vlády ešte dôležitejšie, aby dokázali splniť sľuby dané vlastným občanom v oblasti dôchodkov a zdravotného poistenia a vyplatiť držiteľov dlhopisov. Existuje snáď ľahší spôsob ako vyplatiť dlhy zdevalvovaným dolárom, eurom, jenom alebo librou?
Finančné represie sú spoľahlivý a správny mechanizmus verejnej politiky vytvorený na to, aby sa postaral o masívny dlh ktorý nastal po druhej svetovej vojne. Funguje zázračne jednoducho keď udržiava bežné úrokové sadzby pod reálnym kurzom inflácie. Dobre riadené zabezpečia nepostrehnuteľnú a neúprosnú devalváciu meny. S presnosťou a ľstivosťou vlád a ich centrálnych bánk môžu zázračne fungovať vo veľmi krátkom čase. Oprávňuje to vlády platiť za ich sľuby a povinnosti konštantne devalvovanými peniazmi…takmer bez povšimnutia. Z pohľadu kladnej inflácie si občania môžu myslieť, že bohatnú, keďže rastie nominálna hodnota ich investícií. Namiesto toho je to však forma zdanenia a zabavenia, neviditeľná pre bežného občana. Vládne štatistiky používajú tajomnú metodológiu ako napríklad sezónne úpravy „titulok“ a „jadro“ inflačných čísel, nahrádzanie a zámeny, ktoré sú príčinou tohto podvodu.
Prichádza nová globálna rezervná mena
Americký dolár stráca svoje osobitné postavenie vo veci určovania cien a platieb za tovary a služby v medzinárodnom obchode. Stáva sa to denne na základe špeciálnych bilaterálnych dohôd medzi obchodnými partnermi, ktorí z politických a finančných dôvodov používajú iné meny ako americký dolár. Nepotrvá dlho a:
- US dolár bude nahradený množstvom mien, vhodne zvážených trhom, vrátane SSR´s (medzinárodné menové aktívum vytvorené v roku 1964 Medzinárodným menovým fondom na doplnenie oficiálnych rezerv členských krajín).
- Zlato bude prvkom tejto novej globálnej rezervnej meny. Vzhľadom k tomu, že zlato ako jediné predstavuje reálne peniaze vo svete rozpadajúcich sa bankoviek, jeho lesk a hodnota je zásadná. Členské krajiny tejto novej globálnej rezervnej meny samozrejme nebudú chcieť žiadne obmedzenia alebo disciplínu tohto štandardu iba v prípade, ak by šlo o kredibilitu.
- Nová globálna rezervná mena nebude americká čo predstavuje veľké víťazstvo pre internacionalistov a globalistov, ktorí si vážia mnohonárodné aliancie a ktorí už viac nebudú musieť bojovať proti jednej dominantnej krajine, menovite Amerike.
- Ešte lepšie je, že pre inštitúcie zložené z viacerých členov bude extrémne zložité pripísať niekomu vinu, čo v akademickom jazyku znamená spoľahlivosť a zodpovednosť. Jasne povedané, globálna mena použitá v zahraničnom obchode, riadená skupinou národov bude perfektná pre rozptýlenie viny.
- Všetky krajiny budú naďalej používať svoje neisté meny pre medzinárodnú tvorbu cien a obchodovanie. Národná fiškálna a monetárna politika ostane jednotlivým národom aby sa zamedzilo neudržateľným obmedzeniam, ktorým čelia krajiny ako Grécko a Portugalsko v Eurozóne.
- Úrokové sadzby budú rásť zo súčasných svojvoľných, trhom riadených a bezprecedentných nízkych hladín v odpovedi na rastúce obavy majiteľov obligácií z rastúceho risku.
- Jednotlivé krajiny ukážu vyčítavo prstom na iné krajiny a hlavne na globálny výbor národov, zodpovedný za novú rezervnú menu.
- Politický obetný baránok sa stane národnou kratochvíľou navrhnutou tak, aby ospravedlnila vysoké dane, nižšie hodnoty meny, cenovú infláciu a nízky ekonomický rast. To všetko odzrkadlené v oveľa nižšom životnom štandarde obyvateľov. Zmetení obyvatelia budú zaplavení zložitými dôvodmi ich zhoršujúcich sa pomerov.
Vysoké ceny zlata významne zdevalvujú národné meny
Národné parlamenty chcú takmer univerzálne zdevalvovať svoje meny pričom stoja v opozícií iných krajín, ktoré chcú primárne ochrániť svoju konkurencieschopnosť na medzinárodných trhoch. Taktiež chcú lacnú menu aby dokázali splniť svoje záväzky dané občanom v oblasti dôchodkov a sociálneho zabezpečenia. Zlacnenie meny je výhodne pre splatenie dlhopisov, lebo mena je lacnejšia ako v dobe, keď dlh skutočne vznikol.
Vyššie ceny zlata, čiže reálnych peňazí, majú za následok devalváciu národných papierových peňazí v relatívnom význame. Opäť ide o zvyk politikov a vlád ukazovať radšej prstom na vinníka, ako si priznať zodpovednosť za vlastne hýrivé správanie a rozhodnutia.
Vysoké ceny zlata sa stanú preferovanou verejnou politikou
Krajiny, ktoré sa zásobili zlatom budú v závideniahodnej pozícií. Ich veľké devízové hospodárstvo pokryté zlatom ich stavia do zvýhodnenej pozície. Je teda prekvapením, že krajiny ako Čína, India a Rusko, rovnako ako ďalšie rozvojové krajiny horúčkovito pracujú na získaní takého množstva zlata, aké si môžu dovoliť kým je lacné a dostupné?
Daň z náhodných ziskov bude pravdepodobne uložená v zlate
Súkromní investori, inštitúcie a súkromné osoby v tomto prostredí jednoducho zbohatnú investovaním do zlata. Očakávajú sa obrovské kapitálové zisky vo výške 5 000, 10 000 alebo 15 000 US dolárov za trójsku uncu. Ale mali by sme prijať to, že obrovsky zadlžené vlády, ktorých občania bojujú s čoraz nižším životným štandardom vyjdú naprázdno, zatiaľ čo investori zožnú úrodu z niečoho, čo by sa dalo charakterizovať ako neoprávnené a nezaslúžené kapitálové zisky? Nie je to veľmi pravdepodobné! Už teraz počujem populistov dožadovať sa dane z náhodných ziskov (vyššia sadza dane zo zisku, ktorá vyplýva z náhleho, neočakávaného zisku určitej spoločnosti alebo odvetvia) na konfiškáciu týchto neoprávnených ziskov v mene spravodlivosti a rovnosti. Majitelia zlata by preto radšej mali prijať vhodné manévre, ktorými sa vyhnú tomuto možnému výsledku.
Zdroj: MunKnee
Facebook komentár