- Joyce zdôraznil potrebu lepšieho pochopenia rizík a prínosov kryptomien pred tým, ako nastúpia do akéhokoľvek regulačného režimu.
- Joyceove pripomienky sa opierali o komentáre ministra financií USA – Stevena Mnuchina, ktorý povedal, že jeho najdôležitejšie znepokojenie v súvislosti s kryptomenou Bitcoin je jej využitie v trestnej činnosti.
- Keďže transakcie sú úplne anonymné, Bitcoin podporuje a uľahčuje presuny tým, ktorí sa podieľajú na nezákonných činnostiach, keďže sa snažia skryť svoje peniaze.
Existuje ešte dlhá cesta, kým vláda USA začne regulovať Bitcoin a iné kryptomeny. S týmto vyjadrením prišiel Rob Joyce, ktorý je špeciálnym asistentom prezidenta a koordinátorom kyberbezpečnosti v Bielom dome.
Na mníchovskej bezpečnostnej konferencii v Nemecku Joyce zdôraznil, že je potrebné lepšie pochopiť riziká a prínosy šifrovacieho systému predtým, ako začneme s akýmkoľvek regulačným režimom.
Keď bol požiadaný o smerovanie vládnych nariadení, poznamenal: “Ešte stále študujeme a snažíme sa porozumieť pozitívam ako aj negatívam tejto oblasti,” … “Takže si nemyslím, že regulácia je blízko.”
Bitcoin je decentralizovaná kryptomena, čo znamená, že na rozdiel od klasických (fiat) mien, ako je dolár alebo euro, nie je podporovaná ústredným orgánom. Kritici povedali, že práve to tejto mene poskytuje dôvod na obrovské zisky, ktorá dosiahla v roku 2017 a to všetko bez odôvodnenej hodnoty.
Súvisiace: Kľúčové problémy Bitcoinu od ECB
Keďže transakcie sú úplne anonymné, úloha meny Bitcoin a ďalších kryptomien je negatívnou, keďže tým, ktorí sa podieľajú na nezákonných činnostiach, uľahčuje skryť svoje peniaze.
Joyce ďalej poznamenal: “Obávame sa, že koncept bitcoinu – digitálnej hotovosti, digitálnych mien – je prínosom,” … “Ale súčasne, ak sa pozriete na to, ako funguje Bitcoin následne nemôže byť vrátené to, čo bolo predmetom trestnej činnosti.”
Joyce opísal prirodzený problém s nedostatkom stopy, pričom konštatuje, že napríklad v prípade krádeže kreditných kariet môžu jednotlivci alebo spoločnosti kontaktovať svoje banky a transakcie sa môžu vrátiť späť a opätovne vedia svoju hotovosť aj získať.
Poznamenal: “V aktuálnom konkrétnom príklade s virtuálnou menou Bitcoin a inými kryptomenami sa to ešte neudialo, takže práve to je problémom.”
Vedúci pracovníci v oblasti podnikania a politiky sú rozdelení, čo sa týka názorov pre budúcnosť Bitcoinu a iných kryptomien. Medzinárodný menový fond (MMF) uviedol, že bude potrebné ich regulovať, zatiaľ čo hrozba regulácie z Južnej Kórey na začiatku roka 2018 poslala tieto aktíva do rozsiahlych strát. Francúzsko a Nemecko uvádzajú, že pracujú na vlastnej regulačnej štruktúre, keďže zákonodarcovia Európskej únie požadujú určitú kontrolu nad menou, ktorá sa vie využívať na obchodovanie s drogami, pranie špinavých peňazí a terorizmus.
A vlády sú stále najviac neisté ohľadom toho, ako by pravdepodobne vyzerala “regulácia” – od najmiernejších obmedzení až po úplný zákaz.
Medzitým schopnosť, ktorú ponúka Bitcoin, aby sa zabránilo tradičnému obmedzeniu peňazí a aktív, je súčasťou toho, čo ju robí tak populárnou pre tých, ktorí ju používajú. Táto decentralizácia je taktiež dôvodom, prečo sa jej cena v tak obrovskej miere navýšila.
Joyceove pripomienky sa opierali o komentáre ministra financií USA – Stevena Mnuchina, ktorý na januárovej konferencii v Davose konštatoval, že jeho najdôležitejšie znepokojenie v súvislosti s Bitcoinom a ďalšími kryptomenami je ich využitie v kriminálnej činnosti.
Súvisiace: Čo by mohlo zabiť boom Bitcoinu?
27-ročný veterán Národnej bezpečnostnej agentúry – Joyce pracuje na koordinácii politickej stratégie v oblasti kybernetickej bezpečnosti medzi vládou, súkromným sektorom, mimovládnymi organizáciami a inými národmi.
Na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii, konanej počas tohto týždňa sa zúčastnilo viac ako 450 vedúcich predstaviteľov, politických činiteľov a hláv štátov.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Fortune, Yahoo
Facebook komentár